KAKO ARAPSKE DRŽAVE GLEDAJU NA DOGAĐAJE U TUNISU: Zemlja je ozbiljno podeljena u dva tabora, vojska kontroliše sve
Ovo su stavovi arapskih zemalja
Politički i društveni zemljotres snažno je potresao Tunis, nakon odluka predsednika Kaisa Saida, ranije ove sedmice, kada je najavio zamrzavanje rada parlamenta i ukidanje imuniteta svim poslanicima.
LUKAŠENKU PRETI VELIKA OPASNOST! Beloruski KGB upozorio na pakleni plan Zapada
PUTIN UVEK REŠI STVAR! RUSIJA BUŠI DNO AZOVSKOG MORA: Krim može da odahne, pakleni plan Kijeva pada u vodu iz Dnjepra
Saidove hrabre odluke (neki to vide kao revolucionarne, a drugi kao državni udar) nisu stale na tome, jer je otpustio premijera i ministre pravde i odbrane, a vojska je raspoređena u različitim regionima zemlje, i sprečio zvaničnike i zaposlene od dolaska do zgrada vlade i parlamenta.
Oružane snage odbile su da dozvole Rašidu Ganoučiju, lideru pokreta "Enahda" i predsedniku parlamenta, da uđe u zgradu parlamenta, a kontrola graničnih prelaza i aerodroma pojačana je u očekivanju pokušaja bekstva bilo kog zvaničnika.
Ove promene su se poklopile sa 64. godišnjicom proglašenja republike i sa početkom široko rasprostranjenih protesta, izazvanih političkom krizom između vlade, predsednika i parlamenta. Na protestima su demonstranti upali u neko od sedišta pokreta "Enahda".
Said je rekao da su njegovi postupci u skladu sa ustavom, ali je predsednik parlamenta i tuniskog pokreta "Enahda" opisao postupke predsednika Tunisa kao "puč protiv revolucije i ustava". Šef države preuzima predsedavanje tužilaštvom i izvršnom vlašću.
Ove iznenadne i neobuzdane promene izazvale su međunarodne reakcije i strah od napetosti ili skretanja prema nasilju, ali zasad stvari u Tunisu izgledaju donekle stabilne, barem što se tiče sigurnosti.
U međuvremenu su neke arapske zemlje brzo izrazile svoj stav iskreno i bez dvosmislenosti o događajima u Tunisu, ali neki stavovi nisu bili dovoljno jasni o krizi, i naravno, bilo je zemalja koje su radije ćutale.
Magreb
Libija
Vrhovni komandant Libijske nacionalne armije (LNA), feldmaršal Kalifa Haftar, pozdravio je jutro nakon Saidovih odluka, mere koje je preduzeo predsednik Tunisa, rekavši da je ono što se dogodilo u susednoj zemlji "ustanak naroda Tunisa protiv Bratstva (što znači pokret "Enahda")".
On je potvrdio svoj "blagoslov" za ovaj ustanak protiv "klike Bratstva", za koju je rekao da je iscrpila Tunis i opljačkala njegove sposobnosti, dodajući da su odluke predsednika Tunisa došle kao odgovor na volju naroda.
U potpunoj suprotnosti sa stavom načelnika vojske, šef Vrhovnog državnog saveta Kaled Al-Mašri rekao je da je ono što se dogodilo u Tunisu državni udar, slično Haftarovim kretanjima u februaru 2014. godine, izražavajući svoje kategoričko odbacivanje ovih mera.
Alžir
Alžir nije direktno komentarisao događaje u Tunisu, ali je, nakon Saidovih odluka, alžirski ministar inostranih poslova Ramtan Lamamra posetio zemlju i sastao se sa predsednikom Tunisa, gde mu je preneo poruku svog alžirskog kolege Abdelmadžida Tebounea.
- Tunis je stalni saveznik njegove zemlje i oni će pobediti epidemiju baš kao što su pobedili i kolonijalizam - rekao je on.
Maroko
Ministar inostranih poslova Naser Bourita preneo je usmenu poruku marokanskog kralja Mohameda VI predsedniku Tunisa, u kojoj je naglasio "solidarnost i sinergiju" i važnost odnosa dve zemlje.
Egipat
Nedavna kriza u Tunisu bila je tema dijaloga između egipatskog ministra inostranih poslova Sameha Šukrija i njegovog francuskog kolege Žan-Iv Le Drijana. Egipatsko ministarstvo spoljnih poslova je u saopštenju navelo da su dve strane razgovarale o situaciji u Tunisu tokom telefonskog poziva, jer ovom dokumentu pridaju "veliki značaj".
Šukri je naglasio važnost poštivanja volje naroda Tunisa i podrške institucijama države Tunis, s ciljem postizanja stabilnosti, rešavanja ekonomske krize i postizanja sigurnosti.
Tuniski politički analitičar Basil Turjuman prokomentarisao je egipatski stav rekavši da nije iznenađujuće što je Egipat "srce i duša" sa njegovom zemljom, naglasivši da Tunišani gledaju na egipatski stav kao produžetak istorijskih pozicija, navode egipatski mediji.
Pre dva dana, ministarstvo spoljnih poslova Tunisa saopštilo je da je predsednik te zemlje naložio ministru Otmanu al-Žarandiju da obavi telefonske pozive sa kolegama iz niza zemalja, predvođenih Egiptom i Saudijskom Arabijom, radi pregleda događaja u Tunisu.
Zaliv
Saudijska Arabija
Kraljevina je, preko svog ministarstva spoljnih poslova, potvrdila svoju podršku Tunisu nakon Saidovih akcija, izrazivši poverenje u sposobnost tuniske administracije da prevaziđe trenutnu fazu, rekavši da "poštuje sve što se tiče unutrašnjih poslova Tunisa i smatra to suverenim pitanjem."
Ujedinjeni Arapski Emirati
Kabinet ministra spoljnih poslova, šeika Abdulaha bin Zajeda, izjavio je da UAE u potpunosti podržavaju Tunis u suočavanju sa "zdravstvenim, ekonomskim i socijalnim posledicama epidemije".
U telefonskom razgovoru sa predsednikom Tunisa, Emir Tamim bin Hamad al Tani pozvao je političke partije u Tunisu da usvoje dijalog radi prevazilaženja krize u zemlji.
Naglasio je neophodnost posvećivanja vladavine prava za dobrobit ljudi i očuvanje stabilnosti zemlje. U međuvremenu, Said je izrazio svoju zahvalnost i zahvalnost na stavu Katara, koji je opisao kao "koji podržava težnje naroda, i koji uvek stoji uz njegovu zemlju".
Kuvajt
Kuvajtsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da je ministar Naser al-Sabah primio telefonski poziv od svog tuniskog kolege, tokom kojeg je ovaj izložio razvoj događaja u svojoj zemlji. Ministarstvo je reklo da su ove diskusije u okviru "čvrstih bratskih odnosa između dve bratske zemlje i naroda".
Jordan
Ministar inostranih poslova Ajman Safadi rekao je da se njegova zemlja nada da će Tunis prevazići "tešku situaciju" sa kojom se trenutno suočava i održati svoju bezbednost i stabilnost, dodajući da Jordan pomno prati razvoj situacije.