KUBA IMA NOVOG PREDSEDNIKA: Šta će sada biti posle 60 godina vladavine braće Kastro?
Kuba pred novim izazovima
Kubanska Nacionalna skupština izabrala je 19. aprila (danas) novog vođu Kube. Raul Kastro, koji je služio dva mandata kao predsednik, napušta tu poziciju u svojoj 86. godini života. Promena vođstva na Kubi, kako je poznato, nije baš česta.
Pročitajte i:
Od 1959. godine to se dogodilo samo jedanput, odnosno 2006. godine kada je predsednik Fidel Kastro oboleo i nakon toga ga je zamenio njegov brat Raul. Po prvi put za šest decenija na čelu Kube neće biti Kastro, što je jedna od najvećih promena koje je Kuba doživela u modernoj istoriji.
Svaka država rođena u revoluciji doživljava krizu nakon prvog prenosa vlasti novoj generaciji. Osim što je to politički riskantno, često je to početak kraja revolucionarnog političkog sistema. Na Kubi je taj prenos odgađan, a potom kroz dva mandata Raula Kastra dolazi do laganog prelaska iz permanentne revolucije ka liberalnijem sistemu.
Kuba dobija NOVOG PREDSEDNIKA u sredu
Njegov naslednik mora obezbediti ekonomsko blagostanje i razvoj ekonomije, mir sa SAD i stvoriti nenasilan odnos prema sve većem broju kritičara vlasti u Havani. U tome mu neće pomoći činjenica da u Komunističkoj partiji i dalje sede verni Fidelovi revolucionarni drugovi koji se neće tako lako pomiriti sa tektonskim promenama kubanske države.
Raul Kastro je već jasno naznačio koga on podržava kao svog naslednika. To je njegov prvi potpredsednik, 57-godišnji Migel Dijaz Kanel. Njegov uspon na vlast će biti prvi pravi prenos vlasti i prva vladavina čoveka koji nije bio deo istorijske generacije koja je započela revoluciju 1959. godine. Mnogi od njih su i dalje živi, iako imaju oko 90 godina.
Raul Kastro je sam 2011. godine odlučio da nema mesta za te “metuzaleme”, pa je odredio uvođenje blokade na reizbor za više vladine i partijske rukovodioce nakon dva mandata. Prema njegovim rečima, nikad nije dobro da se starci drže vlasti. To je najzad pokazao svojim primerom i najavom svog povlačenja sa čela Kube.
Raul je ipak imao nešto što Dijaz Kanel nema, a to je prenos harizme Fidela Kastra. Kao njegov verni brat, Raul je bio prihvaćen kod naroda kao usta i uši Fidela, barem dok je dugovečni vladar Kube bio živ. Fidel je umro 2016. godine i time ostavio mnogobrojna pitanja kubanskom narodu, kao i vladajućim komunistima.
Komunističko ostrvo otvorilo PRVU PIJACU: Samo 35 proizvođača mogu da prodaju ZA SADA
Dijaz-Kanel je inženjer koji se penjao kroz nomenklaturu od provincijskog partijskog vođe do prvog potpredsednika, a svoju vlast ne može temeljiti jednostavno na harizmi ili nasleđu, već će morati da je opravda delovanjem. Do sada se pokazalo kako je on pragmatičan političar, svestan svog vremena. Nije dobar govornik pred velikom javnošću, ali je opušten i kolegijalan u manjim grupama.
Po svemu je sličan svom mentoru Raulu Kastru, koji će svakako biti njegova podrška i savetnik zbog iskustva. Istovremeno, Raul Kastro bi mogao i dalje biti odlučujuća snaga kubanske politike s obzirom da njegov mandat kao prvog sekretara Komunističke partije prestaje tek 2021. godine. Ta funkcija je daleko moćnija od one predsednika, kao što je to bilo u Sovjetskom Savezu.
Američki mediji o ISTORIJSKOJ PROMENI u Kini: Svet je dobio još jednog Kim Džong Una
Vođstvo partije zapravo donosi sve važne privredne, društvene i spoljnopolitičke odluke i politike, a predsednik je po ustavu obvezan da izvršava i sprovodi u delo te odluke. Sa te strane se može reći kako prenos predsedničke vlasti nije toliko važan, ali ipak se radi o prvom slučaju kada vođa Komunističke partije i vođa kubanske vlade nisu iste osobe.
Naime, Fidel i Raul Kastro su do sada istovremeno obavljali obe funkcije. Po prvi put će Kuba imati dva izvora vlasti, pa će se postavljati pitanja kako razgraničiti ovčlašćenja partije i države, što je potencijalno zapaljiva atmosfera. Dijaz Kanel ima zakonsku mogućnost da postavlja ministre po svom nahođenju, a ujedno će dobiti više kontrole nad objašnjenjem i implementacijom politika.
