POČINJE SVEOPŠTI RAT?! Iran i Hezbolah pokreću ODMAZDU zbog napada na Bejrut?! Reči Nasarlaha lede krv u žilama
Napad na Bejrut pokreće lančanu reakciju?
Izraelske snage napale su Bejrut 2. januara 2024. godine. U napadu je poginuo visoki zvaničnik Hamasa Saleh al-Aruri. Pored njega poginula su još tri člana te grupacije.
Bio je KLJUČNI čovek širenja HAMASOVE mreže na Zapadnoj obali - Evo ko je Saleh al-Aruri ubijeni u napadu na Bejrut
PRVI SNIMCI EKSPLOZIJE U BEJRUTU: Broje se mrtvi, zavladala ogromna panika (VIDEO)
VOĐA HAMASA BIO META NAPADA U BEJRUTU?! Razneta zgrada, delovi tela leže po ulici (VIDEO)
Ovo se, na neki način može smatrati prekretnicom u sukobu na Bliskom istoku, jer do sada nisu preduzimani veliki napadi na Liban, osim ograničenih sukoba na jugu, u graničnom pojasu između dve zemlje.
U tim sukobima je učestvovala organizacija libanskih šiita - Hezbolah. Oni su imali i prilično radikalne reakcije na određene poteze Izraela u Gazi i nije im bilo strano da prete eskalacijom sukoba.
Tako su nakon izraelskog napada na veliku bolnicu Al-Šifa saopštili pozvali na "dan gneva", dok se stotine demonstranata okupilo u ambasadama Francuske i SAD u znak protesta. Oni su taj akt nazvali "masakrom" i "brutalnim zločinom".
- Neka sutra, sreda, bude dan besa protiv neprijatelja - naveo je Hezbolah u saopštenju, pozivajući muslimane i Arape da „odmah izađu na ulice i trgove kako bi izrazili intenzivan bes“.
Već od tada je, dakle, postojala bojazan da se rat Izraela i Hamasa proširi na gotovo ceo arapski i islamski svet, kao u slučaju tri velika rata 1948, 1967 i 1973. godine.
Nakon direktnog napada na Bejrut te šanse se svakako povećavaju i ostaje da vidimo kako će na sve reagovati Hezbolah. Na mreži "Iks" su se pojavile informacije da je njihov lider Nasarlah zakazao obraćanje sutra za šest časova.
"Iksom" kruže i snimci Nasarlahovog obraćanja od avgusta ove godine, koji govore o crvenim linijama za ulazak u rat:
- Izraelsko ubistvo bilo koga na teritoriji Libana, uključujući i nelibanske državljane, značilo bi da će Hezbolah krenuti u rat sa Izraelom - saopštio je vođa Hezbolaha tom prilikom.
Zanimljiva će biti i reakcija Irana, kome je ubijeni al-Aruri bio blizak i pouzdan saveznik. Tokom dramatičnih događaja u Gazi vlasti Irana upozoravale su mnogo puta na mogući ulazak u rat ako akcije Izraela prema civilima ne prestanu. Međutim, Teheran ipak nije prelomio i ušao u otvorenu konfrontaciju.
Poslednjim aktom Izraela zaboden je trn u oko direktno Hezbolahu kao čedu šiitskog Irana. S tim u vezi prirodno je očekivati jaču reakciju zemlje koja je odavno na meti američkih sankcija zbog politike prema Izraelu i svog nuklearnog programa.
Šta bi značio ulazak Hezbolaha i Irana u rat
Hezbolah je jedan od najoružanijih nedržavnih aktera na svetu, koji je 2006. izdržao 34-dnevni sukob s Izraelom, naglasio je "Fajnenšl tajms", dodajući da su hiljade boraca šiitske grupe otad očvrsnule učestvovanjem u građanskom ratu u Siriji, piše Radio Slobodna Evropa.
Pridruživanje ratu bio bi, prema oceni londonskog lista, pravi test za savez kažu stručnjaci i diplomate: Hezbolah, nastao kao pokret otpora protiv Izraela, i Iran hodaju po žici, balansirajući svoj kredibilitet kao pobornika palestinskih prava s vlastitim strateškim interesima.
Iranski analitičar sklon reformama je rekao da Teheran "ne traži rat u regionu" i da je svestan vlastite ranjivosti jer "ne može da priušti gubitak čak ni jedne rafinerije nafte". Hezbolah bi takođe imao mnogo toga da izgubi na domaćem planu, sa sve većim brojem Libanaca koji ga okrivljuju za mnoge duboke ekonomske probleme i političku paralizu zemlje.
Međutim, naglasio je "Fajnenšl tajms", ulazak Hezbolaha u rat imao bi duboke implikacije ne samo za Liban, već i za širu mrežu militantnih grupa koje podržava Teheran.
Učestvovanje Hezbolaha takođe bi moglo da izazove odmazdu u Siriji, Iraku, pa čak i u samom Iranu. Mogao bi da rizikuje uvlačenje SAD-a, koji ima stotine vojnika stacioniranih u Siriji i Iraku, obe zemlje u kojima se nalaze šiitske militantne grupe koje podržava Iran.
Dok u Izraelu postoje struje koje smatraju da je možda pravi trenutak za zadavanje odlučujućeg udarca Hezbolahu u vreme kada Zapad u potpunosti stoji iza njih, ući u rat s Hezbolahom sasvim je drugačija perspektiva nego ući u rat s Hamasom, ocenjuje "Politiko".
Hezbolah je daleko veća i sposobnija vojna sila, naglašava portal, dodajući da je organizacija vodila kampanju otpora protiv izraelskih trupa, okupirajući granični pojas u južnom Libanu od sredine 1980-ih do 2000. Hezbolah i Izrael zatim su se ponovno sukobili u leto 2006. i vodili brutalni jednomesečni rat, koji je ostavio je izraelsku vojsku poniženu svojim lošim učinkom i Hezbolah koji se hvalio "božanskom pobedom".
Od tada je libansko-izraelska granica (nazvana Plava linija) ostala napeta, ali generalno mirna, jer je Hezbolah, kako piše "Politiko", bio zauzet smišljanjem planova za svoj sledeći rat s Izraelom. Organizacija je prošla brzu ekspanziju od nekoliko hiljada boraca do vojske punog obima s desetinama hiljada boraca.
(Srbija Danas)