DEMOKRATE NAPRAVILE OGROMNU GREŠKU?! Pet razloga zašto Kamala Haris ima MALE šanse da pobedi Trampa
Nakon što je aktuelni predsednik SAD Džo Bajden pre tri dana saopštio da se povlači iz trke za novi mandat, sve je izglednije da će potpredsednica Kamala Haris biti kandidat Demokratske stranke na predsedničkim izborima u novembru.
Juče objavljena anketa Rojtersa/Ipsosa pokazuje da Haris ima malo prednosti u odnosu na republikanca Donalda Trampa u predsedničkoj trci. Ona vodi sa 44 prema Trampovih 42 odsto među registrovanim glasačima u nacionalnoj anketi sprovedenoj u ponedeljak i utorak.
Međutim, urednik Njuzvika Tom Rodžers piše da je Demokratska stranka zapravo propustila sjajnu priliku da iznese boljeg kandidata, koji bi imao još veće šanse protiv Trampa. Kaže da su mu brojne demokrate u privatnim razgovorima proteklih meseci priznale da ne misle da bi Haris trebalo da postane novi predsednik.
Da li je Bela kuća prikrivala Bajdenovo stanje?
Rodžers je naveo ukupno pet razloga zašto, prema njegovim rečima, Haris ima slabiju perspektivu od nekih drugih potencijalnih kandidata Demokratske stranke.
Prvo, on naglašava da je jasno da je vladarima širom sveta veoma teško da ostanu na funkcijama u aktuelnoj političkoj klimi. Kao dokaz navodi činjenicu da je vladajuća partija veoma loše prošla na izborima, od Ujedinjenog Kraljevstva, preko Francuske, pa sve do Indije. On je uveren da će birači Harisovu doživljavati kao deo vladajućeg tela, s obzirom na to da je protekle četiri godine bila potpredsednica.
Drugo, Harisova ima 59 godina, što znači da njene godine neće biti dovedene u pitanje. Međutim, i republikanci i mediji baviće se pitanjem zašto su ljudi iz Bajdenovog najbližeg okruženja prikrivali njegovo stanje, odnosno nesposobnost da adekvatno obavlja svoje dužnosti. Ne postoji način da Haris izbegne to pitanje.
Haris je trebalo da reši situaciju na granici, ali nije uspela
Republikanski kandidat za potpredsednika Džej Di Vens već je pozvao Bajdena da podnese ostavku na mesto predsednika. Pitao je kako Bajden može da bude na funkciji ako je i sam priznao da nije sposoban da se kandiduje za novi mandat. Haris će stoga morati da objasni zašto ne bi smela da preuzme predsedničku funkciju od Bajdena.
Rodžers piše da republikanci zaista ne bi trebalo da žele da Haris sada nasledi predsedničku funkciju jer bi dobila priliku da se dokaže kao šef izvršne vlasti i tako promeni trenutnu percepciju među biračima.
Treće, imigracija će biti nametnuta kao jedno od najvažnijih pitanja kampanje, a Haris tu neće moći da sakrije odgovornost. Ona je od Bajdena dobila zadatak da reši probleme na granici, a većina građana smatra da nisu rešeni.
Rodžers napominje da mu nije jasno zašto su demokrate kandidovale osobu koja je toliko ranjiva po jednom od ključnih političkih pitanja. Najbolji odgovor demokrata za to je da je Bajdenova administracija postigla zakonodavni kompromis o imigraciji sa nekim od najkonzervativnijih republikanaca, a zatim je Tramp odustao od dogovora.
Javnost bi mogla pomisliti da je progon Trampa politički motivisan
Četvrto, Rodžers ne veruje da će narativ „tužilac protiv kriminalca“ pomoći Harisovim izgledima. On objašnjava kako je pretvaranje krivičnog gonjenja Donalda Trampa u centralnu priču kampanje u suprotnosti sa idejom „slepe pravde“.
Guranje takvog narativa moglo bi navesti mnoge glasače da pomisle da je krivično gonjenje Trampa politički motivisano, a ne nezavisni, nepristrasni pokušaj da se pokaže da niko nije iznad zakona.
Peto, zbog oslabljenih komunikacijskih veština, Bajden nije uspeo da ubedi javnost da Tramp ne bi trebalo da bude ponovo izabran za predsednika. Međutim, Rodžers upozorava da čak ni Haris nije jak govornik koji može oštro i jasno da artikuliše argumente protiv Trampa.
Haris bi ipak mogao da dopre do nekih glasača koje Bajden nije mogao da pobedi. Ona je već pozicionirana kao snažan zagovornik prava žena na izbor. S obzirom na to da potiče od majke Indijke i oca crnca, računa i na glasove onih crnaca koji su bili nezadovoljni Bajdenovom ekonomskom politikom.
- Možda Kamala Haris može da pobedi Donalda Trampa. Ali ne razumem zašto je Demokratska stranka prošla kroz tešku vežbu primoravanja aktuelnog predsednika da odstupi, samo da bi krunisala najslabijeg od kandidata o kojima se priča - zaključio je Rodžers.
Izvor: Srbija Danas/Index