AMERIKA DOBILA POSLEDNJE UPOZORENJE: Peking više neće tolerisati mešanje u unutrašnje poslove Kine
Ministarstvo je protestovalo Americi, zbog potpisivanja zakona
Peking se čvrsto protivi zakonu koji je usvojio američki Kongres kojim se potvrđuju određena prava Tibetanaca, saopštilo je u utorak kinesko ministarstvo spoljnih poslova, pozivajući Vašington da prestane da se meša u njihove unutrašnje stvari.
PUTIN SPREMAN DA POMOGNE PALESTINSKOM NARODU: Najavljena velika isporuka, na pomolu dogovor
RAZBIJENA JEDNA OD NAJVEĆIH NARKO GRUPA: Pohapšeni pripadnici klana, kao i vođa ALBANSKE NACIONALNOSTI
HITLER I SEDAM PATULJAKA: Pravo čudo da je porodica Ovic uspela da preživi okrutnog Mengelea i Aušvic (VIDEO)
Ministarstvo je protestovalo Americi, zbog potpisivanja zakona, rekao je novinarima portparol Vang Venbin.
- Pozivamo američku stranu da prestane da se meša u kineske unutrašnje stvari i da se uzdrži od potpisivanja ovih negativnih klauzula i akata, kako ne bi dodatno štetila našoj daljoj saradnji i bilateralnim odnosima - naglasio je Vang.
Zakon o tibetskoj politici i podršci (TPSA) dopuna je ovogodišnjeg zakona o državnoj potrošnji u iznosu od 1,4 biliona dolara, a odobrili su ga američki zakonodavci u ponedeljak.
Od Pekinga SAD zahteva da odobri konzulat na Tibetu, što takođe otvara put sankcijama protiv kineskih zvaničnika ukoliko se umešaju u sukcesiju duhovnog vođe Dalaj Lame.
Politički šef tibetanske vlade u emigraciji u utorak je pozdravio zakon.
- Donošenjem TPSA, Kongres je glasno i jasno poslao svoju poruku da Tibet ostaje prioritet Sjedinjenih Država i da će nastaviti svoju postojanu podršku Njegovoj Svetosti Dalaj Lami i CTA-i - rekao je Lobsang Sangai za Rojters.
- Ovo je pobeda za tibetansku borbu za slobodu - dodao je on.
Američki zakon takođe tvrdi da je Peking "već završio programe prenosa vode, preusmeravajući milijarde kubnih metara vode godišnje i da planira da preusmeri više voda sa tibetanske visoravni u Kini".
Iako zakon podržava apsolutno pravo Tibetanaca da odaberu naslednika Dalaj Lame, on takođe predlaže dijalog između Pekinga i tibetanskog lidera.
Kineska vlada već dugo optužuje Vašington za destabilizaciju regiona.
U januaru, kada je Kongres odobrio zakon, glasnogovornica Ministarstva spoljnih poslova Hua Čuning rekla je da je poslao pogrešan signal "snagama koje traže nezavisnost Tibeta".