IRAN POKAZAO SVOJE STRAVIČNO ORUŽJE: Teheran tvrdi da može da probije izraelsku "Gvozdenu kupolu" (VIDEO)
Leti 15 puta brže od brzine zvuka i može da izbegne protivvazdušnu odbranu
Iran je predstavio novu hipersoničnu raketu za koju tvrdi da može da leti 15 puta brže od brzine zvuka i da probije izraelsku protivvazdušnu odbranu, odnosno Gvozdenu kupolu.
EKSKLUZIVNO I PRE SVIH: Kladionica Meridian objavila SPECIJAL ZA IZBORE 2023!
"OKRUTNA AGRESIJA NA GAZU" Iran pozvao na trajni prekid vatre između Izraela i Hamasa
DOGOVOR IZRAELA I PALESTINE DAJE REZULTATE Katar saopštio sjajne vesti, evo šta je postignuto
Hipersonična raketa Fatah II – što na persijskom znači "Osvajač" je ažurirana verzija originalnog Fataha koji je najavljen u junu sa dometom od 1.400 kilometara. Glavna inovacija rakete je njena sposobnost da izbegne protivvazdušnu odbranu.
To može, tvrde u Teheranu, jer je opremljena hipersoničnim kliznim vozilom koje se odvaja od same rakete i može napraviti oštre manevre da izbegne konvencionalnu raketnu odbranu i putuje hipersoničnom brzinom do cilja.
Nije bilo zvaničnog odgovora SAD ili Izraela na razvoj događaja. Pentagon je ranije izrazio skepticizam prema hipersoničnim tvrdnjama Irana. Međutim, Bredli Bouman, viši direktor Fondacije za razvoj demokratije (FDD), rekao je da iranski raketni programi "nisu samo za predstavu" i da ih ne treba odmah odbaciti.
- Tvrdnje Teherana o novim sposobnostima treba uzeti sa velikom rezervom, ali bi bila greška slegnuti ramenima rastućim raketnim kapacitetima Irana - rekao je on.
- Islamska Republika Iran koristi balističke rakete da napadne svoje susede i američke trupe, dok prosleđuje neke rakete ili srodne tehnologije svojim zastupnicima za terorizam - dodaje.
Iran je bio glavni snabdevač raketama i drugim oružjem terorističkim grupama Hamas i Hezbolah, koje su ih obe lansirale na Izrael od napada 7. oktobra.
Teheran je takođe glavni podržavalac jemenskih Huta i raznih grupa pobunjenika i militanata u Iraku čiji su napadi na američke vojnike u porastu od početka rata u Gazi.
Iranski elitni Korpus garde islamske revolucije ranije je saopštio da namerava da poveća domet svojih hipersoničnih projektila sa trenutnog maksimuma od 1.400 do 2.000 kilometara. To bi regionalnog neprijatelja islamske teokratije Izrael stavilo u domet Ajatolahovih raketa.
"Ne treba zanemariti"
- Pomak ka razvoju hipersoničnog kliznog vozila ne treba zanemariti - rekao je Benam Ben Taleblu, viši saradnik u FDD.
- Iran je dokazao da ima sposobnost i nameru da razvije smrtonosniji arsenal balističkih raketa, onaj sa projektilima za koje se nada da će izazvati više glavobolje za američku i savezničku protivraketnu odbranu.
Ograničenja Ujedinjenih nacija na iranski razvoj nuklearnih balističkih projektila istekla su u oktobru, iako se veruje da ih je Teheran ignorisao već neko vreme. Iran je prvi put tvrdio da je razvio hipersoničnu raketu u novembru 2022.
Kina i Rusija su jedine zemlje za koje se veruje da poseduju hipersonične projektile.