BRITANSKI NAUČNICI RADILI ZA KINU? Veliki skandal na pomolu, pravili su oružje za masovno uništenje
Kineska vlada i tehnološke kompanije više puta su demantovale takve optužbe
Oko 200 naučnika sa više univerziteta su pod istragom britanske vlade zbog sumnje da su pomagali Kini u pravljenju oružja masovnog uništenja.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/01/13/94574186_10221605920966219_372690573020102656_o.jpg?itok=LY3ZVf3w)
OBJAVLJENA TABELA EFIKASNOSTI VAKCINA: Pogledajte koji je serum najbolji! (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/08/pjimage_11_1.jpg?itok=g-HiiQRl)
KINEZI "ODLEPILI" ZA USLUGAMA MLADE BRITANKE: Pronašla je genijalan način da zaradi, posao samo raste (FOTO)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/02/08/pjimage_10.jpg?itok=Guye5VH6)
ITALIJA NE PAMTI OVAKAV PODATAK: U jednom danu ubijene čak tri žene, među njima i mlada operska pevačica
- Desetine naučnika uskoro bi mogle da se nađu pred sudom. Ako samo 10 odsto njih bude osuđeno, to bi značilo da bi oko 20 naučnika moglo da ode u zatvor zbog pomaganja Kini u proizvodnji super-oružja - objavio je britanski Tajms pozivajući se na neimenovane izvore.
Naučnici su pod sumnjom da su nesvesno kršili stroge izvozne zakone donete kako bi se sprečilo da intelektualna svojina u osetljivim oblastima završi u "neprijateljskim državama", rekli su izvori Tajmsa. Prema tim navodima, vlada se priprema da pošalje upozorenje naučnicima koji su pod sumnjom da su Kini prosledili istraživanja o naprednoj vojnoj tehnologiji.
Britanska vlada saopštila je Tajmsu kako je od 2008. godine za izvoz vojne robe ili tehnologije potrebna posebna dozvola.
Zapadne vlade optužuju Kinu za špijunažu, uključujući i hakerske napade, čija su meta vladini i korporativni sistemi. SAD su, tako, označile kineske tehnološke gigante kao bezbednosni rizik zbog njihovih navodnih veza sa kineskom Komunističkom partijom i vojskom, dok je Velika Britanija zabranila telekom kompanijama da instaliraju najnoviju 5G tehnologiju kineskog "Huaveja".
Kineska vlada i tehnološke kompanije više puta su demantovale takve optužbe, uz navode da restrikcije koje se donose na zapadu krše međunarodne trgovinske sporazume, sprečavaju razvoj tehnologije i usporavaju ekonomski rast, protivno interesu biznisa i potrošača.