KAKVE REZULTATE JE DONEO KRITIKOVANI MODEL U BORBI PROTIV KORONE? Zemlja koja je pustila ljude da se zaraze i umru
Norveška i Danska prestigli su Švedsku po broju obolelih na dnevom nivou, iako su obe zemlje imale produžene blokade od početka pandemije.
Švedski model borbe sa korona virusom, koji je veoma kritikovan jer nije predviđao blokadu, izgleda da je dugoročno doneo odlične rezultate. Dok većina evropskih zemalja beleži stravičan porast u broju obolelih od korona virusa, Švedska beleži stlan pad još od jula.
NAUČNIK SA HARVARDA UPOZORAVA: Korona je generalna proba za ono što nas čeka!
ZELENI, ŽUTI I CRVENI SCENARIO: Po ovim modelima đaci u Rumuniji pohađaju nastavu, a evo šta to značI!
Norveška i Danska prestigli su Švedsku po broju obolelih na dnevom nivou, iako su obe zemlje imale produžene blokade od početka pandemije.
U ovom trenutku Norveška beleži 24,8 zaraženih na 100.000 stanovnika, dok je Švedska u protekle dve sedmice indeks oborila na 24.
Kamila Stoltenberg, direktorka Nacionalnog instituta za javno zdravlje, priznala je da Norveška u poslednje vreme beleži velika žarišta i značajan porast broja novih slučajeva.
- Postoje lokalna žarišta i u Švedskoj, ali je broj stalno u padu, dok u Norveškoj raste - rekla je Stoltenberg, inače sestra generalnog sekretara NATO Jensa Stoltenberga.
Ona smatra da će imunitet igrati značajnu ulogu u sprečavanju širenja infekcija u budućnosti.
- Imunitet populacije može da spreči širenje infekcije. Ali baš kao i infekcija i imunitet dolazi sa klasterima. U Švedskoj, na primer, on je verovatno viši na području Stokholma, jer je tamo bilo više zaraženih - objašnjava Stoltenberg.
Premijerka Norveške Erna Solberg kaže da je nivo infekciju "ušao u crveno", te situaciju naziva veoma zabrinjavajućom i nepredvidivom. Ona je najavila uvođenje novih mera.
- Ukoliko broj obolelih, bez utvrđivanja izvora infekcije, nastavi da raste, i ne uspemo da stavimo širenje zaraze pod kontrolu, bićemo prinuđeni da ponovo uvedemo striktne mere. I to ne samo na lokalnom, već i na regionalnom i državnom nivou - poručila je Solberg.
Norveška agencija za javno zdravlje upozorila je građane da će sa pandemijom i ograničenjima koje ona nameće živeti sigurno još narednih nekoliko godina. Dodali su i da je već vidljivo nezadovoljstvo kod građanstva.
- Ljudi nemaju dovoljno snage i nisu u mogućnosti da se nose sa tako strogim pravilima duži period vremena. U prilog tome govori činjenica da su mladi odmah pohrlili na zabave - priča Stoltenberg.
Od 13. septembra Danska beleži 41.1 novobolelih na miliona stanovnika, dok Švedska beleži 21,5.
Soren Ris Paludan, profesor virologije i imunologije na Univerzitetu Arhus kaže da nije dobro što se "porede rezultati", jer zemlje pribegavaju različitom modelu testiranja i konstrolisanja pandemije.
- Treba naglasiti da Danska ukupno imane registrovan manji broj oboleli hod Švedske, tako da imamo i mnogo manje imunih - pojašnjava profesor Paludan.
Za to vreme broj obolelih drastično raste širom Evrope, a Švedska se sprema za "obećani drugi talas".
- U Evropi smo, nažalost, primetili veliki trend rasta, a Švedska je jedini izuzetak - kaže glavni švedski epidemiolog Anders Tegnel, kojeg su mnogi napadali zbog načina na koji se borio sa epidemijom.
U prilog tome da je Švedska možda i "pobednik pandemije" govori i podatak da su ih čak i SAD prešišale po broju preminulih na 100.000 stanovnika. SAD sad broji 59,2, a Švedska 57,41 preminulih na 100.000.
Šveska, koja je odbijala da uvede blokadu i zagovarala sticanje imuniteta krda zabeležila je 86.000 obolelih i oko 5.850 smrtnih slučajeva. Treba napomenuti da najveći procenat preminulih čine stariji građani. Sada, dok drugi beleže nagle skokove u broju obolelih i preminulih, Švedska gotovo jedina u svetu beleži neprekidan trend pada.