SRPSKI BEJBI-BUM NA KOSOVU I METOHIJI! Preko 800 beba rođeno u dva porodilišta
Podaci o natalitetu ulivaju optimizam po pitanju opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji
Uprkos otežanim životnim okolnostima i krhkoj bezbednosnoj situaciji na Kosmetu, u Severnoj Mitrovici u 2023. godini rođeno je više od 500 beba, što predstavlja pozitivan trend povećanja nataliteta, kaže za "Kosovo onlajn" ginekolog Zoran Jakšić u KBC Kosovska Mitrovica.
FONDACIJA MOZZART HUMANOST ŠIRI SRCEM: Za brojne društveno odgovorne akcije izdvojeno više od 150 miliona dinara
OPSADNO STANJE NA SEVERU KOSMETA! Kurti doveo situaciju do tačke ključanja, broj vojnika KFOR-a UČETVOROSTRUČEN zbog povećanja tenzija
HUMANITARNA AKCIJA ORGANIZACIJE "SVI ZA KOSMET": PAKETIĆI ZA DECU SA KOSOVA I METOHIJE (FOTO)
HUMANITARNA AKCIJA ORGANIZACIJE "SVI ZA KOSMET": PAKETIĆI ZA DECU SA KOSOVA I METOHIJE (FOTO)
- Sa zadovoljstvom mogu da istaknem činjenicu da je ove godine bilo oko 500 porođaja, što je, s obzirom na 2022. godinu kada je bilo 430 porođaja, ipak jedan znatno veći broj nego u prethodnoj godini - rekao je Jakšić.
Ovako dobri podaci ulivaju optimizam po pitanju opstanka srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, smatra ovaj doktor.
- Okolnosti su, svi znamo kakve, jako teške i bezbednosna situacija. Imali smo problema sa snabdevanjem. Dugo nije bilo lekova i sanitetskog materijala, pa smo ih onda dobili. Tako da smo lakše radili i svakodnevne poslove koje moramo da obavljamo. Lakše je bilo i za nas i za pacijente, da ne moraju da trče i da kupuju lekove i materijal. Kako će to dalje biti, to niko ne zna. Nadamo se da nećemo imati problema sa nabavkom - poručio je on.
Neke pacijentkinje su, međutim, morale zbog prevremeno rođenih beba da se porode u Centralnoj Srbiji.
- Mi nismo referentna ustanova za zbrinjavanje takvih pacijenata. Uvek ima jedan broj žena koje se porađaju i u Kragujevcu i u tercijalnim ustanovama u Beogradu, takođe kada su u pitanju prevremeno rođene bebe. Naravno da nam uliva sigurnost kada imamo materijala i lekova jer lakše radimo i ne moramo da razmišljamo o tome - ističe Jakšić.
O očekivanjima za narednu godinu kaže da se nada redovnom snabdevanju bolničkim potrepštinama, ali i nastavku ovog pozitivnog trenda.
- Sa kadrovima ne oskudevamo, imamo dosta lekara. Nadamo se da će snabdevenje biti kontinuirano. Što se tiče bezbedonosne situacije, mi na to ne možemo da utičemo. Ovaj broj porođaja nam uliva nadu, da će i naredne godine da se nastavi taj trend povećanja broja porođaja, što i nama čini zadovoljstvo da radimo - poručio je Jakšić.
I Ginekološko-akušerska klinika u Gračanici ove godine imala je više posla nego prethodne godine, kaže profesor doktor Nenad Šulović, i navodi da je u 2023. godini bilo više od 300 porođaja, od a neke trudnoće bile su i blizanačke.
- Mogu da se pohvalim da smo ove godine imali do 30 odsto više posla nego što je to bilo 2022. godine, što nama ne predstavlja poteškoću, unapred se radujemo poslu, bez toga ova sredina ne bi mogla da opstane. U ovoj godini smo imali 15 odsto više operacija, isto toliko više pregleda, mogu da se pohvalim da smo smanjili procenat carskih rezova, što je odlična stavka. Što se opreme tiče, u ovoj godini smo uspeli da obnovimo opremu u nekim delovima našeg sistema, pre svega u porodilištu, što je jako bitno, jer tu pružmo i najveći broj usluga. Dobili smo novi vakuum ekstrator, a u dečijem boksu obezbedili smo transportor inkubator, što je veliki pomak za našu neonatološku službu - poručio je Šulović.
Ginekološko-akušerska klinika u Gračanici, kako on kaže, ima sve neophodne uslove za obavljanje većih intervencija. Nedostaje oprema sa obavljanje laporoskopskih intervencija, ali, prema njegovim rečima, i to će biti nabavljeno tokom sledeće godine.
- Ukoliko je neophodno, imamo uslova za obavljanje velikih akušerskih i ginekoloških intervencija, s tim što za sada još uvek nismo u mogućnosti da radimo laporoskopske intervencije, ali smo zahvaljujući Ministarstvu Republike Srbije i Kancelariji za Kosovo i Metohiju, krajem ove godine stupili u realizaciji projekta nabavke operativnog laporoskopa i operativnog histeroskopa - dodao je Šulović.
Kao i sve zdravstvene institucije na Kosmetu tokom ove godine je i porodilište u Gračanici imalo problema sa nestašicom lekova.
- Suočavamo se sa povremenim nedostatkom lekova, znate da je to bio slučaj ove godine, ne samo u KBC Priština-Gračanica, već se to dešava i u Pasjanu, i u Mitrovici, ali zahvaljujući zalaganju ministarstva i direktora tih ustanova, taj problem je rešen, i sada imamo potrošnog materijala i lekova - naglasio je on.