KINESKA EKONOMIJA U PROBLEMIMA! Si potvrdio: "Imali smo težak period"
U novogodišnjem govoru Si potvrdio izvesne poteškoće pred drugom ekonomijom sveta
Kineska preduzeća se bore, a oni koji traže posao imaju problema u tome, priznao je predsednik Si Đinping tokom svog govora u novogodišnjoj noći.
KOLAPS NEMAČKE EKONOMIJE NA POMOLU?! Nezaposleni se broje u milionima i sve ih je više
SKANDAL U ZEPTERU: Majka šestoro dece traži 100.000 evra od Filipa Ceptera zbog kašnjenja isporuke!
PAPRENO! Smeštaj za jednu noć košta ČAK 150 EVRA, cene otišle u nebo
Ovo je prvi put da je Si pomenuo ekonomske izazove u svojim novogodišnjim porukama otkako je počeo da ih šalje 2013. Njegov govor dolazi u kritičnom trenutku za drugu po veličini svetsku ekonomiju, koja se bori sa strukturnim usporavanjem obeleženim slabom potražnjom, koja povlači rast nezaposlenosti i narušavanje poslovnog poverenja.
Priznajući izazove sa kojima se zemlja suočava, Si je u televizijskom govoru saopštio:
- Neka preduzeća su imala težak period. Neki ljudi su imali poteškoća da nađu posao i zadovolje osnovne potrebe.
- Sve mi to ostaje u prvom planu - rekao je Si u komentarima koje su takođe naveliko objavljivali državni mediji.
- Mi ćemo konsolidovati i ojačati našu ekonomiju - dodao je Si.
Istraživanje NBS-a
Nekoliko sati pre nego što je Si govorio, Nacionalni biro za statistiku (NBS) objavio je svoje mesečno istraživanje "indeksa menadžera nabavke" (PMI), koje je pokazalo da je fabrička aktivnost u decembru opala na najniži nivo u poslednjih šest meseci.
Zvanični proizvodni PMI pao je na 49 prošlog meseca, sa 49,4 u novembru, navodi se u saopštenju NBS.
Očitavanje PMI iznad 50 ukazuje na ekspanziju, dok svako očitanje ispod predstavlja kontrakciju. Decembar je takođe obeležio treći mesec zaredom u kom se PMI smanjio.
Pad proizvodnje
Ogroman proizvodni sektor u zemlji slabio je tokom većeg 2023. godine. Nakon kratkog porasta ekonomske aktivnosti u prvom kvartalu prošle godine, zvanični proizvodni PMI se smanjio na pet meseci do septembra. Zatim je ponovo pao ispod 50.
Kinesku ekonomiju ove godine muči niz problema, uključujući produženi pad imovine, rekordno visoku nezaposlenost mladih, tvrdoglavo niske cene i rastući finansijski stres u lokalnim vlastima.
Peking se trudi da oživi rast i podstakne zapošljavanje, pošto je prošle godine uveo niz mera podrške i obećao da će pojačati fiskalnu i monetarnu politiku 2024.
Peking u svojoj ekonomskoj politici nastavlja da zastupa čvrstu etatističku liniju. Njegovi potezi kontrole privatnog kapitala, po nekima, takođe utiču nepovoljne pokazatelje kineske ekonomije.
Tako je u subotu Narodna banka Kine objavila da je odobrila aplikaciju za uklanjanje kontrolnih akcionara u Alipai-u, sveprisutnoj platformi za digitalno plaćanje koju vodi Jack Ma's Ant Group. Ovaj potez znači da je Ma zvanično ustupio kontrolu nad kompanijom koju je suosnivač.
Ma, koji je takođe suosnivač Alibaba grupe, rekao je prošlog januara da će se odreći kontrole nad Antom, kao deo njegovog povlačenja iz svog onlajn poslovanja. Njegove kompanije bile su prve mete Pekinga bez presedana protiv Big Tech-a za koje se smatralo da su u očima Komunističke partije postale previše moćne.
"Reunifikacija" sa Tajvanom
U svom novogodišnjem govoru Si se dotakao i ključnog političkog pitanja Kine.
- Kina će definitivno opet biti ujedinjena - poručio je odlučno Si potvrđujući tvrdu politiku jedne, celovite Kine.
(Srbija Danas/CNN)