ETINA SENKA NAD BASKIJOM: Da li je razoružanje separatističke organizacije STVARNOST ili FARSA?
U gradiću Hernaniju niko nije siguran hoće li ETA nakon razoružanja potpuno nestati
Separatistička organizacija ETA predala je pre nedelju dana oružje nakon gotovo šest decenija dugih pokušaja da nasiljem stvori nezavisnu Baskiju na severu Španije i jugozapadu Francuske, ali njena senka se i dalje se nadvija nad baskijskim pitanjem.
Teroristi ETA danas predaju oružje nakon više decenija duge borbe za nezavisnost Baskije!
Španska policija ZAPLENILA oružje namenjeno SEPARATISTIMA u Kataloniji i Baskiji?! (FOTO)
Oko 2,2 miliona stanovnika te brdovite, šumom prekrivene regije iščekuje idući korak u rešenju sukoba čije su rane još otvorene.
Zagovornici nezavisnosti Baskije traže puštanje zatvorenika optuženih za terorizam, istragu o njihovim mučenjima u zatvoru te povlačenje španske policije iz Baskije.
Vlada desnog centra u Madridu to odbija i insistira na potpunom raspuštanju ETA-e, završetku još otvorenih istraga o separatističkim atentatima i drugih oblika nasilja od nastanka skupine 1959. godine.
U gradiću Hernaniju, uporištu zagovornika nezavisnosti, niko nije siguran hoće li ETA nakon razoružanja potpuno nestati.
- Teško je reći - kaže vozač lokalnog autobusa.
- No ona već dugo nije aktivna - dodaje.
ETA je 2011. najavila prestanak oružane borbe i od tada nije izvela nijedan napad. Poslednjih godina je grupa bitno oslabljena policijskim zatvaranjima, najviše u jugozapadnoj Francuskoj, gde je i izvršena predaja oružja prošle nedelje i gde se godinama skrivaju njeni pripadnici.
PROTESTI U ŠPANIJI: Maršem pozivali na povratak zatvorenika pripadnika ETA u zemlju
Hernani se nalazi na španskoj strani, 20 kilometara od francuske granice. Za mnoge od 20.000 njegovih stanovnika Euskadi Ta Askatasuna (ETA), na baskijskom jeziku Baskija i sloboda, oružana je, ali skupina za oslobođenje od represivnog španskog režima.
EU i SAD je smatraju terorističkom grupom.
Lehen, orain eta beti Aberria! Gora EUZKADI askatuta!! #AberriEguna pic.twitter.com/3X7X32fPV0— Asier Lopez (@txirene) 16. април 2017.
Je li predato sve oružje?
- Živjela ETA - piše belim slovima na tamnom zelenom zidu malog trga u centru. Uza zid nekoliko dečaka rukom udara lopticu igrajući 'pilotu', tradicionalni baskijski sport sličan tenisu. U obližnjem parku izložene su fotografije bombardovanja Hernanija tokom Španjolskog građanskog rata od 1936. do 1939. u kojem je pobedio španski general Francisco Franco.
POVAMPIRILI SE: ETA teroristi spremali napade u Španiji?! (FOTO)
Njegov represivni režim zatirao je baskijsku kulturu i jezik. Frustrirana grupa studenata osnovala je 50-ih godina "baskijsku socijalističku revolucionarnu organizaciju za nacionalno oslobođenje" s ciljem formiranja nezavisne Baskije.
Od tada se ETA-i pripisuje više od 820 ubistava policajaca, političara, ali i civila stradalih u eksplozijama postavljenih bombi. Separatistički teror nanio je veliku ranu španskom društvu pa u Madridu imaju tvrd stav bez obzira na sprovedeno razoružanje. Štoviše, sumnjaju da je grupa predala sve oružje.
- ETA u bilo kojem trenutku može ubiti, to je bila farsa, nije predala sve oružje - tvrdi u Madridu bivši španski državni tužitelj Ignacio Gordillo.
