FRANCUSKA OBUSTAVLJA VOJNE OPERACIJE: Makron spreman da izvuče deo od 5.100 vojnika iz zemlje zahvaćene ratom
Situacija može otići u drugom pravcu
Francuska je 3. juna saopštila da obustavlja svoje zajedničke vojne operacije sa malijskim snagama "čekajući garancije" da se civili vrate na položaje vlasti.
AKCIJA GRADA I MOZZARTA – OAZA ČISTOG VAZDUHA U CENTRU BEOGRADA!
VELIKI SVETAC POMIRIO SRBE I GRKE SA ALBANCIMA BAR NA JEDAN DAN: U manastiru se čuju molitve na sva tri jezika (VIDEO)
HRABRA ŽENA KOJA PRKOSI KRIMINALCIMA: Ubili su joj muža i najbliže saradnike, ali ona nastavlja borbu (VIDEO)
To dolazi nakon što je malijska vojska 25. maja privela privremenog predsednika Bah Ndava i premijera Moktar Ouanea i lišila ih ovlašćenja nakon spora oko rekonstrukcije vlade, nakon prethodnog vojnog puča u avgustu 2020. godine.
Asimi Goita, pukovnik koji je vodio oba puča i bio zamenik Ndava u prelaznoj administraciji formiranoj u septembru sa zadatkom da zemlju usmeri ka punoj civilnoj vladavini, imenovan je za predsednika 28. maja.
Francuska ima oko 5.100 vojnika u Sahelu u okviru svoje operacije "Barkhane" koja obuhvata pet zemalja - Burkinu Faso, Čad, Mali, Mauritaniju i Niger. Operacija "Barkhane", koja je pokrenuta nakon što je Francuska intervenisala da se odbrani od napredovanja džihadista u Maliju 2013. jedva je uspela da to sprovede u delo.
Međutim, snage Takube pod vođstvom Francuske, pokrenute u martu 2020. godine kako bi evropskim specijalnim snagama omogućile da obučavaju vojsku Malija za borbu protiv džihadista, biće suspendovane. Ekonomska zajednica država zapadne Afrike (ECOWAS) i Afrička unija suspendovale su Mali iz svojih organizacija i zapretile sankcijama.
- ECOWAS i Afrička unija postavili su zahteve i crvene linije kako bi razjasnili okvir za političku tranziciju u Maliju. Na malijskim vlastima je da brzo reaguju - saopštilo je francusko Ministarstvo odbrane 3. juna.
- Na čekanje ovih garancija, Francuska je, nakon što je obavestila svoje partnere i malijske vlasti, odlučila da obustavi, iz predostrožnosti i privremeno, zajedničke vojne operacije sa malijskim snagama, kao i nacionalne savetodavne misije koje im idu u korist.
Misija sa sedištem u Čadu pokrenuta je nakon što je Francuska intervenisala 2013. godine kako bi pomogla u odbijanju boraca koji su osvajali delove Malija. Francuske snage će nastaviti da deluju u zemlji odvojeno i odluka će biti ponovo procenjena narednih dana, saopštilo je ministarstvo.
Tokom 29. i 30. maja, francuski predsednik Emanuel Makron upozorio je da će Francuska povući svoje vojnike iz Malija ako se krene prema onome što je nazvao "radikalnim islamizmom" nakon puča.
- Radikalni islamizam u Maliju sa tamošnjim našim vojnicima? Nikada - rekao je Makron, koji je prošlonedeljne događaje nazvao "državnim udarom u neprihvatljivom državnom udaru".
Goita, koji će zvanično biti inaugurisan za prelaznog predsednika Malija 7. juna, bio je potpredsednik otkako je prošlog avgusta vodio puč kojim je uklonjen demokratski izabrani predsednik Ibrahim Boubakar Keita. Zbacivanje je usledilo nakon višemesečnih protesta zbog navodne korupcije i neuspeha vlade da se uhvati u koštac sa sve gorim sukobom u zemlji.
Trenutno je Mali u gotovo potpunom haosu, a operacija Francuske je marginalno efikasna, čak iako je u potpunosti funkcionalna. Islamisti izvode česte napade, nema aktivne vlade, a haos se dodatno produbljuje kao rezultat sankcija ECOWAS-a i Afričke unije.