Novčane kazne od 17.000 evra, ali i pretnje zatvorom: Kako je Kipar uspeo da vrati zaštićene zelene i glavate kornjače na plaže?
Plaže na kojima se nalaze dve britanske vojne baze zabeležile su značajan porast zaštićenih zelenih i glavatih kornjača
Zaštićene zelene i glavate kornjače beleže veliki povratak na plažama dve britanske vojne baze na Kipru. Broj gnezda premašio je prošlogodišnji rekord za skoro 25 odsto, saopštili su ekolozi u utorak.
Ove godine zabeležena su 382 gnezda morskih kornjača na svim peščanim plažama unutar baza - 100 više nego prošle godine.
Decenijska posvećenost vlasti baza zaštiti gnezda se isplaćuje, izjavila je Aleksija Perdiu, službenica za zaštitu životne sredine i policiju u bazama. U proseku je otkrivano samo 30 gnezda kornjača godišnje na plažama baza između 1994. i 2011. godine.
Preokret je izvanredan s obzirom na to da samo jedna od 1.000 mladih kornjača preživi do odraslog doba.
„Naglo povećanje broja gnezda kornjača rezultat je doslednog, sistematskog pristupa 'bez uplitanja', zajedno sa naporima sprovođenja zakona kako bi se smanjile nezakonite, štetne aktivnosti na plažama za gnežđenje,“ kaže Perdiu.
Perdiu kaže da je jedan od faktora koji doprinosi povećanju broja gnezda to što su većina peščanih plaža unutar baza slobodne od razvoja. Svakodnevne patrole volontera osiguravaju da aluminijumske kaveze postavljene na gnezda ostanu na mestu kako bi zaštitile kornjače od predatora poput lisica i pasa.
Ljudske aktivnosti na plažama, uključujući vožnju vozila, žurke sa roštiljima ili jako osvetljenje, kažnjavaju se kaznama do 17.000 evra ili zatvorskom kaznom do tri godine.
Perdiu kaže da je jedan od faktora koji doprinosi povećanju broja gnezda to što su većina peščanih plaža unutar baza slobodne od razvoja. Svakodnevne patrole volontera osiguravaju da aluminijumske kaveze postavljene na gnezda ostanu na mestu kako bi zaštitile kornjače od predatora kao što su lisice i psi.
Ljudske aktivnosti na plažama, uključujući vožnju vozila, žurke sa roštiljima ili jako osvetljenje, kažnjavaju se kaznama do 17.000 evra ili zatvorskom kaznom do tri godine.
Perdiu kaže da, uprkos uspehu, vlasti neće popustiti u svojim naporima za očuvanje u saradnji sa kiparskom vladom, lokalnim vlastima i volonterima.
Britanija je zadržala dve vojne baze duž južne obale Kipra nakon što je ostrvo u istočnom Mediteranu steklo nezavisnost od kolonijalne vlasti 1960. godine. Te baze su domaćini jednog od najprometnijih i najkompleksnijih vazduhoplovnih polja Kraljevskih vazduhoplovnih snaga i ugostiteljski važnu komunikacionu opremu.
Vlasti baza su saopštile da je verovatno da će se tokom naredne decenije u baze uložiti više od 1 milijarde funti (1,2 milijarde evra
Srbija Danas