Da li je moguće? Kobna greška u Kliničkom centru dovela do smrti pacijenta: Pogrešnog čoveka skinuli sa aparata za održavanje u životu
Zbog zamene identiteta isključen aparat za održavanje života pogrešnom pacijentu.
Porodica Dejvida Velsa (69), kojem je u tragičnom slučaju zamene identiteta pogrešno isključen aparat za održavanje života, zahteva odgovore od bolnice u kojoj je preminuo.
Dejvid je primljen u bolnicu u državi Vašington nakon što se ugušio komadom mesa dok je večerao u Vankuveru. Međutim, zbog administrativne greške, bolničko osoblje je kontaktiralo porodicu njegovog cimera iz bolničke sobe, Majkla Bilera (60), umesto članova Velsove porodice.
Bolnica je obavestila Debi Danijelson, Majklovu sestru, da je njen brat "u suštini moždano mrtav". Postavili su joj bolno pitanje:
"Da li želite da ga držimo na aparatima za održavanje života ili želite da ga isključimo?"
Suočeni s teškom odlukom, Debi i njen suprug Geri pristali su da se aparat isključi. Međutim, čovek za kojeg su dali saglasnost za isključivanje aparata nije bio njihov brat, već Dejvid Vels, koji je delio istu bolničku sobu s Majklom.
Majkl Biler je, zapravo, bio živ i zdrav.
Šokantno otkriće i nastavak grešaka
Čak je i pogrešna smrtovnica za Majkla Bilera objavljena u lokalnim novinama, gde je pisalo: "Majkl A. Biler, 60, Vankuver, preminuo 9. avgusta 2021."
Debi je ispričala da je cela ta nedelja bila potpuna magla jer su morali da planiraju sahranu i obaveste članove porodice. Međutim, nedelju dana kasnije, primila je telefonski poziv koji je sve promenio. Na liniji je bio Majkl, njen brat za kojeg je mislila da je mrtav.
"Rekla sam mu: ‘Ne možeš biti živ. Mrtav si’", prisetila se Debi šokantnog razgovora.
Zbrka je otkrivena tek kada je Majkl, zbunjen zbog deaktivacije svog mobilnog telefona, pozvao porodicu da reši problem. Ubrzo su kontaktirali policiju.
Bol porodice Dejvida Velsa
Greške su se nastavile čak i nakon Dejvidove smrti - njegovo telo je pogrešno identifikovano kao Majklovo i poslato u pogrebno preduzeće. Debi je posetila pogrebno preduzeće i pitala da li treba da identifikuje telo, ali joj je rečeno da to nije neophodno.
Porodica Dejvida Velsa je tek dve godine kasnije saznala za skandal. Njegov sin, Šon Vels, opisao je emocionalnu traumu kada je saznao da su nepoznati ljudi doneli odluku o sudbini njegovog oca.
"Nikada neću moći da vratim tu odluku. To je nešto što ću zauvek nositi sa sobom", izjavio je Šon.
Dodatni šok usledio je kada je otkrio da su organi njegovog oca donirani uprkos tome što je Dejvid bio protiv donacije.
"U pitanju je ogroman propust. Moglo je vrlo lako da se prepozna ko je on. Čak i uz najmanju sumnju, ovo je moglo biti brzo rešeno", zaključio je Šon.
Tužba protiv odgovornih
Porodice Dejvida Velsa i Majkla Bilera sada tuže bolnicu PeaceHealth Southwest Medical Center, službu hitne pomoći, pogrebno preduzeće i kancelariju mrtvozornika okruga Klark. Oni optužuju institucije za nemar i izazivanje teškog emotivnog stresa, tvrdeći da su greške počele od poziva hitne pomoći i nastavile se sve do pogrebnog preduzeća.