Izraelsko ciljanje iranske nafte uzrokovalo bi GLOBALNU KRIZU kao i drastičan SKOK cene nafte?
Udari na iranska naftna postrojenja mogli bi naneti veliku ekonomsku štetu Teheranu, to bi, također, moglo dovesti do ogromnog povećanja cena nafte na svetskom tržištu, navodi Blumberg.
Izrael je u utorak preko svog premijera Benjamina Netanyahua zapretio snažnim udarom na Iran kao odgovor na lansiranje desetina raketa na nekoliko izraelskih lokacija. Očekuje se da bi potencijalna meta mogla biti iranska naftna i plinska polja, čije gađanje bi uzrokovalo globalnu energetsku krizu, koja bi počela drastičnim povećanjem cena energije.
Agencija Bloomberg je navela da, iako bi udari na iranska naftna postrojenja mogli naneti veliku ekonomsku štetu Teheranu, to bi moglo dovesti do ogromnog povećanja cena nafte na svetskom tržištu, što bi moglo imati široke ekonomske posledice.
Dok ogromna iranska naftna infrastruktura, koja obuhvata značajna naftna polja, cjevovode, izvozne terminale i rafinerije, predstavlja primamljivu metu za izraelske napade, stručnjaci upozoravaju da bi ovaj potez mogao imati kontraefekat.
Naftna industrija Irana je osnovna karika njegove ekonomije. Uprkos sankcijama koje su mu nametnule Sjedinjene Američke Države i druge zapadne sile, Iran i dalje izvozi između polovine i dve trećine svoje nafte, a većina te nafte završava u Kini.
Kineski uvoz iranske nafte konstantno raste poslednjih godina i dostigao je oko 1,8 miliona barela dnevno. To znači da bi bilo kakvo ometanje izvoza iranske nafte značajno uticalo na ekonomiju Teherana, kao i naštetilo ekonomiji Kine, koja je druga najveća ekonomija u svetu, a samim tim i globalnoj ekonomiji.
Cene nafte su porasle za pet dolara po barelu zbog eskalacije geopolitičkih tenzija. Analitičari upozoravaju da bi uspešno bombardovanje iranskih postrojenja za proizvodnju i izvoz nafte moglo dodatno podići cene, što bi moglo destabilizovati globalnu ekonomiju.
Bloomberg skreće pažnju na to da bi prekid isporuke iranske nafte primorao kineske rafinerije da povećaju kupovinu od drugih velikih dobavljača, uključujući Rusiju. Ova promena bi mogla pružiti veću finansijsku podršku ruskim ratnim naporima u Ukrajini, što bi dodatno zakompliciralo širu geopolitičku situaciju.
Rizici od eskalacije Vojni analitičari upozoravaju da bi bilo kakav izraelski napad ove vrste mogao izazvati odmazdu Irana, a zatim i dalju eskalaciju u regionu. Izraelski lideri suočavaju se s pritiskom da postignu ravnotežu između svoje želje da oslabe Iran i potrebe da izbegnu ulazak u beskrajni ciklus nasilja.
- Izrael treba pažljivo razmotriti šire posledice takvih napada“, rekao je jedan vojni analitičar za Bloomberg. Dodao je: „Iako bi ciljanje na iransku naftnu industriju moglo oslabiti Teheran, porast cene energije i ekonomske posledice mogli bi izazvati snažniji odgovor Irana. -
Ovi izazovi dolaze u trenutku kada neki analitičari predviđaju da bi cene nafte mogle pasti u 2025. godini zbog viška ponude, ali bilo kakva vojna akcija protiv iranske naftne infrastrukture mogla bi promeniti ovaj pravac.
Izvor: Srbija Danas/Al Jazeera