AMERIKA U DIPLOMATSKOJ OFANZIVI: Tramp planira udar na Angelu, skovao NOVI PLAN za Evropu
Posle potpisivanja mirovnog sporazuma između Izraela u UAE šef Bele kuće odlučio je da stvari dovede u red i u Evropi
Američka administracija predvođena Donaldom Trampov krenula je u ofanzivu. Posle potpisivanja istorijskog mirovnog sporazuma između Izraela u Ujedinjenih Arapskih Emirata šef Bele kuće odlučio je da stvari dovede u red i u Evropi. Zadatak da na Starom kontinentu reše probleme dobili su državni sekretar Stejt departmenta Majk Pompeo i Ričard Grenel, doskorašnji ambasador Amerike u Nemačkoj, a na udaru će se naći nemačka kancelarka Angela Merkel.
Meridianbet ima savršenu kombinaciju – Bonus za sportsko klađenje i kazino igre za sve nove igrače!
EU NE PRIZNAJE BELORUSKE IZBORE: Spremaju se sankcije, hoće na silu da SRUŠE LUKAŠENKA
BIL GEJTS BEZ DLAKE NA JEZIKU: Pričao o korona virusu i VAKCINI, svi detalji bez cenzure!
Dvojica Trampovih najbližih saradnika već su krenula u akciju. Pompeo je već na evropskoj turneji u poseti državama na koje Amerika računa u novoj podeli evropskih karata i koja će skresati krila Merkelovoj. Istovremeno, Grenel, koji je Trampov specijalac zadužen za kosovsko pitanje, početkom septembra sastaje se sa predstavnicima Beograda i Prištine.
Mirovni sporazum umesto ratova
Posredstvom Trampa Izrael i Ujedinjeni Arapski Emirati postigli su istorijski mirovni sporazum koji će dovesti do potpune normalizacije odnosa između dve bliskoistočne države. Za razliku od prethodnih američkih predsednika, Tramp u trku za novi mandat ulazi bez ijednog započetog rata i sa rešenjem pitanja koje je godinama izazivalo tenzije na Bliskom istoku.
Ovo bi mogao da bude ključni razlog za većinu Amerikanaca da 3. novembra na glasačkim listićima zaokruže Trampova ime. Podrška aktuelnom lideru Amerike stiže i od oko milion Srba koji žive u Americi i koji su aktivno uključili u predsedničku trku, skupljajući podršku za Trampov reizbor.
U pregovore oko postizanja sporazuma bili su uključeni i Trampov zet i viši savetnik Džared Kušner, američki ambasador u Izraelu David Fridman i predstavnik za Bliski istok Avi Berković, savetnik za nacionalnu bezbednost Bele kuće Robert O'Brajan i Pompeo.
Zanimljivo je da su, pored Grenela, u rešavanje kosovskog pitanja uključeni upravo Pompeo, Kušner i O'Brajan.
VRH AGENDE
Boravak na Starom kontinentu Pompeo je započeo dolaskom u Sloveniju. Posle razgovora s političkim vrhom Ljubljane, državni sekretar je otišao u Beč, gde je, pored austrijskih zvaničnika, razgovarao i sa Grcima koji inače imaju jake veze sa Vašingtonom.
Pompea će zatim posetiti Češku, Poljsku, Mađarsku, a glavna tema, bar zvanično, o kojoj se govorilo na svim sastancima ticala se suzbijanja kineskog uticaja i upliva njihovih kompanija, pre svega, tehnoloških u Evropu. Izbor država u koje će otići Pompeo nimalo nije slučajan, one su deo inicijative Tri mora. Ta ideja ima za cilj stvaranje nove Evrope, u kojoj Tramp želi i Srbiju, a koja okuplja 12 država. Rešavanje kosovskog čvora je u vrhu agende ove grupe.
Na vezi sa Vučićem
Kada je reč o Srbiji, Pompeo je u nekoliko navrata otvoreno govorio da Vašington u Beogradu vidi saveznika. Da nisu u pitanju prazne fraze, svedoči intenzivna komunikacija koju američki državni sekretar ima sa vlastima u Beogradu, pre svega s predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, s kojim je više puta razgovarao oči u oči. Uoči evropske turneje Pompeo je poslao poruku Srbiji i to kroz pismo koje je prošle nedelje uputio šefu diplomatije Ivici Dačiću.
Ipak, dolazak Pompea u Srbiju zavisi od kosovske priče. Izvori iz diplomatskih krugova objašnjavaju da ukoliko bi došao u Beograd, Pompeo bi morao da ode i u Prištinu.
- A upravo to Vašington ne želi jer je Priština opstruirala Grenela i američke predloge, igrali su na nemačku kartu. Dok se po tom pitanju ne postignu pomaci, niko od visokih američkih zvaničnika neće dolaziti u posetu - navode izvori.
DUPLA IGRA
Zoran Ðorđević, ekonomski savetnik u ambasadi Srbije u Pekingu, tvrdi da je priča o tehnologiji samo paravan:
- Sigurno da će biti pomena, ali iz ličnog iskustva, koje sam imao učestvujući u razgovorima na najvišim nivoima i izveštavajući o njima, shvatio sam da ono što se negde isforsira kao neka tema uopšte ne mora da bude prioritet, nego samo paravan za ono što se radi i što je od većeg suštinskog značaja, a to je popravljanje strategijskih odnosa Amerike prema Evropi.
Dejan Miletić, direktor Centra za proučavanje globalizacije, navodi da Nemačka igra duplu igru i da potezi Berlina utiču i na Srbiju.
Inicijativa Tri mora osnovana 2016. u Dubrovniku
- ulaze države koje izlaze na tri mora: Jadransko, Crno i Baltičko
- sve su američki saveznici u Evropi, većina održava bliže veze sa Vašingtonom nego sa Briselom
- prvi govor u inostranstvu nakon izbora za predsednika SAD Donald Tramp održao na samitu inicijative u Varšavi
- prvobitni cilj inicijative bio je da pospeši plasman tečnog gasa iz SAD i nekih arapskih zemalja u Evropu, a da smanji potrošnju ruskog gasa
- s vremenom inicijativa je iz energetske prerasla u političku
- jedna od ključnih figura inicijative je Viktor Orban i nije slučajno što ga je Tramp u maju 2019. primio u Beloj kući u najvećem
- jeku izborne kampanje za Evropski parlament i dao mu vetar u leda
- Amerikanci spremili 48 velikih projekata za ulaganja investitora u zemlje inicijative
- Nemačka pokušala da bar kao posmatrač bude deo inicijative, ali je odbijena
- Nikada se nije desilo da neki specijalni sud najavljuje podizanje optužnice. A upravo se to desilo pred razgovore Beograda i Prištine, koje je Grenel zakazao, a koji su potom otkazani zbog optužnice koja je spremana Hašimu Tačiju. Nemačka ne odustaje od borbe za kosovsku nezavisnost, međutim, ovo pitanje koristi i zarad ostvarivanja svojih interesa. Naime, kad god Tramp i Amerika pomenu gasovod "Severni tok 2", Nemci nešto urade da isprovociraju situacija na Kosovu, pa ceo svet, uključujući i Vašington, pažnju preusmere na tu stranu - objašnjava Miletić.