NAJSTARIJI PREDSEDNIK U ISTORIJI: Bajden u 78. godini stupa na funkciju, mnogi se pitaju šta ako bude kasno
Mnogi su se bavili analizama starosti novoizabranog predsednik SAD
Džo Bajden sa svojih 77 godina biće najstariji izabrani predsednik SAD, zbog čega su brojni svetski mediji počeli da se bave kalkulacijama i različitim scenarijima u slučaju da Bajden ne doživi svoju inauguraciju.
ŠTA ĆE BAJDEN URADITI SA DIJALOGOM BEOGRADA I PRIŠTINE: Bilčik očekuje bolju saradnju i napredak u pregovorima
SEPARACIJA, POLARIZACIJA, DISTOPIJA: Bajdenova pobeda "vrli novi svet" ili idila za sve ostale države?
ODLAZAK DOKTORA FAUČIJA: Bajden već imenovao novi krizni štab
I nisu se samo mediji bavili ovom temom. Naime, tokom jučerašnjeg dana Amerikanci su u velikom broju guglali pojam "Bajden smrt" ili "Bajden umire".
Bajden će, kada preuzme dužnost 20. januara, imati 78 godina. Pre njega najstariji izabrani predsednik bio je Tramp, koji je u trenutku preuzimanja mandata 2016. godine imao 70 godina.
Koliko je poznato, Bajden nije teže bolestan. U decembru prošle godine njegov lekar Kevin O'Konor objavio je izveštaj u kojem stoji kako je Bajden "zdrav, energičan, 77-godišnji muškarac koji je sposoban da uspešno izvršava dužnosti predsednika".
Međutim, tad je objavio i kako Bajden ima nepravilan rad srca, stanje poznato kao atrijalna fibrilacija, što je jedan od rizika za moždani udar.
- Ne treba da uzima lekove i nisu postojale naznake zatajenja srca - tvrdio je lekar.
Bajden je tad takođe imao visoke koncentracije masnoće u krvi, refluks kiseline i sezonske alergije. Uzimajući sve ovo u obzir kao i činjenicu da se radi o poznim godinama, treba analizirati i kao jednu od mogućnost šta će se dogoditi ako izabrani predsednik umre pre inauguracije, prenosi Jutarnji.
U slučaju da se to dogodi pre elektorskog koledža 14. decembra, Demokratski nacionalni odbor (DNC) mogao bi da imenuje zamenskog kandidata, najverovatnije Kamalu Hrisu koja je i izabrana potpredsednica, i da utiče na elektore da odluku podrže.
Takođe, jedna od mogućnosti je da DNC jednostavno ostavi Bajdenovo ime na glasačkim listićima i da se nastavi s glasanjem na elektorskom koledžu kao da se podrazumeva da će poziciju preuzeti Harisova.
U slučaju da Bajden umre nakon elektorskog koledža, ali pre inauguracije, tad članovi Kongresa imaju mogućnost prigovora na izborni rezultat u bilo kojoj saveznoj državi. Ako oba doma Kongresa, Zastupnički dom i Senat, pristanu da se glasovi prebace na protivkandidata, tad bi pobedu mogao da odnese protivnički republikanski kandidat, odnosno Tramp.
Ipak, ovo je malo verovatno s obzirom na to da Zastupničkim domom predsedava Nensi Pelosi i šanse da ona pristane da preda predsedništvo Trampu su gotovo nemogući.
Postoji još mogućnost da Bajden umre nakon što je izabran na elektorskom koledžu i nakon što ga je Kongres službeno potvrdio za predsednika 6. januara. Tad prema 20. amandmanu američkog Ustava, izabrana potpredsednica Kamala Haris automatski preuzima funkciju predsednice.
Podsetimo, mediji poput Washington Post-a ovom temom su se bavili još sredinom godine, dok je kampanja bila u punom jeku.