Dok u Belorusiji besne protesti, Moskva pažljivo posmatra i ČEKA: Šta se krije iza ĆUTNJE KREMLJA?
Kada je izborna komisija u Belorusiji proglasila ubedljivu pobedu aktuelnog predsednika Aleksandra Lukašenka, ruski predsednik Vladimir Putin čestitao je beloruskom kolegi, pozivajući na nastavak saradnje koja "ispunjava vitalne interese bratskih država".
Putin nije komentarisao proteste koji su prethodne noći održani širom Belorusije zbog manipulacije izbornih rezultata i zvaničnih podataka koji su u suprotnosti sa nezapamćenom podrškom opozicionoj kandidatkinji Svetlani Tihanovskoju nedeljama koje su prethodile predsedničkim izborima. Nije spominjao ni nasilno gušenje protesta. Ali, pitanje je - zašto?
13 MINUTA UŽASA KOJI JE RAZORIO SRCE LIBANA! Ovako su izgledali poslednji trenuci svedoka i heroja eksplozije (VIDEO)
ORBAN POJAČAO ARSENAL ORUŽJA: Mađarska kupuje nove protivavionske rakete, evo i od koga
HITAN TELEFONSKI RAZGOVOR: Makron pozvao Putina zbog situacije u Belorusiji
Moskva je uzdržana verovatno zato što čeka da vidi kako će se dalje razvijati sukob između autoritarnog lidera, koga je podržavala četvrt veka, i sve većeg broja građana koji mu pružaju otpor.
- Moskva, kao i mnogi drugi, mislila je da Lukašenko čeka još dobar broj godina na vlasti – oenjuje za "Radio Slobodnu Evropu" na engleskom Mark Galeoti, stručnjak za ruske bezbednosne službe pri Kraljevskom institutu ujedinjenih službi u Londonu.
- Ali ovo stavlja Moskvu u nezgodnu situaciju.
Tokom Lukašenkovih 26 godina na vlasti ekonomska stabilnost Belorusije zasnivala se na milijardama dolara praktično ruskih subvencija, uključujući i stalne isporuke jeftine sirove nafte, koju je Minsk kupovao po sniženim cenama, a zatim rafiniranu izvozio u Evropu u obliku naftinih derivata.
Međutim, Lukašenko je sada izložen pritisku da ponudi više zauzvrat. Godine 2018. Moskva je počela da podiže cene energenata koje su na kraju izjednačene sa tržišnim i time presekla arteriju koja je održavala belorusku privredu u životu. Sa njenim padom, opadala je i Lukašenkova podrška, a uza sve to narod je gnevan zbog njegovog neprimerenog odgovora na pandemiju korona virusa.
I pre najnovijeg talasa protesta, Lukašenko je bio pod snažnim pritiskom Moskve da se integriše s Rusijom u zajedničku državu koja od 1990. postoji samo na papiru, a u zamenu za nadoknadu za visoke cene energije.
- Mislim da Moskva sada ispipava situaciju kako bi stekla utisak o tome da li će snage bezbednosti ostati lojalne vlastima. To pitanje će biti od presudnog značaja - kaže Galeoti.
- Za Kremlj, poznati lider, naročito ako je ugrožen kod kuće, možda je manje zlo od predsednika orijentisanog na reforme koji se boji ruskog zagrljaja i sklon je integraciji sa Zapadom.
Potera u luksuznom kvartu u Dortmundu: Policija OKLOPNIM VOZILIMA krenula na mafiju
"VERUJEMO, MOŽEMO, POBEDIĆEMO" Devojke u belom protestovale i pored zahteva policije da se sklone sa ulice
METKOM NA REZIDENCIJU AMERIČKOG PREDSEDNIKA! Otkriveno ko je pucao na Belu kuću tokom Trampovog obraćanja
SANKCIJE ZA BELORUSIJU? Šefovi diplomatija zemalja članica EU održaće HITAN SASTANAK
STIŽE NOVA PRETNJA: Ljude širom Kine ubija SMRTONOSNIJI VIRUS od korone