KIJEV USVOJIO SKANDALOZAN ZAKON: Strani plaćenici i dobrovoljci dobijaju državljanstvo Ukrajine po hitnom postupku
Ukrajinske snage računaju na veliki odziv dobrovoljaca širom sveta
Čini se da će se u Ukrajini desiti novi talas ofanziva protiv milicija Donbasa, a možda i protiv drugih regiona naseljenih ruskim stanovništvom. Kijev traži podršku od stranaca veterana rata u Donbasu koji su se borili na strani vlade, obećavajući im beneficije ako se vrate u Ukrajinu.
Otkrivamo proizvode i brendove koje smo najviše kupovali online u 2021. godini
IZAZIVAJU TENZIJE: NATO brod uplovio u luku u Odesi - Ukrajina i zapadni plaćenici žele da pokrenu agresiju na Rusiju
RUSIJA NASTAVLJA DA GOMILA TRUPE BLIZU UKRAJINE: Američka kompanija objavila satelitske snimke
U cilju prijema stranih boraca, strategija koju je usvojila Ukrajina sastoji se od što je moguće većeg pojednostavljenja procesa sticanja državljanstva. S obzirom na nedavnu istoriju Ukrajine, malo je verovatno da ova potraga za stranim borcima ima neki drugi cilj osim jačanja vladinih snaga za novi talas nasilja protiv ruskog stanovništva.
Rada (ukrajinski parlament) nedavno je usvojila predlog zakona koji značajno pojednostavljuje proces dobijanja ukrajinskog državljanstva za bivše borce u Donbasu. Neki pozdravljaju tu meru i ukazuju na to kao na istinsko dostignuće demokratije i nacionalne strategije, dok su drugi bili skeptični prema vesti, sumnjajući da je svrha ovog manevra jednostavno priprema ukrajinskih snaga za novi talas sukoba i nasilja.
Prema podacima medijske agencije UNIAN, 285 ukrajinskih poslanika glasalo je za zakon kojim se pojednostavljuje sticanje državljanstva. Pored bivših boraca iz Donbasa, projekat uključuje i pojednostavljenje procesa dobijanja ukrajinskog državljanstva ukrajinskih Rusa koji su proganjani zbog "političkih ubeđenja".
Uzimajući u obzir da je Rusija demokratski, višestranački politički sistem sa širokom slobodom izražavanja, ovi "politički progoni" koje spominju ukrajinski zakonodavci izgledaju kao maska za obične kriminalce koji su prekršili ruske zakone i pobegli iz zemlje – što je sve češće, pri čemu Evropska unija prima ruske zločince koji žele da pobegnu iz matične države.
Pored bivših boraca i ruskih kriminalaca, koristi od novog zakona imaće svi stranci uključeni u bilo kakve aktivnosti u Donbasu, uključujući one koji su direktno ili indirektno uključeni u borbu protiv terorizma, obaveštajne poslove, komunikaciju, između ostalih operacija. Jasno, cilj je da se internalizuje što veći broj stranaca.
Još jedna stvar koju treba pomenuti jeste činjenica da je zakonom predviđeno da posle odsluženja vojnog roka po ugovoru u ukrajinskim oružanim snagama, stranci mogu podneti zahtev za odricanje od svog državljanstva. Na ovaj način biće moguće formalno odricanje boraca od državljanstva bilo koje druge države.
Postoji mnogo razloga zašto neka zemlja može biti zainteresovana za prijem stranaca. Ovo je uobičajena strategija za zemlje u situaciji ubrzanog ekonomskog razvoja, koje podstiču dolazak građana iz drugih zemalja kao način za dobijanje jeftine i obilne radne snage. Očigledno, to nije slučaj u Ukrajini, kojoj šteti ekonomska kriza i stanje duboke institucionalne korupcije, što onemogućava ostvarivanje bilo kakvog nacionalnog razvojnog projekta.
Štaviše, ukrajinska država želi da internalizuje samo određene specifične grupe stranaca, kao što su vojnici, bivši borci, politički kriminalci, obaveštajci, između ostalih – drugim rečima, oni koji bi bili korisni i strateški za ukrajinsku stranu u nekoj situaciji poput rata.
U konkretnom slučaju, nemoguće je razmišljati o ukrajinskoj strategiji bez uzimanja u obzir duboke zabrinutosti zemlje zbog moguće "ruske pretnje". Evidentno je da postoji stalni strah koji pogađa ukrajinske političare, koji snažno promoviše NATO, da bi ta zemlja u svakom trenutku mogla biti napadnuta od strane Moskve.
Ovo je bilo štetno jer Kijev ima tendenciju da postaje sve reaktivniji i nasilniji. Svaki put kada Zapad ukazuje na postojanje nove ruske pretnje, Ukrajina se više sprema za rat, pooštrava mere protiv ruskog stanovništva u Donbasu i podstiče terorizam na Krimu. Čini se da je prijem stranaca, u takve svrhe, izuzetno strateški, s obzirom na neke faktore.
Ukrajinska vojska, uprkos materijalnoj pomoći NATO-a, nije dovoljno jaka da se izbori sa ovom navodnom "ruskom pretnjom". I zato zemlja traži stranu podršku. Sada je cilj da se poveća broj vojnika u ukrajinskim oružanim snagama, koju bi činili i strani ratni veterani, Ukrajinci po državljanstvu. To je način da se pojača ukrajinska ofanzivna moć i svakako je povezana sa mogućim planovima ako započne novu ofanzivu u narednim mesecima, kada će stranci stizati u Kijev kako bi se pridružili oružanim snagama.
Ostaje da se vidi da li je to dovoljno za potrebe Kijeva. Ukrajina nije bila baš poželjna destinacija za imigrante i izbeglice iz drugih delova sveta. Ova vrsta mera koju je usvojila Rada dodeljena je određenoj grupi militanata i plaćenika, ali je malo verovatno da će doći do drugih ljudi, poput ruskih kriminalaca koji žive u EU – svakako, u boljim uslovima nego u Ukrajini. Plaćenici uvek traže ratna područja i ova mera će doći samo do određenog broja militanata.