KO JE SVE POMAGAO AMERIMA U AVGANISTANU: Jedna operacija, dve misije, ukupno 51 vojska protiv Talibana, a onda potpuni poraz
Pogledajte listu zemalja koje su priskočile u pomoć
Sjedinjene Američke Države počele su da bombarduju Avganistan u oktobru 2001. godine, posle napada 11. septembra, nakon čega je usledilo formiranje međunarodnih snaga u dve faze, prva je trajala do 2014. godine i učestvovala je 51 vojska, a druga je bila na snazi do momenta kada je Amerika odlučila da povuče svoje snage iz Avganistana, sa ukupno 36 vojski.
MLADI TALIBANI ODLUČILI DA PROGOVORE: Pogledajte gde su ih Amerikanci mučili, držali ih u zatvorima i kavezima! (VIDEO)
"AMERIKA OSTAVILA AVGANISTAN U HAOSU" Putin zabrinut zbog mogućnosti destabilizacije susednih zemalja
DRAMA SE NASTAVLJA: Talibani zauzeli prostorije UN! Evo kako su postupali sa osobljem
Vojna operacija koju su Sjedinjene Američke Države pokrenule na Avganistan 2001. godine nazvana je "Trajna sloboda", sa ciljem da se nađu lokacije talibana i terorističke organizacije Al-Kaide.
Prva međunarodna misija, koja je okončana 2014. godine, zvala se Međunarodne snage za pomoć (ISAF), dok se druga misija zvala Misija odlučne podrške (RSM), a završila je odlukom o povlačenju američkih snaga iz Avganistana, koju je izdao američki predsednik Džo Bajden, 2021. godine.
U novembru 2001. vladavina pokreta "talibana" je urušena, a Savet bezbednosti UN je doneo Rezoluciju br. 1378, koja je uključivala slanje međunarodnih snaga u Avganistan.
Šta su Međunarodne snage za pomoć "ISAF"?
Godine 2001. snage 51 armije učestvovale su u Međunarodnim snagama za pomoć u Avganistanu, koje uključuju svih 29 država članica Severnoatlantskog pakta (NATO), pored 22 zemlje izvan Alijanse, prema izveštaju o Avganistanu, koji je objavio Stokholmski institut za mirovna istraživanja "SIPRI".
Međunarodne snage za pomoć izvele su opsežne operacije u Avganistanu u borbi protiv vojne pobune u zemlji, a vrhunac su dostigle 2011. godine, kada je broj njenih vojnika premašio 130 hiljada vojnika, koji su radili u okviru oko 800 vojnih baza unutar Avganistana.
Dana 31. decembra 2014. godine prestala je misija Međunarodnih snaga za pomoć (ISAF), koja se opisuje kao najduža i najveća vojna misija u savremenoj istoriji. To je bilo nakon što su avganistanskim snagama u potpunosti predate dužnosti zaštite zemlje, navodi se na službenoj veb stranici NATO-a.
Šta je Odlučna podrška (RSM)?
U januaru 2015. godine, NATO je pokrenuo Misiju odlučne podrške (RSM), čiji je cilj bio da obuči i pomogne avganistanskim snagama u borbi protiv terorizma i osigura zemlju, a fokus joj je bio obuka specijalnih snaga i vazdušnih snaga.
Nakon sastanka čelnika NATO-a u Briselu, taj zadatak je trebalo da bude završen do 2024. godine, ali potpisivanjem mirovnog sporazuma između talibanskog pokreta i Sjedinjenih Američkih Država u februaru 2020. godine, koji predviđa izlazak stranih snaga iz Avganistana, što je sprovedeno početkom povlačenja snaga od maja prošle godine, to je obustavljeno.
Koje vojske su učestvovale u Misiji odlučne podrške?
Broj snaga Misije odlučne podrške (RSM) u Avganistanu dostigao je oko 10.000 vojnika iz 36 zemalja alijanse NATO-a i van nje, a njeni zadaci uključuju pružanje podrške i obuku avganistanskim snagama.
Američka vojska učestvuje sa 2.500 vojnika, a britanska sa 750 vojnika, navodi se u izveštaju o međunarodnim snagama u Avganistanu, koji je objavio zvanični sajt NATO-a.
Turska vojska je učestvovala sa 600 vojnika, ukrajinska vojska sa 10 vojnika, švedska vojska sa 16 vojnika, španska vojska sa 24 vojnika, slovenačka vojska sa 6 vojnika, slovačka vojska sa 25 vojnika, a učestvovala je i rumunska vojska sa 619 vojnika.
Portugalska vojska učestvovala je sa 174 vojnika, poljska vojska sa 290 vojnika, norveška vojska sa 101 vojnikom, vojska Severne Makedonije sa 17 vojnika, vojska Novog Zelanda sa 6 vojnika, holandska vojska sa 160 vojnika i mongolska vojska sa 233 vojnika.
Vojska Luksemburga imala je svega dva vojnika, litvanska 40 vojnika, letonska dva vojnika, italijanska 895 vojnika, Grčka 11 vojnika.
Nemačka je učestvovala sa 1.300 vojnika Bundesvera, Gruzija sa 860 vojnika, Finska sa 20 vojnika, Estonija sa 45 vojnika, Danska sa 135 vojnika i Češka sa 52 vojnika.
Bugarska sa 117 vojnika, Bosna i Hercegovina sa 66 vojnika, Belgija sa 72 vojnika, Azerbejdžan sa 120 vojnika, Austrija sa 16 vojnika, Jermenija sa 121 vojnikom i Albanija sa 99 vojnika., piše Sputnik Arabic.
Završetak misije - padom Kabula
Dana 15. avgusta 2021. godine, avganistanska vlada, koju su podržavale Sjedinjene Američke Države u Avganistanu pala je pod oružanim pritiskom talibana, a misija međunarodnih snaga, koja je nastavila da povlači svoje snage i građane iz zemlje, okončana je neuspehom.
Više informacija o dešavanjima u Avganistanu možete pročitati OVDE.