ISPRAVKA: Viralna fotografija ne prikazuje zarobljavanje izraelskog generala
Izraelske obrambene snage su istog dana, 7. oktobra, demantovale da je general Nimrod Aloni zarobljen. Sutradan, 8. oktobra, objavljen je i snimak na kome se vidi general na sastanku.
Analizom portala raskrinkavanje.ba utvrđeno je da sadržaj na našem portalu vezan za navodno zarobljavanje izraelskog generala od strane Hamasa predstavlja prenošenje lažnih vesti.
Prvobitan netačan naslov na našem portalu glasi "UDARAC ZA TEL AVIV: Krupna izraelska zverka u rukama Hamasa (FOTO)" gde se pogrešno prenosi da je uhapšena osoba na slici izraelski general Nimrold Aloni. Izraelske obrambene snage su istog dana, 7. oktobra, demantovale da je general Nimrod Aloni zarobljen. Sutradan, 8. oktobra, objavljen je i snimak na kome se vidi general na sastanku.
UTVRĐENE ČINJENICE:
Veliki broj inostranih, ali i domaćih medija, u svojim člancima o navodnom hapšenju izraelskog generala objavio je izjavu koju je zamjenik šefa Hamasa Saleh al-Arouri dao za Al Jazeeru, u kojoj on govori da su među zarobljenicima bili i viši oficiri. U članku Al Jazeere ne spominju se ni konkretne brojke ni ime Nimroda Alonija.
Izraelske obrambene snage su istog dana, 7. oktobra, demantovale da je general Nimrod Aloni zarobljen. Sutradan, 8. oktobra, objavljen je i snimak na kome se vidi general na sastanku.
AP u analizi objavljenoj 10. oktobra navodi:
Aloni, visokopozicionirani general, nije u rukama Hamasa, prema rečima kontraadmirala Daniela Hagarija, glavnog vojnog portparola IDF-a. Hagari je u subotu rekao novinarima da tvrdnje da je Aloni zarobljen “nisu tačne”.
Aloni se jasno pojavljuje u 10. sekundi u videu na kom najviši zvaničnici IDF-a razgovaraju o poslednjem ratu između Izraela i Hamasa u nedelju, a koji je objavljen na službenom YouTube kanalu izraelske vojske. Datum koji je bio u nedelju može se videti na slajdu u pozadini. IDF je također objavio fotografije sa sastanka na društvenoj mreži X, od kojih poslednja pokazuje Alonija krajnje levo.
Izraelska vojska potvrdila je za AP da je Aloni čovek na snimku i fotografiji.
Nemački Correctiv navodi i da je izraelski novinar Yosi Yehoshua 9. oktobra na X nalogu objavio fotografiju na kojoj je, kako je naveo, general Aloni. U opisu fotografije stoji da se Aloni pridružuje borbama nakon glasina.
Correctiv navodi da se na fotografiji iz viralnih objava najverovatnije nalazi jedan od zarobljenih civila. Ova platforma za proveru činjenica pronašla je izveštaj izraelskog medija Israel hayom u kome se prenosi priča Izraelke Elle Ben Ami koja je ispričala da joj je otac otet. Članak je opremljen fotografijom identičnom onoj u analiziranim objavama, a u njenom opisu navodi se da prikazuje muškarca po imenu Ohad Ben Ami.
Ova fotografija se na društvenim mrežama delila zajedno s fotografijom koja zaista prikazuje generala Alonija.
Portal Srbija Danas se izvinjava svojim čitaocima zbog prenošenja informacija za koje je u navedenoj analzi utvrđeno da predstavlja prenošenje lažnih vesti.