KAKO JE BRITANIJA DOŠLA DO NOVOG SOJA KORONAVIRUSA? Posledica loših odluka podigla uzbunu u celom svetu
Britanska vlada se s pravom boji da će nagli porast slučajeva na jugu Engleske, gde je zabrinjavajuće visoka stopa širenja, obuhvatiti i ostatak zemlje
Tokom prvog talasa korona virusa u Velikoj Britaniji, mnogi naučnici tvrdili su da vlada treba da sledi strategiju "maksimalnog suzbijanja". Jedan od mnogih razloga za to bio je sprečavanje prirodne selekcije da radi svoj posao - kada se virusu dozvoli da se neometano širi i provodi vreme u različitim domaćinima, on evoluira i mutira.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/12/22/1_5.jpg?itok=4Ps0zmA3)
FAUČI PRIMIO VAKCINU: Vodeći američki epidemiolog se pelcovao pred kamerama
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/11/14/profimedia-0568797646.jpg?itok=Om5mOo4R)
ITALIJA JE PONOVO VELIKO ŽARIŠTE KORONE: Porastao broj preminulih, situacija izmiče kontroli
Naučnici su sada pronašli mutiranu varijantu virusa koja ima 17 promena u genetskim sekvencama, uključujući onu u "spajk" proteinu koji omogućava virusu da uđe u naše ćelije.
Uprkos upozorenjima, vlada je na samom početku pandemije pokušala da primeni kontorverznu strategiju imuniteta krda. Kako je širenje korone ubrzo izmaklo kontroli, a zdrasvtvenom sistemu zapretio kolaps, uvedene su restriktivne mere. Međutim, i one su bile usmerene pre svega na usporavanje virusa, a ne na njegovo suzbijanje.
Već 13. marta, zapisnici Naučne savetodavne grupe za hitne slučajeve (Sage) zabeležili su da će "mere za potpuno suzbijanje širenja korona virusa izazvati drugi talas". Savetnici su tvrdili da će zemlje poput Кine, gde je već bilo u toku snažno suzbijanje epidemije, "sigurno doživeti drugi talas kada se te mere ublaže". Činilo se da je logika vlade od samog početka bila da će Britanci naučiti da žive sa koronom.
Devet meseci kasnije, Кina beleži tri smrtna slučaja na milion ljudi. Nasuprot tome, Velika Britanija beleži 970 smrtnih slučajeva od kovida-19 na milion stanovnika.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/04/07/pjimage_52.jpg?itok=qmdNDxGl)
ŠVEĐANI NEMAJU NAMERU DA ODUSTANU: Strategija kolektivnog imuniteta se pokazala kao pogrešna, premijer "brani" nove mere
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/05/10/klanica.jpg?itok=RwP53Zvm)
BAVARSKA UVELA STROGE MERE: Sva lica koja se vraćaju iz rizičnih regiona moraće da urade jednu stvar
Naučnici su očekivali da će korona virus imati jednu do dve mutacije svakog meseca, ali sa ukupno dva miliona zaraženih u Velikoj Britaniji, postoji mnogo više mogućnosti za mutacije. Čini se da se nova varijanta brže prenosi. Mnogi se pitaju da li će ovo uticati na efikasnost programa vakcinacije, ali to je nešto što bi naučnici verovatno mogli da poprave brzim prilagođavanjem kodiranja RNК u novim vakcinama. Još uvek nije moguće reći da li će nova varijanta virusa promeniti težinu kovida-19 kod onih koji se zaraze.
Ono što je sigurno je da što je veći broj zaraženih, to je veća šansa da virus evoluira. Britanska vlada se s pravom boji da će nagli porast slučajeva na jugu Engleske, gde je zabrinjavajuće visoka stopa širenja, obuhvatiti i ostatak zemlje, a države članice EU zabranile su putovanja i ograničile teretne letove iz Britanije u pokušaju da zaustave širenje novog soja.
Mere koje su na snazi u Britaniji približno su iste kao i ranije - ograničavanje mešanja između domaćinstava, socijalna distanca, maske za lice, higijena ruku i rad od kuće. Radna mesta i škole ostaće zatvoreni tokom Božića. Zaključavanje najtežeg, četvrtog nivoa na snazi je samo u Londonu i teško pogođenom jugoistoku. Za sada bi prioritet vlade trebalo da bude što brže vakcinisanje i pružanje odgovarajuće podrške onima pogođenim merama zaključavanja i samoizolacije.
Ali, ništa od ovoga nije bilo neizbežno. Za novi talas ne može se kriviti samo mutirani virus. Zapravo, loše upravljanje pandemijom dovelo je do toga da Britanija postane drugo najveće žarište u Evropi i plodno tlo za pojavu mutacija.
Posledice lošeg pandemijskog odgovora britanske vlade su brojne. Neki od zdravstvenih stručnjaka u zemlji su procenili da bi žrtava bilo upola manje da je vlada na proleće samo nedelju dana ranije uspostavila karantin. Povrh ekonomskih troškova novog zaključavanja, Velika Britanija je sada stavljena u "karantin" od strane međunarodne zajednice.
Konstatne spore reakcije, kašnjenje sa merama i nesposobnost donošenja nepopularnih odluka premijera Borisa Džonsona doveli su do toga da Britanija imala jednu od najgorih stopa smrtnosti na svetu. A sada su pokrenuli i novu međunarodnu uzbunu.