DA LI ĆE LJUDI IKADA VIŠE KROČITI NA MESEC? NASA neuspešno lansirala raketu (VIDEO)
Prilikom ispitivanja motora megarakete ugasio se motor
Ispitivanje motora nove megarakete Američke svemirske agencije (NASA), koja bi trebalo da lansira Amerikance na Mesec, završeno je pre vremena, dok agencija odbija da kaže da je ispitivanje bilo neuspešno.
KOJI ĆE BITI PRVI BAJDENOVI POTEZI? U sredu potpisuje ukaze koje će promeniti živote Amerikanaca!
USKORO NOVA PRAVILA ZA MIGRACIJE ŠIROM SVETA: Ukoliko je u matičnoj zemlji vazduh zagađen migrantu mora biti odobrena viza? (VIDEO)
HILJADE MIGRANATA HRLI KA GRANICI: I niko nije siguran kako će reagovati policija! (FOTO, VIDEO)
Nešto pre 17,30 sati u subotu, prema istočnoj vremenskoj zoni (EST), četiri motora megarakete su se uspešno upalila, gorela jedan minut i ispitivanje je potom prekinuto. Ovaj događaj ocenjivanja osnovne faze pokretanja moćne rakete Space Launch System (SLS) sproveden je u Svemirskom centru Stenis u Misisipiju. SLS je deo programa Artemis, čiji je cilj da vrati Amerikance na površinu Meseca u narednim godinama.
Međutim, motori megarakete je trebalo da gore osam minuta kako bi simulirali uspon rakete u orbitu. Iako se to nije desilo, plan je da ova raketa izvrši svoj prvi let kasnije ove godine. Time će SLS postati najmoćnija raketa koja je ikad letela u svemir.
Nakon toplotnog testa SLS će biti poslan u svemirski centar Kenedi na Floridi. NASA će potom lansirati zajedno SLS i svemirsku letelicu Orion na put oko Meseca kako bi proverila performanse letelice, njenu sigurnost i komunikacijske sposobnosti. Prva misija nazvana Artemis I trebalo bi da bude izvedena ove godine, ali bez astronauta.
Šta se zapravo desilo prilikom ispitivanja megarakete, još nije poznato. Džon Honikat, rukovodilac programa SLS-a u NASA-inom Maršal Spej Flajt centru u Alabami, rekao je samo da je bilo "puno dinamike " kada se motor ugasio.
Ipak, iz NASA-e odbijaju da govore o bilo kakvom neuspehu. Kako kažu, upravo zbog toga se i testiraju rakete.
- Pre nego što američke astronaute stavimo u američke rakete, one trebaju biti savršene - rekao je NASA-in administrator Džim Birdenstajn.