Kako se korona širi kroz pluća: Snimak od kog će vam se zalediti krv u žilama (VIDEO)
Video virtualne stvarnosti otkriva kako se koronavirus brzo širi kroz pluća, izazivajući široko i potencijalno dugoročno oštećenje.
Lekari na Univerzitetu Džordža Vašingtona su sa tehnologijom 360 stepeni virtualne stvarnosti vizualizirali pluća pacijenta COVID-19 koji je prebačen u njihovu bolnicu.
Doktor preminuo od korone: Porodica oplakuje njegovu smrt
NOVI SIMPTOM KORONA VIRUSA: Zaražen muškarac otkrio još jednu stvar koja prati temperaturu i kašalj
STIŽE VAKCINA PROTIV KORONE? Ruski eksperti objavili kada kreću sa kliničkim ispitivanjem
Samo nekoliko dana pre snimanja slika, pacijent, muškarac u pedesetim godinama, nije imao nikakvih simptoma.
Ali kad je o njemu vodio računa dr Kit Mortman, šef torakalne hirurgije u bolnici, bolest se razvila u njegovim plućima, jasno vidljiva na slikama kao zamućene mrlje zelene boje, oštećenog tkiva.
Muškarcu je dijagnostikovan COVID-19 i izdvojen je u izolaciju u drugoj bolnici, gde nije imao ništa više od simptoma nalik prehlada: temperatura, kašalj i nedostatak daha.
Ali za nekoliko dana njegovo se stanje počelo naglo pogoršavati.
Lekari u njegovoj originalnoj bolnici postavili su muškarca na ventilator, ali ni to nije bilo dovoljno, te je prebačen na Univerzitet Džordža Vašingtona.
Dr Mortman i njegov tim pretvorili su skeniranje čovekovih pluća u video snimak virtuelne stvarnosti koji je pokazivao čovekov grudni koš u tri dimenzije u 360 stepeni.
- Vrlo brzo je postalo očigledno da postoji tako oštar kontrast između virusa inficiranog, abnormalnog plućnog tkiva i zdravijeg susednog plućnog tkiva - rekao je dr Mortman.
U videu, se nešto plućnog tkiva čini bistrim i obojeno je svetlom, prozirnom plavom bojom. Sistem disajnih puteva koji teče u i kroz pluća - je čvršće, jake plave boje, u većini mesta.
Ali zeleno obojeno upaljeno tkivo je jasno vidljivo na mnogim mestima u oba pluća.
- To je takav kontrast da vam ne treba doktorat po vašem imenu da biste razumeli ove slike - rekao je dr Mortman.
- Nije izolovan ni na jednom delu pluća, ima oštećenja na oba pluća, difuzno -.
- Možete da vidite razaranje koje nastaje u plućima i zašto pluća ovih pacijenata propadaju do te mere da im je potreban mehanički ventilator -
Do sada, oko 80 procenata pacijenata sa COVID-19 u SAD-u razvije samo blagu infekciju i simptome.
Ostalih 20 odsto mora biti hospitalizovano, a od njih skoro 14 odsto postaje teško bolesno. Nešto više od šest procenata pada u kritično stanje i njihova pluća mogu propasti.
- Počinje kao virusna infekcija, zatim postaje jaka upala pluća, a ako se ta upala vremenom ne umiri, ona u osnovi postaje ožiljak ... stvarajući dugotrajno oštećenje i zaista može uticati na nečiju sposobnost disanja dugoročno - objasnio je dr Mortman.
Koronavirus se kreće iz gornjih disajnih puteva - nosa, usta, grla i gornjeg dela pluća dole do dubljih dosega pluća.
Pneumonija je upala ove donje regije pluća. Alveoli, male vazdušne vrećice odgovorne za razmenu ugljen-dioksida i kiseonika, mogu se napuniti tečnošću ili gnojem, što otežava disanje.
Tu uskaču ventilatori, ali ih nema dovoljno u SAD-u i koriste ih uglvanom za lečenje njihovih najugroženijih pacijenata.
Iako su starije osobe i ljudi sa osnovnim zdravstvenim problemima - posebno oni sa respiratornim - izloženi većem riziku, to se nešto dešava i mlađim ljudima, uključujući i bolesnika sa GVU-om.
- Mladi se zaraze virusom i svakodnevno gledamo sve više i više izveštaja o tome kako se mlađi pacijenti primaju u bolnice - rekao je dr Mortman.
Sukob može samo da nam šteti: Si i Tramp razgovarali telefonom o korona virusu
Pokušali da ALKOHOLOM izleče koronu pa UMRLI: Više od 300 žrtava trovanjem u Iranu
Ušla u prodavnicu i namerno se nakašljala: Sada joj preti kazna za terorizam
I NJIMA SE DEŠAVA LOMBARDIJA: Ovoj pokrajini u Nemačkoj preti potpuni kolaps ako se nešto ne preduzme (VIDEO)
"AUSTRIJA ĆE PROĆI KAO ITALIJA AKO URADI JEDNU STVAR": Stravično upozorenje stručnjaka na broj umrlih