Ceo svet razvija svemirski program, a evo gde je Srbija u svemu i da li ima šanse da i mi kročimo na MESEC
Ulaganja u istraživanja kosmosa sve rasprostranjenija
Trka u naoružanju uzela je maha u današnjem svetu. Takmičenje ko će imati opremljeniju vojsku, jače avione i bolje naoružanje, države potenciraju jer tako demonstriraju svoju moć na geopolitičkoj mapi. Međutim, nije samo vojna moć odraz jačine i uticaja jedne države. Sigurno jedan od bitnih pokazatelja moći i uticaja jedne države jeste njena sposobnost ulaganja u svemirske programe i kosmička istraživanja. Retke su države koje danas mogu da se pohvale ulaganjima u ovu vrstu istraživanja.
Amerikanci lansiraju u kosmos prvu recikliranu raketu (VIDEO)
NASA NAJAVILA HITNU KONFERENCIJU: Otkriće nešto o čemu se do sada ništa nije pričalo
Koje države imaju najrazvijenije kosmičke programe?
Broj država na svetu koje ogromne sume novca ulažu u kosmiča istraživanja, i koje ujedno imaju razvijene kosmičke programe, nije veliki. Prema nedavnom istraživanju koji je objavila india.today među pet država sa najjačim svemirskim programom spadaju SAD, Kina, Rusija, Japan i Velika Britanija. Pored ovih država, razvijene svemirske programe imaju i Indija, Kanada, Nemačka, Francuska, i Luksemburg.
Amerika ima ubedljivo najjrazvijeniji svemirski program sa približno trećinom svih operativnih svemirskih brodova koji se trenutno nalaze u orbiti. Tako je budžet američke Nacionalne vazduhoplovne i svemirske agencije (NASA) u 2016. godini iznosio čak 19,3 milijarde dolara. U 2017. godini za NASU je izdvojeno 18,8 milijardi dolara.
S druge strane ulaganja Kine u svemirska istraživanja, čiji se tačan iznos drži u tajnosti, prethodnih godina su, kako se pretpostavlja, iznosila oko 3 milijarde dolara na godišnjem nivou. Ipak, veruje se da ovi podaci nisu tačni i da je cifra kineskih ulaganja u kosmički program mnogo veća. Kina je uspela da pretekne Rusiju pa je tako 2016. godine lansirala u orbitu više raketa nego Moskva. Kada je reč o ulaganjima Rusije u svemirski program vlada je u narednom desetogodišnjem ciklusu prepolovila troškove na svemirska istraživanja sa 64 milijarde na 21 milijardu dolara, prenosi sajt Slate.
Vest da će Saudijska Arabija da uloži milijarde dolara u suborbitalna i orbitalna istraživanja “Virdžin grupe”, ukazuje da još jedna država ima ambicija da se priključi grupi zemalja sa najrazvijenijim svemirsakim programima. Iz “Virdžin grupe” je navedeno da će saudijska investicija ubrzati postojeće planove za ljudske svemirske letove i lansirne usluge malih satelita, te podržati razvoj budućih usluga, uključujući komercijalni supersonični let i “mogućnost razvoja industrije zabave fokusirane na svemir” u Saudijskoj Arabiji.
Saudi Arabia is investing $1 billion in Virgin Galactic and its spinoff companies https://t.co/zDhiEanQgf pic.twitter.com/obUbK3LrCp— The Verge (@verge) October 28, 2017
Da Saudisjka Arabija ozbiljno planira da se uključi u svemirska istraživanja pokazuje informacija da Javni investicioni fond Saudijske Arabije nije prvi saudijski fond koji je uložio u “Virdžin Galaktik”. Fond smešten u Abu Dabiju - „Abar“, inicijalno je uložio u tu kompaniju 280 miliona dolara 2009, za šta je dobio 32% akcija. Do 2016. “Abar” je uložio još 380 miliona dolara i sada poseduje 37,8% akcija kompanije.
Gde je mesto Srbije u kosmičkim istraživanjima?
Kao što smo videli, razvoj kosmičkih programa i ulaganja u kosmička istraživanja mogu sebi da omoguće bogate države koje imaju mogućnosti da izdvoje novac za ovu vrstu inovacija.
Da Srbija ne može da finansira svoj kosmički program, ali da može preko prijateljskih zemalja da dolazi do konkretnih koristi koje proizilaze iz kosmičkih programa, rekao je ministar odbrane Aleksandar Vulin tokom nedavne posete Kazahstanu i obilaska Nacionalnog kosmičkog centra u Astani. Prilikom tog susreta ministar Vulin je spomenuo i mogućnost da se našim najboljim studentima i inženjerima omogući prostor za specijalizaciju u okviru kosmičkog programa Kazahstana.
Saradnju u inovacijama i korišćenju svemira Srbija je spremna da razvija i sa Ruskom Federacijom, što je najavljeno tokom poslednje posete potpredsednika ruske vlade Dmitrija Rogozina Beogradu.
- Dogovorili smo se da aktiviramo saradnju u novim, perspektivnim oblastima. To je lokalizacija proizvodnje ruske industrije na teritoriji Srbije, afirmacija ruskih visokotehnološkh proizvoda na srpskom tržištu. Reč je o proizvodnji civilnih aviona, tehnologijama i inovacijama, pa i uz korišćenje korisnog kosmosa - rekao je Rogozin.
AMERIKA U PANICI! Rusija spremna za RAT i u SVEMIRU (FOTO)
Rogozin je precizirao da pod "korisnim kosmosom" podrazumeva usluge koje Rusija može da pruži korišćenjem satelita, prenosi Tas.
Ozbiljna ulaganja u kosmička istraživanja još uvek su daleka za većinu država, među kojima je i Srbija jer su za ovaj vid inovativnih ulaganja potrebna ozbiljna novčana izdavajanja. Ipak, ulaganja u istraživanje svemira, kako vreme odmiče, postaće sve veća s obzirom na munjeviti razvoj modernih tehnologija.