DUGO SKRIVANA ISTINA: Evo šta se zaista krije iza špijunskog programa SAD koji je otkrio Snouden
Poznati reditelj Oliver Stoun otkriva tajne koje niko do sada nije znao.
Ogromna većina američke javnosti ni danas ne zna šta je to što je uzbunjivač Edvard Snouden otkrio jer se medijska pažnja tog događaja fokusirala više na glasnika, a ne na poruku, izjavio je za RT režiser autobiografskog filma "Sounden", Oliver Stoun.
- Snouden je želeo da fokus bude na poruci, a ne na glasniku. Međutim, pogrešio je jer je svet više zanimalo "ubij glasnika, ubićeš poruku". Američka vlada ga je svom silom napala, nazvavši ga izdajnikom, špijunom i nižim operativcem NSA - što jednostavno nije tačno - rekao je za RT čuveni oskarovac i reditelj.
Ubijen ministar POLJOPRIVREDE Islamske države!
Snouden je postao svetski poznat nakon što je objavio tajna dokumenta u kojima je do detalja opisani programi za nadzor američkih obaveštajnih agencija i njenih saveznika u 2013.
Sound se lično sreo Snoudenom u Rusiji, gde mu je odobren politički azil.
- Ljudi ne razumeju šta je on to uradio. Analiza podataka koju kao država radimo promakla je javnosti. Oni misle da je samo reč o njihovom Ifonu ili računaru, ali to je samo mali deo jednačine - kazao je Stoun.
Ono što je Snouden pokušavao da ispriča javnosti, tvrdi Stoun, je da, suprotno tvrdnjama američkih obaveštajnih službi, masovni nadzor nije efikasan ili čak neophodan za borbu protiv terorizma, naročito u oblasti gde ciljani nadzor i ljudska inteligencija proizvede mnogo bolje rezultate. Dok se podaci dobijeni putem masovnog nadzora koriste za sve vrste "zlonamernih okolnostima."
PREKRETNICA BITKE ZA ALEPO: Masovna PREDAJA džihadista, počelo SLAVLJE na ulicama (FOTO)
- Razlog zašto se to radi, a što Snovden predlaže u filmu, jeste "kontrola". Imati kontrolu nad što je moguće više informacija - ekonomskih, socijalnih, vojnih, korporativnih i finansijskih. Objavom takvim informacija vi u ciljanim žemaljama pravite poteškoće i haos - rekao je Stoun.
Primeri takvih smetnji, ukazao je on, mogu se videti od opoziva brazilske predsednice Dilme Rusef, nevolje u venecuelanskoj privredi, oružanom prevratu u Ukrajini, pa sve do rata u Siriji.