"BIBI" U PROBLEMU: Evropska država uvodi sankcije Izraelu?! Američko oružje OVDE više neće PROLAZITI?
Hladan tuš za Tel Aviv
Irski Senat jednoglasno je pozvao na sankcije protiv Izraela, uključujući međunarodni embargo na oružje i sprečavanje prolaska američkog oružja u Izrael kroz irski vazdušni prostor i morske luke, nakon izraelske vojne operacije u Gazi.
BRUTALNA LIKVIDACIJA: Poznati advokat ubijen u centru grada!
"OTIŠAO ČOVEK-EPOHA" Preminuo bivši premijer SSSR-a!
BUKNUO STRAVIČAN POŽAR U TEKSASU: Naređena evakuacija! NUKLEARNO postrojenje u opasnosti?! (VIDEO)
Senatori Frensis Blek, Lin Rujn, Alis Meri Higins i Ajlin Flin pozvali su irsku vladu da uvede ograničenja protiv Izraela i da apeluje na međunarodnu zajednicu na hitan prekid vatre u Gazi.
Prema zahtevu, Irska mora da uvede sankcije Izraelu, da zabrani uvoz robe i usluga iz izraelskih naselja, da se oduzme od kompanija sve što je prouizvedeno u tim naseljima, da se spreči američko oružje da prođe kroz Irsku i da se založi za međunarodni embargo na oružje Tel Avivu.
U dokumentu, senatori su izrazili žaljenje zbog "neuspeha mnogih u međunarodnoj zajednici da pozovu Izrael na odgovornost za svoje postupke kojim krše međunarodno pravo i nespremnosti mnogih zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Ujedinjenog Kraljevstva i Evropskog saveta i da se pozovu na hitan prekid vatre ili zaustavljanje prodaje oružja Izraelu.
Zemlje poput SAD, Velike Britanije i Nemačke nastavile su da isporučuju oružje Izraelu da bi pomogle njegovoj vojnoj operaciji u Gazi, često navodeći da Tel Aviv ima pravo da se brani nakon napada Hamasa 7. oktobra, u kojem je ubijeno 1.200 Izraelaca, a njih 253 uzeto za taoce, prema podacima Izraela.
Izraelska vazdušna i kopnena ofanziva od tada je opustošila veći deo Gaze, ubivši 29.878 Palestinaca, uglavnom civila, a ranivši preko 70.000, prema najnovijim podacima Ministarstva zdravlja Gaze.
Eksperti UN-a i humanitarne agencije saopštili su da se izvoz oružja u Izrael mora odmah zaustaviti, dodajući da će oružje ili municija koji se šalju na raspoređivanje u Gazi verovatno kršiti međunarodno humanitarno pravo.
Nekoliko zemalja obustavilo je izvoz oružja u Izrael nakon odluke Međunarodnog suda pravde (ICJ) u januaru, kojom je izraelskim snagama naloženo da preduzmu mere da spreče sve akcije koje bi se mogle okarakterisati kao genocid.
Zemlje poput Španije, Italije, Belgije, Holandije i japanska korporacija Itoča suspendovale su transfer oružja Izraelu. U međuvremenu, američki Senat je 13. februara odobrio nacrt zakona o slanju vojne pomoći Izraelu u iznosu od 14 milijardi dolara.
Ujedinjeno Kraljevstvo je od 2015. godine licenciralo vojni izvoz u Izrael u vrednosti od najmanje 599 miliona dolara, uključujući komponente za borbene avione, projektile, tenkove, tehnologiju, malokalibarsko oružje i municiju, navodi Human Rights Watch.
Velika Britanija obezbeđuje oko 15 odsto komponenti za stelt avione F-35 koji se trenutno koriste u Gazi. Nemačka je prošle godine izvezla u Izrael vojne opreme i naoružanja u vrednosti od više od 379 miliona dolara, što je 10 puta više od 2022. godine.
Posle napada Hamasa 7. oktobra, Nemačka je odobrila 185 dodatnih dozvola – 28 odsto izraelskog uvoza oružja dolazi iz Nemačke.
Irski podnesak navodi da Evropska unija "nije uspela da bude dosledna u traženju primene međunarodnog prava i da je po svojim dvostrukim standardima učestvovala u aktima grubog licemerja i moralnog neuspeha".
- Dok ovaj pokolj dešava, EU se ne smiruje i igra političke igre sa životima naroda Palestine - rekla je irska senatorka Lin Bojlan.
- Umesto da trošimo ozbiljno vreme i trud pozivajući na prekid vatre, videli smo predsednika Evropske komisije kako daje bezuslovnu i nekvalifikovanu podršku Netanijahuovom genocidnom napadu.
Zahtev je osudio izraelsko nepoštovanje Međunarodnog suda pravde, koji je u januaru naredio izraelskim snagama da preduzmu mere da spreče sve radnje koje bi se mogle okarakterisati kao genocid. Takođe je izrazio zabrinutost zbog "neprihvatljivo sporog tempa" istrage Međunarodnog krivičnog suda o potencijalnim ratnim zločinima koje je počinio Izrael.
Predlog bi morao da prođe kroz irski parlament, koji se bira direktno, i gornji dom da bi stupio na snagu.
Irska je bila prva zemlja EU koja je izraelska ilegalna naselja proglasila "de facto aneksijom" palestinske zemlje. Vlada je 1980. godine ušla u istoriju postavši prva članica EU koja je zvanično pozvala na uspostavljanje palestinske države.