STRMOGLAVI USPON "KAKTUS MAFIJE" Trgovina retkim i zaštićenim biljkama dostiže milijarde dolara
Što je ugroženija neka biljka, to je veća potražnja, a time i cena
Trgovina zabranjenim biljkama je, uz pomoć društvenih mreža, poprimila kriminalne razmere, slično kao trgovina rogovima nosoroga.
PODRHTAVALO TLO: Zemljotres jačine 4,3 Rihtera pogodio Italiju, mnogo posla za vatrogasce
OTKRIĆE STARO 43 MILIONA GODINA: Pronađen fosil nepoznate životinje koja liči na Anubisa (VIDEO)
PADA U NESVEST U KRUŽNOM TOKU: Već 30 godina ne može da položi vožnju, ni hipnoza joj ne pomaže
Što je ugroženija neka biljka, to je veća potražnja, a time i cena. Većina tih biljaka je na popisu ugroženih vrsta i njihova prodaja je zabranjena, ali kupci posebno u Evropi, Sevrernoj Americi, ali i Aziji ne žale novac.
- Za biljku koja je još pre nekoliko godina stajala jedan evro, u međuvremenu se nudi i 1.700 evra - kaže za nemački Dojče vele Piter van Vajk, botaničar koji sarađuje s južnoafričkim Institutom za bioraznovrsnost. U Čileu buja trgovina posebno retkim kaktusima: - Godišnje se ovom trgovinom obrne između 5 i 23 milijarde dolara - tvrdi botaničar Pablo Gerero sa Univerziteta u Konsepsionu. Za sakupljače su posebno atraktivne vrste koje rastu samo na određenim područjima.
Prošle godine je u italijanskoj Ankoni otkrivena pošiljka s oko hiljadu kaktusa iz pustinje Atakame koji su bili prodavani po ceni od dve do pet hiljada dolara po komadu. U pustinji Atakama gotovo više da i nama retke vrste kaktusa iz porodice kopiapoa. Sa sličnim problemom se bori i Meksiko. U JAR stručnjaci već vide nepovratni odlazak mnogih vrsta. Nedavno je kod krijumčara u zaštićenom području na jugu zemlje pronađeno biljaka u vrednosti od preko 100.000 eura. Stručnjaci Kraljevskog botaničkog vrta u britanskom Kivu rade na algoritmu koji bi pomogao u otkrivanju ilegalne prodaje biljaka na internetu. No radi se o trci s vremenom.