IMUNITET KRDA NE USPEVA? Švedski model borbe sa koronom bez rezultata - Sve više inficiranih virusom!
Uprkos neuspehu, Švedska nastavlja da primenjuje metodu imuniteta krda za borku sa epidemijom korona virusa
Glavni švedski epidemiolog Anders Tegnel priznao je da se njegova zemlja po drugi put suočava s povećanjem broja zaraženih korona virusom, iako je ranije najavio da će broj infekcija najesen biti ''prilično nizak''. Međutim, on i dalje insistira na uvođenju tek poneke nove mere.
DA LI SU ANTITELA SPAS ZA CELO DRUŠTVO? Srpska imunološkinja otkrila šta je ključ borbe sa korona virusom
KORONA JAKO UDARILA NA EVROPU: Zaduženja samo rastu, Grčki dug čak 187 odsto BDP-a
KORONA UZELA MAHA U CELOM SVETU: Broj obolelih premašio 55 miliona, Amerika i dalje rekorder po broju zaraženih
- U jesen nas očekuje novi talas. Švedska će steći visok nivo imuniteta i broj zaraženih biće prilično nizak - rekao je u maju za „Fajnenšel tajms“.
Najnoviji podaci, međutim, pokazuju da Švedska, u odnosu na broj stanovnika, beleži veći rast infekcija i stopu hospitalizacija i smrtnih slučajeva nego susedne zemlje. Poslednjih nedelja broj novih slučajeva na dnevnom nivou beleži rast.
I broj hospitalizovanih pacijenata dramatično se povećao: u bolnicama je više od 1.000 obolelih od kovida-19, što je povećanje od 60 odsto u odnosu na prošlu nedelju, izvestila je državna teelvizija Švedske.
Stopa umrlih od korona virusa danas je jedna od najvećih na svetu u odnosu na broj stanovnika, prema podacima worldometers.info, ukupno iznosi 6.164.
- U ovom trenutku vidimo širenje među ljudima u mnogim regionima istovremeno - izjavio je na konferenciji za štampu Tegnel, inače, poznat protivnik polititke zaključavanja.
Kako je rekao, zaključavanja neće biti.
- Ne, mi ćemo nastaviti ovim putem. Ovako radimo u Švedskoj. Imamo veliko razumevanje i ogromno pridržavanje pravila - rekao je on.
Švedska uprava za zdravstvo takođe je priznala da veliki broj zaraženih u prvom talasu nije zaštitio ljude u narednom.
- Takođe vidimo da mnoge druge evropske zemlje koje su u proleće imale veliki broj zaraženih i uvele strogi karantin, takođe beleže visok rast - izjavila je Sara Bifors iz švedske Uprave za zdravstvo.
- Izgleda da mnogo slučajeva u proleće znači i mnogo slučajeva sada... Ne znam zašto je to tako - dodala je ona.
Švedska vlada je u početku odbijala da uvede stroge mere protiv korona virusa. Oslanjala se samo na preporuke za suzbijanje infekcije, prepuštajući dobroj volji stanovništva da ih poštuje ili ne.
Međutim, zbog rasta broj zaraženih, zemlja je poslednjih nedelja bila primorana da usvoji strože mere, uključujući i zabranu prodaje alkohola u pabovima i barovima posle 22 sata, a Tegnel je ove nedelje poručio Šveđanima da će vlada možda morati da uvede ograničenja putovanja po zemlji neposredno pre Božića.
javni skupovi biće ograničeni na osam ljudi, u odnosu na prethodni limit koji je iznosio 300 osoba, izjavio je švedski premijer Stefan Lofven.
- Ovo je nova norma za celo društvo. Ne idite u teretane, ne idite u biblioteke, nemojte da organizujete večere. Otkažite - rekao je Lofven na konferenciji za novinare.
U otvorenom pismu objavljenom u dnevnom listu Aftonbladet u petak, 27 švedskih naučnika i lekara upozorilo je da bi se zemlja mogla uskoro približiti onom broju obolelih na intenzivnoj nezi zabeleženom na proleće i pozvali lidere stranaka da zahtevaju stroža ograničenja.
Švedska je jedna od retkih zemalja u Evropi koja ne preporučuje ili ne zahteva nošenje maski izvan bolnica i ustanova za negu. Tegnel je rekao da još nije video nijednu dobru studiju u korist maski, uprkos tome što ih preporučuju Evropski centar za kontrolu bolesti i mnoga druga zdravstvena tela.
- Fascinantno je koliko malo studija postoji o ovome. A ako pogledate zemlje sa strogim pravilima nošenja maski, teško je videti da su dobro prošle - rekao je on.