KO TO RADI BRISELU IZA LEĐA? Višegradska grupa ima plan u slučaju raspada EU! (FOTO)
B4 proširuju svoj koalicioni potencijal, okupljajući oko sebe zemlje iz regiona, kako bi jednog dana, ukoliko dođe do raspada EU, mogle da funkcionišu kao nova unija.
- Želimo da budemo evropska nacija, a ne nacionalnost u okviru Evrope. Kada je mađarski premijer Viktor Orban izrekao ovu rečenicu bilo je jasno da je problem Brisela sa zemljama Višegradske grupe najmanje vezan za njihovo odbijanje da prime migrante.
Iako su lideri Mađarske, Slovačke, Češke i Poljske, pre nego što je iko imao hrabrosti da to i pomisli, rekli da su, što se njih tiče, obavezne kvote za prijem migranata mrtve, mnogo ozbiljniji, ideološki problem između Brisela i i B4 je već postojao.
NASTAVLJAJU SE PREGOVORI: Danas druga runda razgovora Beograda i Prištine u Briselu
Prvo je mađarski premijer Viktor Orban progurao niz zakona kojima Budimpešta štiti nacionalni suverenitet i ekonomiju, potom je sa smeškom počeo da se odaziva kada ga u Briselu nazovu „diktatorom“ i tako je postao nezvanični najglasniji i prema standardima briselske administracije - politički najnekorektniji – lider ove grupe.
A onda su migrantska kriza, nezadovoljstvo građana odnosom prema briselskoj periferiji i nacionalne političke elite koje su došle na vlast, utvrdili bedeme oko ove male koalicije. Bez obzira na različite poglede ovih država na odbrambenu politiku i odnos prema Rusiji, vladajuće elite u ovim državama uspevaju da se drže zajedno na osnovu sličnosti, a ne potencirajući razlike. Pri tom ova agilna grupa nastoji da proširi svoj uticaj okupljajući okolne države na osnovu različitih inicijativa.
Jedna od poslednjih inicijativa je skup u Varšavi, na koji su zemlje članice pozvale balkanske države i, uprkos zvaničnom stavu EU da nema proširenja barem u narednih pet godina, založile se za brzi ulazak balkanskih zemalja.
Sukob koji Brisel ima sa Budimpeštom (koji nije nestao nego se samo potencira), nastavljen je pobedom konzervativne stranke Jaroslava Kačinjskog i njegovog predsedničkog kandidata u Poljskoj Andžeja Dude.
Iz Brisela je tada poručeno da neće dozvoliti „orbanizaciju“ Poljske i na identične poteze koje je vlada u Varšavi uvela po ugledu na Budimpeštu, Brisel je zabrinut za demokratiju, ljudska prava i medijske slobode, pokrenuo novoustanovljeni mehanizam nadzora koji ovu državu može da ostavi bez novca iz evropskih fondova i na kraju bez prava glasa.
UBEĐENI U POBEDU! Hofer i Belen su se složili oko JEDNE stvari! (FOTO)
- Ma koliko mislili da su „veliki dečaci“ u Briselu, borbu protiv Poljaka nikada neće izvojevati, poručio je još u maju Orban, najavljujući da neće imati glas Mađarske za uvođenje bilo kakvih sankcija Poljskoj.
Kada je bivši predsednik SAD-a Bil Klinton rekao da je demokratija postala previše problematična u Poljskoj i Mađarskoj, mađarski premijer je poveo verbalni rat i protiv vašingtonske administracije, rekavši da iza američke Demokratske stranke stoji vidi Džordža Sorosa.