"SVI MORAMO DA BUDEMO JAKO ZABRINUTI" Glečer Sudnjeg dana se ubrzano topi, slede ozbiljne klimatske promene (VIDEO)
Glečer "Thwaites" predstavlja više od pola metra globalnog potencijala porasta nivoa mora.
Naučnici koji proučavaju golemi glečer "Thwaites" na Antarktiku, nazvan Glečer sudnjeg dana, kažu da topla voda prodire u njegove slabe tačke, pogoršavajući otapanje uzrokovano porastom temperatura, pokazala su dva rada objavljena u stručnom časopisu "Nature" u sredu.
Thwaites, koji je otprilike veličine Floride, predstavlja više od pola metra globalnog potencijala porasta nivoa mora. Mogao bi da destabilizuje susedne glečere koji bi mogli da uzrokuju dalji porast od tri metra.
Kao deo međunarodne saradnje na glečeru "Thwaites" - najveće terenske kampanje ikad sprovedene na Antarktiku - ekipa od 13 američkih i britanskih naučnika provela je oko šest nedelja na glečeri krajem 2019. i početkom 2020. godine.
Koristeći podvodno robotsko vozilo poznato kao Icefin, podatke o poziciji i senzore, pratili su liniju uzemljenja glečera, gde led klizi s glečera i susreće se s okeanom prvi put.
U jednom od radova, koje je vodila naučnica Britni Šmidt sa Univerziteta Kornel, naučnici su otkrili da toplija voda ulazi u pukotine i druge otvore poznate kao terase, uzrokujući bočno topljenje od 30 ili više metara godišnje.
- Topla voda ulazi u najslabije delove glečera i pogoršava stanje", rekla je Šmidt Rojtersu. "To je vrsta stvari oko koje bismo svi trebali da budemo jako zabrinuti", dodala je o nalazima koji su naglasili kako klimatske promene dopiru do izolovanog Antarktika.
Rezultati drugog rada, na kojima je Šmidt takođe radila, pokazali su otapanje oko pet metara godišnje blizu linije uzemljenja glečera - manje od onoga što su najagresivniji modeli stanjivanja ranije predviđali. Međutim, rekla je da je topljenje još uvek ozbiljan razlog za zabrinutost.
- Ako primetimo manje topljenje... To ne menja činjenicu da se povlači - izjavila je Šmidt.
Naučnici su prethodno zavisili od satelitskih slika kako bi prikazali ponašanje leda, što je otežavalo dobijanje preciznih detalja. Radovi prvi put predstavljaju da je ekipa bila na liniji uzemljenja velikog glečera, gledajući upravo tamo gde "akcija počinje", rekla je Šmidt.
Ova otkrića pomoći će u razvoju modela klimatskih promena, izjavio je Paul Kutler, programski direktor antarktičkih nauka pri Nacionalnoj naučnoj fondaciji. Recenzirao je radove, ali nije bio uključen u istraživanje.
- Ove se stvari sad mogu uzeti u obzir u modelima koji će predvideti buduće ponašanje, a to je upravo bio cilj ovog rada - zaključio je Kutler.