DŽONSON SLAGAO PA UVEO KARANTIN? Britanski premijer "fabrikovao" podatke i narod naplašio crnim scenariom
Džonson je u prilično dramatičnom obraćanju prošlog vikenda najavio da Engleska ulazi u novi jednomesečni lokdaun
Britanski premijer Boris Džonson u prilično dramatičnom obraćanju prošlog je vikenda najavio da Engleska ulazi u novi jednomesečni lokdaun, ovaj put nešto blaži nego onaj u proleće (na primer, škole i fakultet i dalje ostaju otvoreni).
NEREDI ISPRED BELE KUĆE! Policija nadgleda EKSTREMISTIČKE GRUPE, okršaj sa službama bezbednosti! (VIDEO)
TEŠKA SITUACIJA U FRANCUSKOJ: Prijavljeno još 36.330 novih slučajeva, preminule 854 osobe
PROTESTI IMALI EFEKTA? Poljska Vlada odložila pooštravanje Zakona o abortusu
- Ako sada ne reagujemo, naše će medicinsko osoblje uskoro morati da bira ko će živeti, a ko će umreti - poručio je Džonson.
Jedan od razloga za uvođenje novog lokdauna bio je i crni scenario prema kojem bi u Ujedinjenom Kraljevstvu broj mrtvih od covida-19 mogao dostići i 4000 dnevno, a koji je u subotu predstavio glavni vladin naučni savetnik Ser Patrik Valans. Ali, otkako je ova apokaliptična projekcija predstavljena javnosti, neki stručnjaci otvoreno su kritikovali metodologiju kojom se došlo do spomenute brojke.
Tako profesor Karl Henegan sa Univerziteta Oxford tvrdi da su tabele koje su u subotu prikazane u Douning Stritu 10 (rezidenciji britanskog premijera) bazirane na modelima koji su stari najmanje tri nedelje. U međuvremenu su autori jednog od tih modela osetno smanjili svoju procenu mrtvih.
Profesor Henegan i njegov kolega, dr. Danijel Houdon sa Univerziteta Lids, obojica eksperti za analitiku u medicini, kažu da je sporni model Univerziteta Kembridž i državne agencije za javno zdravstvo Engleske, a koji je vlada koristila, predviđao 1000 žrtava covida-19 dnevno u Velikoj Britaniji za 1. novembar. Taj dan je umrlo 162 ljudi od covid-19, a nedeljni prosek mrtvih iznosio je 265.
- Već dva modela vladine savetodavne skupine SAGE pokazala su se kao pogrešna. Smatramo i da ova analiza treba proći kroz temeljnu proveru podataka kako bi se procene uporedile sa službenim brojem umrlih, a potom treba proveriti jesu li niže procene broja umrlih preciznije odgovarale stvarnom broju mrtvih - poručili su Henegan i Houdon.
Valja spomenuti i da je brojka od 4000 mrtvih dnevno bila čak dvostruko viša od sledeće najpesimističnije procene žrtava covida-19 u slučaju da vlada ne preduzme nove korake i proglasi nove anti-korona mere.
Uprkos sve glasnijim kritikama sporne prognoze, profesor Nil Ferguson s Imperial Koledža London, od britanskih tabloida prozvan i "profesor lokdaun" tvrdi da bi se Velika Britanija oko Nove godine mogla suočiti s novim i strožim zatvaranjem ako se širenje zaraze do tada ne smiri.
Po njemu bi relaksacija oko Božića mogla negativno uticati na širenje virusa te bi se broj inficiranih mogao opet podići na nivo koji bi zahtevao uvođenje novog lokdauna. Ferguson je, inače, tokom prvog lokdauna smenjen s funkcije glavnog Džonsonovog korona savetnika nakon što je ulovljen u kršenju vlastitih mera.