EGIPAT GRADI NOVU PRESTONICU OGROMNIH DIMENZIJA: Sisi podiže METROPOLU usred pustinje, Kairo više neće biti glavni grad! (VIDEO)
U Egiptu je 2015. godine započeta realizacija velikog projekta
Egipat gradi novi glavni grad, koji će u velikoj meri rasteretiti pritisak pod kojim je već decenijama unazad Kairo. Reč je o gradu koji za sada nosi naziv Nova administrativna prestonica (NAC) dok se ne pronađe pravo ime nove prestonice Egipta.
JOŠ JEDAN PUTINOV SNIMAK PRIVUKAO PAŽNJU ZAPADA: Dok je razgovarao sa decom, nešto čudno se dešavalo s njim?! (VIDEO)
OBOREN HELIKOPTER UJEDINJENIH NACIJA: Vojska saopštila "Letelicu oborili pobunjenici"
TURISTA IZBODEN NOŽEM! Pokušavao da se odupre lopovima koji su mu oteli ranac, jurio ih, a kad ih je sustigao usledio je UŽAS
Ovaj projekat je deo šire celine projekta koji nosi naziv "Vizija Egipta 2030", odnosno planovima zvaničnog Kaira kako bi trebalo da izgleda ova arapska država u budućnosti, odnosno kako da se poboljšaju uslovi života u njoj imajući u vidu tendenciju konstantnog uvećavanja populacije.
Na sajtu nove prestonice raspisan je konkurs za izbor novog imena i logotipa grada. Formiran je stručni žiri koji je ocenio predloge podnete na listu i odredio najbolji među svim predlozima. Egipatska vlada još nije objavila zvanične rezultate. U oktobru 2021. ministar saobraćaja Kamel al-Vazir je nagovestio da bi grad mogao biti nazvan Egipat.
Ovaj grad se nalazi na 45 kilometara istočno od Kaira u nerazvijenom području na pola puta do morskog lučkog grada Sueca. Prema planovima, grad će postati nova administrativna i finansijska prestonica Egipta, u kojoj će se nalaziti glavne vladine institucije i ministarstva, ali i strane ambasade.
Planirano je da grad bude smešten na ukupnoj površini od 700 kvadratnih kilometara i da ima populaciju od 6,5 miliona ljudi, mada se procenjuje da bi ta cifra mogla da poraste i na sedam miliona.
Osnovni razlog podizanja nove prestonice jeste smanjivanje zagušenja koje trenutno postoji u Kairu. Poznato je da je Kairo jedan od najnaseljenijih gradova u svetu, a sigurno najnaseljeniji u Severnoj Africi.
Vlasti su shvatile da će se populacija sadašnjeg Kaira udvostručiti u narednom periodu i zato su morali da donesu odluku koja će rasteretiti ovaj grad i ravnomerno rasporediti egipatsko stanovništvo. Kairo danas ima oko 20 miliona stanovnika ili dve i po Srbije!
Šta će sve imati novi glavni grad Egipta?
Ovaj novi grad će imati centralni park, veštačka jezera, 663 bolnice i klinike, stadion koji će moći da primi 90.000 gledalaca, tehnološki i inovacioni park, Ikoničnu kulu - najvišu u Africi, nebodere - od kojih će najviši biti Obelisco Capitale dizajniran u obliku faraonskog obeliska i koji bi prema projektu stajao na visini od 1.000 metara postajući na taj način najviši na svetu.
Zatim, tu će biti oko 2.000 obrazovnih institucija svih vrsta i nivoa obrazovanja, 1.250 džamija i crkava, 40.000 hotelskih soba, polja solarnih ogledala, železnicu i metro povezane sa Kairom. Imaće i novi međunarodni aerodrom na mestu postojećeg i sve to u okviru 21 stambenog okruga i 25 namenskih okruga.
Između 2020. i 2022. godine izvršen je transfer parlamenta, predsedničkih palata, ministarstava i stranih ambasada. Prvi vladini zvaničnici preseljeni su u svoje nove kancelarije 2019. godine.
Megacrkva i megadžamija
Kao ideja za podizanje nove prestonice poslužio je primer Kazahstana u kojem je Nur-Sultan (nekada Astana) zamenio Alma-Atu (Almati) kao glavni grad ove centralnoazijske države još davne 1997. godine.