Sena nad Baskijom
Nakon smrti generala Franca 1975. počeo je proces uvođenja demokratije u Španiju. Baskija je dobila status autonomne pokrajine s vlastitim parlamentom, obrazovanjem, policijom i porezkom politikom.
Ulice u Hernaniju i drugim baskijskim mestima označene su na baskijskom jeziku, a na njihovim trgovima su istaknute baskijske zastave.
#EuskalHerritarrakGara Hernani, Euskal Herria - Basque Country pic.twitter.com/GL0OZI2iEc— Udalbiltza (@Udalbiltza) 22. октобар 2014.
Ali, , u aktualnom španskom ustavu donesenom 1978. navedeno je da se referendumi mogu organizirati jedino na nivou čitave Španije, čime su nastojanja organizovanja plebiscita o nezavisnosti u severoistočnoj pokrajini Kataloniji i Baskiji nezakonita.
ETA i njeni pobornici nastavili su insistirati na punoj samostalnosti i nakon uvođenja demokratije u zemlju, a 1980. je bila najkrvavija godina njihove kampanje sa stotinak žrtava.
RT elpais_espana: ETA anuncia un “debate interno” sin aludir a su disolución https://t.co/aDcc7CgHCz vía el_pais— Soy el Mega Point (@MegaPoint23) 16. април 2017.
Godine užasa
U obližnjem gradu San Sebastianu prolaznici uživaju u šetnji sunčanom promenadom više ne razmišljajući o tom gradu kao mestu mogućih atentata. Ali nije uvijek bilo tako.
- Bile su to godine užasa - kaže u Madridu 52-godišnji Alfonso koji je tamo provodio letnje praznike. Seća se naoružane policije u San Sebastianu te eksplozija u drugim delovima zemlje.
- Znale su biti likvidarne cele porodice španskih vojnih ličnosti. Za te zločine nema opravdanja - naglašava.
ETA anuncia un debate interno "para avanzar" sin mencionar la disolución https://t.co/ZGEjT0KG9d
ETA ha hecho público un comunicado con m…— Merche Iturbe (@merche_iturbe) 16. април 2017.
I sam spomen ETA-e u Madridu izaziva osudu. Dvie najveće španske stranke desnog i lijevog centra, Narodna stranka i PSOE, koje se menjaju na vlasti od 1980. kao i najveće novine El Pais i El Mundo imaju potpuno isti stav – nikakvog popuštanja ne sme biti, a grupa se mora raspustiti.
Neki članovi ETA-e služe višedecenijske zatvorske kazne. Bivši član skupine Antton Karrea sedamdesetih godina prošlog veka iza rešetaka je proveo sedam godina.
TRAŽE SVOJU DRŽAVU: Hiljade Baskijaca u demonstracijama za nezavisnost (VIDEO-FOTO)
- Bio sam mlad. U vreme Frankove diktature sam se, kao i ostali, divio međunarodnim pokretima poput kubanske revolucije ili sticanju nezavisnosti Alžira - govori Karrea.
- S obzirom na sve što se događalo u svetu verovao sam da se to isto može dogoditi u Baskiji.
Danas ima 78 godina, kaže, i ožiljke od mučenja u zatvoru.
Hoće li ETA nestati?
Sama ETA nije postavila nikakav uslov za predaju oružja.
- ETA je poražena - zaključak je španske vlade i medija u Madridu. Arnaldo Otegi, međutim, upozorava kako nije dobro govoriti o pobednicima i poraženima.
- Ponižavanjem se ništa ne gradi. Ponižavanjem je teško izgraditi pravedan i dugotrajan mir. Ono samo može dovesti do ogorčenja - kaže Otegi.
Za to vrieme u baskijskim mestima kruže različita mišljenja. I dok neki smatraju da je raspuštanje ETA-e logičan idući korak, ima i onih koji veruju da će nastaviti postojati sve dok se ne promeni politika prema zatvorenicima.