NEMILOSRDAN: Američki predsednik za SMRTNU PRESUDU dilerima droge
Novi kubanski predsednik biće odmah suočen sa ekonomskim poteškoćama, koje su pogođene sistemom dvostruke valute. Taj sistem je Fidel Kastro uveo 1994. godine kako bi dobio slivanje deviza (najčešće američkog dolara) od kubanske emigracije. Raul Kastro je ujedno objasnio kako je potrebno hitno ponovo ujediniti monetarni sistem u jednu valutu, ali taj čin se može završiti u nepredvidivim ekonomskim posledicama.
Za razliku od većine drugih zemalja na svetu, Kuba se ne može obratiti Međunarodnom monetarnom fondu ili Svetskoj banci za finansijsku pomoć, jer se država povukla iz ovih međunarodnih finansijskih organizacija nakon revolucije. Ujedno na Dijaz Kanelu ostaje zadatak sprovođenja kontroverznog programa privrednih reformi, koje uključuju smanjivanje restrikcija na privatno preduzetništvo i mogućnost nastavka stranih ulaganja.
Kuba spremna za NOVOG PREDSEDNIKA: OVAJ ČOVEK će zameniti Kastra na čelu države (VIDEO)
Ove reforme su u poslednjim godinama nešto usporene, a Dijaz Kanel ima breme osmišljavanja kako da ih ponovo pokrene. Ne sme u tome biti brz, jer bi time okrenuo konzervativno krilo Komunističke partije protiv sebe. Prespore reforme ne samo da će naljutiti reformiste u partiji, već će se odraziti i na raspoloženje kubanskog naroda. Isti taj kubanski narod takođe želi više slobode izražavanja.
Javna kritika kubanskog režima sve je veća, s obzirom da sve više Kubanaca ima slobodan pristup internetu. Prošle godine su tvrdolinijaši u kubanskoj vlasti započeli veliku kampanju defamacije i pretnje protiv kritičnih blogera i nezavisnih novinara, a Dijaz Kanel je tu kampanju podržao, na očito iznenađenje mnogih analitičara u zemlji i inostranstvu.
Pred Kubom NOVA ERA: Građani danas biraju poslanike, NOVI PREDSEDNIK biće poznat 19. aprila
Kampanja nije uspela, mnogi poznati Kubanci stali su u odbranu slobode govora i većina internetskih stranica sa kritičkim sadržajem još uvek deluju. Mudri Raul nastojao je da se postavi usredi ovog sukoba i odabere zanimljivu strategiju koju je opisao kao reformu bez žurbe, ali i bez pauze.
Ipak, ko bi bilo šta rekao protiv Raula, s obzirom da ima neupitan autoritet u Komunističkoj partiji? S druge strane, Dijaz Kanel će morati da opravda svoju legitimnost predsedničke vlasti. S druge strane Floridskog moreuza Kubanci gledaju s podozrenjem na politiku Donalda Trampa koji je američku kubansku strategiju predao u ruke konzervativnim kongresmenima kubanskog porekla.
Tragedija na Kubi: Kastrov sin izvršio samoubistvo (VIDEO)
Ovu frakciju Kongresa vodi senator Marko Rubio, republikanac sa Floride, koji je zdušno bio protiv politike Baraka Obame i obnove američko-kubanskih odnosa. Tramp je obznanio kako preokreće Obaminu politiku i završava s vremenom otvorenosti prema Havani, ali za sada većina privrednih otvaranja ostaju u životu. Politički, međutim, dolazi do pogoršanja odnosa Vašingtona i Havane.
Tramp je u oktobru prošle godine uticao na bilateralne odnose smanjivanjem broja diplomata u američkoj ambasadi na Kubi nakon što su zaposleni patili od neobjašnjivih zdravstvenih problema. Takođe je iz Vašingtona isterao 17 kubanskih diplomata.
Vulin sa ambasadorom Kube u Beogradu: Zajednička saradnja je interes obe zemlje
Novi državni sekretar odnosno američki sekretar spoljnih poslova Majk Pompeo takođe nije dobar znak za Kubance. Pompeo je glasno protestvovao protiv Obaminog približavanja Kubi, a novi mega-jastreb Bele kuće, savetnik za nacionalnu bezbednost Džon Bolton, opisao je Kubu kao osovinu zla pa ju je lažno optužio za razvoj biološkog oružja.
Sve to okruženje predstavlja ozbiljan izazov Dijaz Kanelu. Većina Kubanaca poznaje samo Kastra kao svog vođu, a njihova vlast se nije mogla preispitivati. Ukoliko Dijaz Kanel uspe da ostvari privredni uspon, onaj koji će osetiti kubanski građani, onda će ga Kubanci sa oduševljenjem prihvatiti.
Ipak, ako dođe do problema, tada će i stanovništvo pokazati svoje nezadovoljstvo ne samo novim predsednikom već i celokupnim komunističkim sistemom na Kubi.