Dok u Americi svi OPTUŽUJU Rusiju, Kina krči put ka SVETSKOM TRONU
Džon Garno, bivši savetnik australijskog premijera Malkolma Turnbula, kaže da je u širenju uticaja na svet trenutno najbolja Kina
Politika američkog predsednika Donalda Trampa "Amerika na prvom mestu" otvorila je prostor drugim najvećim svetskim silama da šire svoj uticaj.
Džon Garno, bivši savetnik australijskog premijera Malkolma Turnbula, kaže da je u širenju uticaja na svet trenutno najbolja Kina.
Pročitajte i:
- Ključna razlika između globalne kampanja širenja uticaja Kine i Rusije je što je Peking jednostavno bolji u tome - rekao je on.
Garno je upozorio Ameriku da Kineska komunistička partija cilja zapadne nacije kako bi "pomerila balans u svoju korist" i da to čini potajno i agresivno. Glavni cilj Kine je da podrije odnose između SAD i njenih saveznika.
On je, govoreći pred Komitetom oružanih snaga u američkom Kongresu dao savet o nacionalnoj bezbednosti i operacijama uticaja kada ga je havajski predstavnik Tulsi Gabard pitala da uporedi kineske i ruske metode uticaja, piše "Business insider".
- Zašto stalno čujemo priče o ruskim akcijama, dok zemlje poput Kine, Saudijske Arabije, Katara i druge države kupuju reklame na televizijama, finansiraju tink-tenkove ovde u Vašingtonu, finansiraju institucije na našim univerzitetima i pokušavaju da postignu iste ciljeve. Zašto se ruske akcije toliko ističu? - pitala je Gabard.
- Mislim da je jedan od odgovora zato što je Kina veoma dobra u tome - rekao je Garno.
Njihov susret PROMENIĆE SVET: Putin i Tramp razgovaraće o NAJOPASNIJOJ TEMI današnjice
Razlog za to je što dve države imaju veoma različite pristupe.
- Za razliku od Rusije, Kinezi su okrenuti strategiji, strpljivi su i oni uspostavljaju baze za svoje organizacije i veoma konzistentne narative u toku dugog vremenskog perioda. Dakle, Kina sve to radi postepeno, dok Rusija ima tendenciju da izvodi fokusirane i oštre udarce - rekao je Garno.
On je rekao da to ne znači da su kineski metodi manje važni, već naprotiv.
- Oni ulažu ogromne količine napora kako bi obezbedili da mi ne pričamo o tome šta oni rade - rekao je Džon Garno.
Makron SUZAVCEM NA RADNIKE: U Parizu sukobi demonstranata i policije (VIDEO)
Dok se u Americi najviše govori o ruskom uticaju i mešanju u predizbornu kampanju, australijski zvaničnici u poslednje vreme sve više govore o tome kako se Kina na razne načine meša u politiku Australije.
- Mislim da nismo uspeli da prepoznamo mnoge aktivnosti koje se dešavaju i to treba da se promeni, a te promene su već počele u Australiji, a počeće i u Americi.
Australijska vlada je prošle godine uvela novi zakon kojim je proširena definicija stranog mešanja u njenu politiku.