U januaru 2019. godine, predsednik Abdel Fatah al-Sisi otvorio je veliku katedralu i džamiju u novoj administrativnoj prestonici Egipta. Reč je o megakatedrali - Sabornoj crkvi Rođenja Hristovog, najvećoj te vrste u Egiptu i na Bliskom istoku. Katedrala služi gradskoj koptskoj monofizitskoj hrišćanskoj zajednici. S druge strane, podignuta je i Al-Fatah al-Alem megadžamija, najveća te vrste u Egiptu.
Ikonični toranj, Obelisco Capitale, Central park i Oktagon
Ikonički toranj je neboder u izgradnji, i on će biti najveći neboder u Egiptu i Africi.
Oblisco Capitale je planirani i odobreni neboder koji treba da bude otvoren 2030. godine, dizajnirala ga je egipatska arhitektonska firma IDIA u obliku faraonskog obeliska, i, kada bude završen, biće najviša zgrada na svetu visine 1.000 metara, nadmašujući najviši toranj na svetu, Burdž Kalifu.
Centralni park (takođe poznat kao "Grin river") je urbani park koji se proteže duž čitavog novog glavnog grada koji izgledom asocira na reku Nil, a očekuje se da će biti dugačak 35 kilometara sa ciljem da bude duplo veći od njujorškog Central parka.
Oktagon (Državni centar strateškog rukovođenja, očita aluzija na američki Pentagon) je novo sedište egipatskog Ministarstva odbrane, kompleks se smatra najvećim te vrste na Bliskom istoku i jednim od najvećih na svetu, slično kao Pentagon u Sjedinjenim Američkim Državama, ali će kao što i sam naziv kaže umesto petougaone osnove imati osmougaonu osnovu.
Međunarodni aerodrom, Nacionalni stadion
Međunarodni aerodrom novog glavnog grada je aerodrom za novu prestonicu Egipta, namenjen za ublažavanje pritiska na međunarodni aerodrom u Kairu, koji služi Kairu i međunarodni aerodrom Sfinga, u blizini piramida u Gizi, koji služi Gizi.
Novi administrativni stadion glavnog grada (Sports City Stadium) je sportski stadion u izgradnji od 2019. godine. Sa očekivanim kapacitetom od preko 93.000 ljudi, biće najveći stadion u Egiptu i drugi po veličini u Africi, a očekuje se da će zameniti Međunarodni stadion u Kairu kao novi nacionalni ponos. Biće deo većeg olimpijskog sportskog kompleksa.
Železnica
U januaru 2021. godine, Egipat je potpisao ugovor sa Simensom za izgradnju brze železničke linije koja se proteže od severnog mediteranskog grada El Alamejna do grada Ejn Sokna na Crvenom moru, prolazeći kroz novu prestonicu i Aleksandriju.
Očekuje se da će linija dužine 450 km biti završena do 2023. godine. Kasnije faze mreže velikih brzina od 1.750 km povezaće novu prestonicu sa gradovima sve do Asuana na jugu Egipta.
Veliki deo projekata i prodaje imovine radi egipatska vojska, posebno osposobljena jer se od toga misli na zaradu, a ne samo na ulaganje novca.
Govoreći pre zvaničnog saopštenja, egipatski ministar za investicije Ašraf Salman je već pomenuo mogućnost da novi glavni grad "razvije, planira i izvede kompanija iz privatnog sektora", bez ikakvih troškova za egipatski budžet. Otkriveno je da će novu prestonicu graditi Capital City Partners, privatna investiciona firma za nekretnine koju vodi biznismen iz Emirata Mohamed Alabar.
Kada je projekat zvanično objavljen u martu 2015. godine, otkriveno je da je egipatska vojska već počela da gradi put od Kaira do mesta buduće prestonice.
Kritike
Kritičari tvrde da je potrošen novac mogao biti upotrebljen za siromašne u Egiptu i da će projekat samo ojačati moć vojske i smanjiti geografsku opasnost od pobune zbog udaljenosti novog grada, za razliku od mesta kao što je trg Tahrir.
BONUS VIDEO: Užas na konferenciji u Egiptu, biznismen se srušio i umro tokom govora