SAD NI CEGER NE VALJA! Najnovije istraživanje pokazalo - ni ovo ne pomaže u zaštiti životne sredine?
Potrošač bi platneni ceger, ali da bi on zaista postao bolja alternativa, morao bi da se nosi najmanje 7.100 puta.
Borba protiv jednokratnih, plastičnih kesa sve se više zahuktava, ali CNN piše kako naši napori da se priklonimo navodno boljim i ekološki prihvatljivijim varijantama zasad ne daju nužno previše uspeha.
Jedan od njih je i da jednokratne plastične kese zamenimo višekratnim zbog čega sve više gomilamo hrpe debelih plastičnih ili pak platnenih cegera koji nam se prodaju kao ekološki prihvatljivije varijante.
FENOMEN KAKAV SE RETKO VIĐA! Asteroid koji može da uništi ceo grad danas prolazi pored Zemlje
SNAŽNA OLUJA POKOSILA SEOSKO PODRUČJE! Ljudi zarobljeni u ruševinama, broje se mrtvi (VIDEO)
"NAJTEŽI I NAJŠOKANTNIJI SLUČAJ KOJI SAM VIDEO" Tinejdžer izbo drugaricu (13) nožem 114 puta, usledio šok na suđenju (FOTO/VIDEO)
Stručnjaci upozoravaju kako te "naprednije" varijante sada uzrokuju novi problem za okolinu - višekratne kese, tvrde, ostavljaju veći ugljenični otisak od jednokratnih, posebno iz razloga što potrošači gomilaju hrpe platnenih i debljih plastičnih kesa u svojim domovima, iako tek maleni deo njih na dnevnoj bazi zaista ugleda svetlo dana.
Dodatno, u prilog im ne ide i prilično poražavajuće istraživanje danske državne Agencije za zaštitu okoline koja je napravila celu studiju o proceni životnog ciklusa torbi za nošenje namirnica.
Prema njoj, potrošač bi platnenu kesu, želi li da ona zaista postane bolja alternativa jednokratnoj plastici, morao da nosi najmanje 7.100 puta, a onu od organskog pamuka morao bi da upotrebi najmanje 20 hiljada puta. Razlog je, pojašnjava se u istraživanju, činjenica da proizvodnja platnenih cegera ima daleko snažniji negativni uticaj na ozon od ostalih vrsta dok bi, kad bismo taj faktor izvadili iz jednačine, za učinak na okolinu bilo dovoljno da svaku od njih nosimo najmanje 52 puta.
Rešenje, podseća CNN na osnovu danskog istraživanja, jeste maksimalan broj puta iskoristiti svaku "alternativnu" kesu ili ceger koju čovek poseduje jer postojeći podaci na globalnom nivou pokazuju da model koji trenutno koristimo - a to je zabrana tankih plastičnih kesa - jednostavno nije uspešna.