DANAS su PARLAMENTARNI IZBORI u Holandiji a glavna BORBA biće između RUTEA i VILDERSA!
Izbori se održavaju u senci diplomatskog rata sa Turskom
Građani Holandije, njih 12,9 miliona sa biračkim pravom, izlaze danas na parlamentarne izbore, na kojima učestvuje 28 partija, odnosno 1.114 kandidata koji se bore za 150 poslaničkih mesta. Prema navodima analitičara, glavna borba vodiće se između Liberalne partije (VVD) holandskog premijera Marka Rutea i Partije za slobodu (PVV) ekstremnog desničara Gerta Vildersa. Poslednji rezultati anketa govore da bi Vildersova antievropska i antiislamistička partija mogla da postigne najbolje rezultate od nastanka 2006. godine, mada ne znači da će se i naći u vlasti.
Nacionalisti POLJSKE nisu preterano ODUŠEVLJENI idejama Marin Le Pen kada je reč o EU
PORTPAROL MERKELOVE: Erdoganove optužbe su apsurdne!
Očekuje se da će i naredna holandska vlada biti koaliciona, a većina stranaka se izjasnila da neće u koaliciju sa Partijom za slobodu. Iako se mesecima nalazio na vodećoj poziciji, Vilders je pao na drugo mesto i sada ima manju podršku građna u odnosu na premijera Rutea. Vilders se, inače, zalaže za zatvaranje džamija, zabranu Kurana, zatvaranje granica i izlazak Holandije iz Evropske unije.
Za pobedu na izborima potrebno je osvojiti 76 poslaničkih mesta. Prema poslednjim anketama,, Ruteova stranka bi mogla da osvoji između 23 i 27 od 150 mesta, a Vildersova antiimigrantska stranka mogla bi da računa na najviše 23 mandata.
Diplomatski rat u toku: Turska ne da holandskom ambasadoru da se vrati u Ankaru!
Zahvaljujući složenom propocionlanom izbornom sistemu, čak i male partije mogu da se izbore za određeni broj poslaničkih mesta i dobiju važnu ulogu u formiranju naredne vlade. U pokušaju da privuče pojedine pristalice Vildersa i holandski premijer Mark Rute poručio je građanima Holandije, koji imaju imigrantsko poreklo, da se ponašaju normalno i prilagode holandskim vrednostima, ili pak, da odu iz Holandije. Najveća debata tokom predizborne kampanje vodila se oko zdravstvene zaštite, penzija i uslova rada. Iako bi zvanični rezultati izbora trebalo da budu saopšteni 21. marta, a novi holandski parlament uspostavljen dva dana kasnije, pregovori oko formiranja vlade mogli bi da potraju i nekoliko meseci.
NOVI FRONT TURSKE PROTIV HOLANDIJE: Erdogan se obraća sudu za ljudska prava
Holandski mediji navode da je u proseku potrebno tri meseca za formiranje vlade. Analitičari očekuju da će Rute formirati koalicionu vladu sa Demohrišćanskom strankom (CDA) i progresivnom partijom D66, ali i da bi i male partije, poput Zelene levice, mogle da odigraju veliku ulogu u formiranju buduće vlade. Uoči izbora, Rute i Vilders su "ukrstili koplja" u televizijskoj debati u kojoj su sučelili stavove o budućnosti zemlje. Debata je održana posle kampanje, koja je završena u senci diplomatske krize sa Turskom. Izbori u Holandiji smatraju se glavnim pokazateljem budućnosti populizma u Evropi, nakon što su Britanci glasali za izlazak iz EU, a Donald Tramp pobedio u SAD.