DANAS SE SLAVI VELIKA I VAŽNA POBEDA: Deveti maj - Dan pobede nad fašizmom i Dan Evrope
Povodom Dana pobede u Moskvi se svake godine održava vojna parada.
Devetog maja 1945. godine, kapitulacijom nacističke Nemačke okončan je Drugi svetski rat u Evropi i 9. maj se od tada obeležava kao Dan pobede. Slavi se i kao Dan Evrope.
"SIGURAN SAM DA NEMA NIKAKVE VEZE SA KORONOM" Doktor Šekler o mogućem uzročniku misterioznog hepatitisa kod dece
POČASNA PALJBA NA KALEMEGDANU: Povodom obeležavanja Dana pobede nad fašizmom odjekivali snažni pucnji sa tvrđave
Ako ste dremali na Đurđevdan, na istom mestu morate odspavati i danas: Brojna narodna verovanja vezana su za današnji dan
Bezuslovnu kapitulaciju Nemačke u Berlinu je nešto iza ponoći, 8. maja 1945. potpisao feldmaršal Vilhelm Kajtel, u ime Sovjetskog Saveza potpisnik je bio maršal Georgij Žukov, a u ime zapadnih saveznika britanski vazduhoplovni general Artur Teder.
Time je formalno završen Drugi svetski rat u Evropi, ali su ostaci nemačkih trupa i njihovih saveznika još nekoliko dana pružali otpor, a u Jugoslaviji je to potrajalo do 15. maja.
Datum koji predstavlja službeni završetak Drugog svetskog rata jeste 2. septembar, kada je na američkom bojnom brodu Misuri u Tokijskom zalivu Japan potpisao kapitulaciju posle bacanja atomskih bombi na Hirošimu i Nagasaki.
U ratu koji je trajao nešto manje od šest godina, našla se 61 država i oko 110 miliona vojnika.
Procene govore o 50 do 80 miliona poginulih, od toga je civila bilo između 38 i 55 miliona.
Državna komisija bivše Jugoslavije svojevremeno je objavila da je u ratu poginulo 1.706.000 osoba, među njima više od 300.000 boraca.
Povodom Dana pobede u Moskvi se svake godine održava vojna parada.
Dan Evrope
Deveti maj obeležava se i kao Dan Evrope, jer je tog dana 1950. godine ministar spoljnih poslova Francuske Robert Šuman objavio deklaraciju kojom je pozvao na uspostavljanje novog poretka, u kojem ne bi bilo mesta za sukobe među evropskim zemljama.
Suština njegove ideje bila je u uspostavljanju zajedničkih tela, tačnije odnosa, najpre u proizvodnji i distribuciji uglja i čelika kao temelja industrijske snage.
Naredne godine osnovana je Evropska komisija za ugalj i čelik, koja je vremenom prerasla u Evropsku ekonomsku zajednicu, da bi četiri decenije kasnije, 1991. u holandskom gradiću Mastrihtu bila proglašena Evropska unija.
Evropski savet je 1955. godine u Milanu odlučio da se dan objavljivanja Šumanovog plana, 9. maj, obeležava kao Dan Evrope.
Počasna paljba, polaganje venaca, preleti aviona
Povodom Dana pobede nad fašizmom, počasna paljba biće izvršena u 11.00 sa Savske terase Beogradske tvrđave.
Ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti biće održana u okviru kompleksa Groblja oslobodilaca Beograda 1944. godine. Takođe, kod Spomenika sovjetskim veteranima na Avali biće održana ceremonija polaganja venaca i odavanja počasti.
U ceremonijama će učestvovati predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Grada Beograda, SUBNOR-a, kao i predstavnici diplomatskog kora, saopštila je Vlada.
Vazduhoplovi Vojske Srbije od 11.30 do 13 časova izvršiće prelete iznad više gradova.
Naime, avioni će leteti iznad Novog Sada, Zrenjanina, Pančeva, Beograda, Užica, Požege, Čačka, Kragujevca, Jagodine, Ćuprije, Paraćina, Kruševca, Trstenika, Kraljeva, Niša, Prokuplja i Leskovca, piše u saopštenju Ministarstva odbrane.