JE LI TO IGRAČKA ZA DECU?! Nemci patentirali lutke za špijunažu, pa pozvali roditelje da sve unište
Softver u lutki koja govori na meti hakera
Nemačka Federalna mrežna agencija pozvala je sve roditelje da unište lutku koja govori, nazvanu Kajla, zbog toga što se preko nje može vršiti špijunaža.
Istraživači tvrde da hakeri mogu da koristie nesiguran blutut uređaj ugrađen u igračku kako bi slušali i razgovarali sa detetom koje se igra sa lutkom. S druge strane, britanska Asocijacija prodavaca igračaka tvrdi da Kajla ne predstavlja "nikakav poseban rizik" i da nema razloga za uzbunu.
#Summer is over and it's time for for #backtoschool. Practice your #reading in a fun way with @MyFriendCayla! pic.twitter.com/DrARy6gPUy— Cayla (@MyFriendCayla) August 25, 2016
"Vivid toj" koji distribuira "Maj frend Kajla" (My Friend Cayla) ranije je rekla da su primeri hakovanja izolovani, ali da će kompanija, ipak, unaprediti aplikaciju koju koristi lutka.
PANIKA U NEMAČKOJ: Pukao rezervoar sa toksičnom kiselinom, hitne službe na terenu!
Međutim, stručnjaci upozoravaju da problem nije rešen. Naime, lutka ima mogućnost da odgovara detetu koristeći internet. Ako dete pita: "Kako se zove beba konja?", lutka je u mogućnosti da kaže: "Zove se ždrebe".
BBC: La muñeca Cayla y otros juguetes que "espían" a niños ► https://t.co/9bTeIFN2ye pic.twitter.com/Q0hvQs3M6j— El Comercio (@elcomercio) December 13, 2016
Ranjivost softvera u lutki je prvi put otkrivena u januaru 2015. godine. Žalbe su podnete od strane američkih i EU potrošačkih grupa.
BIZARAN ZLOČIN U NEMAČKOJ: Devojka u sek*ualnom zanosu odrubila dečku glavu električnim cirkularom
Komesarka EU za prava potrošača Vera Jurova izjavila je da je zabrinuta zbog povezanosti lutaka i privatnosti dece. Komisija istražuje da li je pametnim lutkama prekršena mera zaštite podataka po pravilima EU.
Prema nemačkom zakonu, zabranjeno je prodavati ili posedovati uređaj za zabranjeni nadzor. Kršenje tog zakona može dovesti do kazne zatvora od dve godine.