"RAT NA BALKANU SE NIKADA NEĆE ZAVRŠITI" Ovako je nekada govorio Henri Kisindžer o ratu u Bosni (VIDEO)
On je danas preminuo u svojoj 101. godini života.
Henri Kisindžer, kontroverzni dobitnik Nobelove nagrade i moćni diplomata čija je služba za vreme dvojice predsednika ostavila neizbrisiv trag na američku spoljnu politiku, preminuo je u sredu.
"RAT JE ZBOG TERITORIJE KOJU SRBI SMATRAJU NACIONALNOM SVETINJOM" Evo šta je Henri Kisindžer govorio o Kosovu i Metohiji
"PREMINUO JE IZUZETAN DIPLOMATA" Putin izrazio saučešće povodom smrti Henrija Kisindžera
KO JE BIO HENRI KISINDŽER? Diplomatska sila i kontroverzni nobelovac služio je dva američka predsednika, a mnogi su ga smatrali ratnim zločincem
Kisindžer je bio aktivan i nakon što je proslavio 100. rođendan. Prisustvovao je sastancima u Beloj kući, objavio knjigu o liderskim stilovima i svedočio pred senatskim odborom o nuklearnoj pretnji koju predstavlja Severna Koreja. U julu 2023. je iznenada posetio Peking da bi se sastao sa kineskim predsednikom Ši Đinpingom.
Kisindžerova vladavina kao glavnog tvorca američke spoljne politike je prestala kada je Nikson podneo ostavku zbog afere Votergejt. Pa ipak, ostao je diplomatska sila za vreme Niksonovog naslednika, predsednika Džeralda Forda, i nastavio da iznosi snažna mišljenja do kraja svog života.
- U ovom trenutku mi moramo da razjasnimo svoj cilj. Mi se ponašamo kao da pokušavamo da nateramo Srbe da se vrate u mitksu Bosnu koja nikada u istoriji nije postojala. Ne postoji bosanski jezik, ne postoji bosanska kultura. Bosna je administrativna jedinica koja sadrži Hrvate, muslimane i Srbe, veštački stvorena kao pod-deo Jugoslavije i koju su zapadne sile glupo priznale kao državu 1991. godine. Da ste pogledali srpsku istoriju, 600 godina su se borili da ne budu pod dominacijom muslimana - govorio je Kisindžer.
- Zašto bi Sjedninjene Države trebale da prekrše sopstveni princip samoopredeljenja i da ih bombarduju? Zašto ih naši mediji nazivaju "separatisti Srbi"? Od čega se odvajaju a da je to ikada postojalo? Tako da verujem da bismo trebali stvoriti muslimansku državu ili prihvatiti muslimansku državu, dopustiti drugim nacionalistima da se osamostale ili da se pridruže Hrvatskoj ili Srbiji, zavisno od slučaja. I da se ne mešamo u to, u balkanski rat koji se ne može završiti, čak i ako mi pobedimo - govorio je američki diplomata.
- Nemci su zahtevali 17 divizija da nadziru Srbiju, a mi nemamo stomak za to, niti bi trebali da imamo - zaključio je Henri Kisindžer.