DOJČE VELE: Dok Merkelova pokušava da SMIRI TRAMPA, njen koalicioni partner ide u goste PUTINU!
Hrišćansko-socijalna unija (CSU), bavarska sestra Hrišćansko-demokratske unije (CDU), važi za svojevoljnu i tvrdoglavu, na šta su Bavarci ponosni. To pokazuju i njihovi spoljnopolitički izleti, piše Dojče vele.
Angažman bavarskog premijera i predsednika Hrišćansko-socijalne unije (CSU) Horsta Zehofera nije neobičan – i premijeri drugih nemačkih pokrajina odlaze na službena putovanja u inostranstvo. Pritom je po pravilu reč o tipičnim nadležnostima pokrajina: održavanje kontakata sa investitorima, kooperacija povodom jubileja ili kulturni projekti.
Ima i sastanaka sa vodećim političarima. Neposredno pre Zehofera, Rusiju je posetio gradonačelnik Berlina Mihael Miler, koji se pritom nije sastao sa predsednikom Vladimirom Putinom, ističe "DW".
POSLE TRAMPA - APOKALIPSA! MRAČNA PREDVIĐANJA o tome kako će svet izgledati već 2021. godine!
TO ĆE BITI NJIHOVA OSVETA! Erdogan pozvao Turke u Evropi da rađaju po petoro dece!
Tradicija bavarske spoljne politike
Međutim, Bavarska sledi svoj put. Slobodna država, kako joj zvanično stoji u nazivu, hoće da vodi i spoljnu politiku. I to ne otkako je Zehofer na funkciji. Njegov najčuveniji prethodnik Franc-Jozef Štraus sedamdesetih i osamdesetih godina iz Bavarske je vodio posebnu spoljnu politiku. Na veliko nezadovoljstvo drugih nemačkih stranaka, on je imao prilično intenzivne odnose sa vojnim diktaturama u Paragvaju i Čileu. Štraus je čak 1983. godine odobrio i sporan kredit Istočnoj Nemačkoj (DDR), vredan nekoliko milijardi.
Uskoro i kod Trampa?
U Zehoferovom rasporedu su i druga putovanja u inostranstvo. Krajem aprila verovatno putuje u Ukrajinu, gde će se sastati sa predsednikom Petrom Porošenkom. Razmatra se i poseta Donaldu Trampu, ali ona još uvek nije dogovorena, iako se već moglo čuti da sastanak sa Trampom pokušava da se ugovori preko nemačkih milijardera i biznismena. U tome zaostaje za kancelarkom Merkel.
Edmund Štojber, takođe nekadašnji premijer, pažnju je privikao kada se 2001. godine oštro usprotivio članstvu Turske u Evropskoj uniji. Od toga nije odstupao sve do povlačenja 2007. godine. Tradicionalno dobre odnose Bavarska ima i sa Rusijom i Mađarskom – dakle i pre Zehofera.Angela Merkel ipak ne popušta.
ŠTA LI SE SPREMA? Merkel u zvaničnoj poseti Putinu 2. maja!
Zehoferova spoljna politika vrhunac je dostigla tokom velike izbegličke krize 2015/16. Putovao je u Moskvu, Varšavu, Sofiju i Budimpeštu. Tamo je pronašao saveznike bliskog duha i, za razliku od kancelarke, dobio veliku podršku kada je govorio o „nacionalnom rešenju“ – dakle uvođenju gornje granice za prihvat izbeglica. To ga je ohrabrilo u sporu sa Angelom Merkel.
Nemački špijun UZDRMAO odnose Ankare i Berlina, TENZIJE rastu! (FOTO)
Ali ni po tom pitanju, ni po pitanju ekonomskih sankcija EU protiv Rusije, Zehofer nije mogao da natera kancelarku na promenu političkog kursa – iako to uvek iznova pokušava. Valja podsetiti i na posetu Putinu u februaru 2016. godine, zajedno sa Štojberom. Srdačno rukovanje Štojbera i Putina naišlo je na oštre kritike – u vreme kada je rusko bombardovanje u ratu u Siriji bilo u punom jeku.
Bavarske firme posebno pogođene sankcijama
Ukoliko i na sastanku 16. marta bude zahtevao ukidanje sankcija Rusiji uvedenih 2014. godine, na Zehofera će se gledati kao na pomagača Putinove propagande, citira magazin „Špigl“ jednog visokorangiranog političara Hrišćansko-demokratske unije (CDU).
Međutim, Zehofer neće odstupiti od svog stava, između ostalog i zbog toga što mnoge bavarske kompanije ispaštaju zbog sankcija protiv Rusije, koje su produžene do sredine 2017. godine. Na kraju krajeva, od ukupno 5.500 kompanija sa nemačkim učešćem koje su u Rusiji aktivne, iz Bavarske je više od jedne četvrtine. U poređenju sa 2012, obim bavarsko-ruske trgovine prošle godine je smanjen sa 13 na 7,5 milijardi evra.Zajedno sa Zehoferom, u Rusiju putuje i nekoliko članova bavarskog kabineta, ministarka privrede, ministri poljoprivrede i kulture. Sa njima će ponovo biti i Edmund Štojber, kao počasni predsednik CSU.
UOČI SASTANKA TRAMPA SA MERKELOVOM: Nemačka bi mogla da podnese tužbu protiv SAD?!
„Upravo u ovakva teška vremena, morali bismo da razgovaramo jedni sa drugima, a ne jedni o drugima. Samo tako možemo da obezbedimo konstruktivne perspektive za budućnost“, izjavio je Zehofer uoči puta. On je najavio i osnivanje jedne bavarsko-ruske radne grupe za privredna pitanja. Pored sastanka sa Putinom, u planu je i sastanak sa gradonačelnikom Moskve Sergejom Sobjaninom. Zehoher će razgovarati i sa više ruskih ministara, ali i sa predstavnicima nevladinih organizacija.