DOGOVORENE BRAKORAZVODNE SMERNICE: Lideri EU uputili poslednje zbogom Britaniji pred Bregzit
Kada su u pitanju budući odnosi, EU "pozdravlja i deli" želju Velike Britanije za uspostavljnjem bliske saradnje
Lideri 27 država članica EU obavezali su se danas u Briselu da će ujedinjeno i transparentno voditi pregovore o izlasku Velike Britanije iz Unije.
Osnovni zahtevi EU odnose se na utvrđivanje prava građana, dogovor o brakorazvodnom računu Londona kao i rešavanje pitanja granice sa Irskom.
TEREZA MEJ: Evropska unija se ujedinjuje protiv Bregzita
TONI BLER: Ne dajte Terezi Mej "blanko ček" po pitanju Bregzita!
Tek po rešavanju ovih pitanja, EU će ući u pregovore o uspostavljanju novih odnosa sa Velikom Brutanijom na principima bliskog partnerstva, ali i izbalansiranih prva i obaveza.
EU na prvom mestu želi da osigura "jasnoću i zakonsku sigurnost" kako za tri miliona građana EU koji trenutno žive u EU, tako i za oko milion Britanaca koji žive i rade u ostatku Unije.
Ta prava bi trebalo da budu recipročna i da se odnose ne samo na pravo stalnog boravka, već i na ostvarivanje drugih administrativnih prava kao što su pitanja penzija i zdravstvene zaštite.
Brisel će zatim insistirati na zaštiti prava svih onih EU kompanija i njihovih biznisa koji trgovali sa partnerima u Velikoj Britaniji i obratno. Finansijska nagodba koja se odnosi na sve obaveze koje je Velika Britanija imala i imaće kao članica do samog izlaska iz Unije takođe mora biti rešena pre uspostavljanja daljih odnosa.
BREGZIT CEPA BRITANIJU: Zašto Tereza Mej traži raspisivanje VANREDNIH paralmentarnih izbora?
U dokumentu koji su usvojili EU lideri ne pominje se konačna cifra, ali je dosadašnja računica, bar ona koja je dolazila sa kontinentalnog dela Unije, govorila o mogućih 60 milijardi evra koje bi London trebalo da isplati Briselu.
U svojim smernicama za pregovore oko Bregzita Unija naglašava "specifične okolnosti" i važnost pravno zasnovanog, ali fleksibilnog rešenja za uspostavljanje granice na Irskom ostrvu. To rešenje moralo bi obuhvatiti i postojeće bilateralne ugovore između Velike Britanije i Irske koji su u skladu sa EU zakonodavstvom.
Kada su u pitanju budući odnosi, EU "pozdravlja i deli" želju Velike Britanije za uspostavljnjem bliske saradnje.
Bregzit NEOČEKIVANO ujedino Britance
Navodi se da će "jake i konstuktive veze Londona i Brisela biti od koristi za obe strane".
Takođe se pominje mogućnost da, iako ne ostaje u okvirima jedintsvenog evropskog tržišta, Velika Britanija, po svom izlasku iz EU, može pregovarati o uspostavljanju širokog, ambicioznog i izbalansiranog ugovora o slobodnoj trgovini. Pregovori o izlasku Velike Britanije iz EU zvanično bi trebalo da se okončaju do 29. marta 2019. godine.