REŠENA MISTERIJA STARA VIŠE OD 100 GODINA: Naučnici otkrili pravu namenu uređaja Antikitera (VIDEO)
Sam uređaj je podeljen na 82 fragmenta
Istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu (UCL) rešili su "glavni deo slagalice" vezan za drevnu grčku ručnu opremu poznatu kao uređaj Antikitera, navodi se u saopštenju objavljenom na veb stranici univerziteta.
Imate problema sa BOLOVIMA U MIŠIĆIMA I ZGLOBOVIMA? Lekari preporučuju OVO kao rešenje!
MOSKVA JE OZNAČENA KAO PRETNJA: Britanci radikalno menjaju politiku prema Rusiji, ništa više neće biti isto
NOVI PRIORITETI UJEDINJENOG KRALJEVSTVA: Džonson poručio da će zemlja ponovo naučiti umetnost takmičenja
Uređaj je pronađen 1901. godine u olupini rimskog broda u blizini ostrva Antikitera na Mediteranu, a često se naziva prvim analognim računarom na svetu, a korišćen je za predviđanje različitih astronomskih događaja, poput pomračenja, mesečevih faza i položaja planeta.
- Naš model je prvi koji je u skladu sa svim fizičkim dokazima i poklapa se sa opisima u naučnim natpisima ugraviranim na samom Mehanizmu - rekao je vodeći autor studije, profesor Toni Frit iz UCL-a.
- Sunce, mesec i planete prikazani su u impresivnom sjaju drevnog grčkog uma - dodao je.
Napore da se razume složeni sistem zupčanika na prednjoj strani uređaja omela je činjenica da je do danas preživela samo trećina pronalaska.
Sam uređaj je podeljen na 82 fragmenta, od kojih je najveći, Fragment A, prikazan "sa karakteristikama ležajeva, stubova i blokova", dok drugi, Fragment D, ima "neobjašnjiv disk, zupčanik i ploču sa 63 zuba".
Koristeći "drevnu grčku matematičku metodu koju je opisao filozof Parmenid", tim je otkrio da su tvorci uređaja uspeli da izvedu tačan 462-godišnji ciklus za Veneru i 442-godišnji ciklus za Saturn - budući da su brojevi koji predstavljaju te cikluse ranije pronađena na prednjem poklopcu. ali i "uspela da oporavi cikluse svih ostalih planeta, gde je nedostajalo dokaza".
- Posle značajne borbe, uspeli smo da povežemo dokaze u fragmentima A i D sa mehanizmom za Veneru, koji tačno modelira svoj odnos sa planetarnim periodom od 462 godine, pri čemu je zupčanik sa 63 zuba igrao presudnu ulogu - rekao je član tima i doktorski kandidat Dejv Higon. Profesor Frit je takođe objasnio kako su istraživači "stvorili inovativne mehanizme za sve planete koji bi izračunali nove napredne astronomske cikluse i smanjili broj zupčanika u čitavom sistemu, kako bi se uklopili u uske raspoložive prostore".
- Ovo je ključni teorijski napredak o tome kako je kosmos konstruisan u mehanizmu - rekao je dr Adam Vojcik (UCL Mekanikal Enžinjering), koautor studije.
- Sada moramo da dokažemo njegovu izvodljivost drevnim tehnikama. Poseban izazov biće sistem ugnežđenih cevi koji su nosili astronomske izlaze - dodao je.