Kako su otkrivene MISTERIJE MERKURA: Na ovoj planeti temperatura ide i do -183, a Sunce nekada samo što je ne sprži!
Puno toga što znamo o Merkuru danas dugujemo upravo letelici "Mariner 10"
Tog 3. novembra 1973. godine, lansirana je svemirska letelica "Mariner 10". Ova američka letelica bila je zanimljiva iz više razloga - bila je prva koja će koristiti tzv. princip gravitacijske praćke, odnosno koristiće gravitaciju planete Venere da bi joj pomogla i omogućila dolazak do cilja, orbite planete Merkura.
"Mariner 10" je takođe koristila pritisak sunčevog zračenja na posebnim solarnim panelima.
Mozzart podržao edukaciju osnovaca o klimatskim promenama
PREDSEDNIČKI IZBORI U SAD: Gde ide svet kad Hilari Klinton objašnjava kako funkcioniše demokratija?
GLASAČI SU PREVARENI? Hitno se oglasili analitičari povodom izbora u Americi
Zanimljiv je podatak da je "Mariner 10" sve do 2008. godine bila jedina letelica koja je uspela da fotografiše površinu Merkura. Svojim prolaskom pored Merkura, "Mariner 10" je otkrila mnogo pojedinosti, pošto Merkur nije moguće posmatrati teleskopom zbog blizine Sunca - između ostalog, otkriveno je da Merkur ima slabašnu atmosferu koja se sastoji većinom od helijuma, te planetarno magnetno polje, kao i da je jezgro planete bogato gvožđem.
Koliko je letelici trebalo da dosegne cilj? Nekoliko meseci - lansirana u novembru 1973. letelica "Mariner 10" prošla je pored Venere već 5. februara 1974., da bi do svog cilja, Merkura, stigla već 29. marta 1974.
No, letelica "Mariner 10" nije samo jednom prošla pored Merkura već čak tri puta. Naime, nakon prvog prolaska letelica je nastavila dalje, prema Suncu, napravila krug oko Sunca te ponovo stigla do Merkura 21. septembra 1974. Treći i poslednji put da je "Mariner 10" obišla Merkur bio je 16. marta 1975. na udaljenosti od svega 327 km.
I šta se dogodilo s letelicom "Mariner 10"? Odradila je svoj posao, napravila je stotine fotografija Merkura te ih je poslala natrag na Zemlju. Na kraju je, očekivano, ostala bez goriva (azota) - inženjerski testovi preko "Marinera 10" nastavljeni su sve do 24. marta 1975. kada je, pošto je gorivo bilo taman na izmaku, poslana konačna komanda - gašenje odašiljača.
Radio signali prema Zemlji su prestali, zavladala je tišina, ali gde je "Mariner 10"? Možemo pretpostaviti da i dalje kruži oko Sunca. Naravno, elektronika na letelici verovatno je znatno oštećena zbog sunčeve radijacije, ali "Mariner 10" je gotovo sigurno i dalje tamo - iako letelica od onda više nije uočena. Jedino što se "Marineru 10" moglo dogoditi je da je pogodi kakav asteroid ili da je "odvede" gravitacijska sila nekakvog obližnjeg tela.
Puno toga otkrila nam je letelica "Mariner 10". Zahvaljujući njoj videli smo slike Venerinih oblaka. Površina Merkura je, otkrila nam je letelica "Mariner 10", zapravo vrlo slična našem Mesecu. Zanimljivo je da Merkur ima jedinstvenu rotaciju u celom našem Sunčevom sistemu zbog čega ima i svoju "mračnu stranu", odnosno deo planete do kojeg sunčeva svetlost nikada ne dopire.
Što se pak tiče dela planete gde se smenjuju dan i noć, tamo su temperaturni kontrasti ogromni - naime, temperatura noću može pasti do -183 °C, a već idućeg dana narasti na 187 °C!
Puno toga što znamo o Merkuru dugujemo upravo letelici "Mariner 10". Ali nije bila jedina - još daleko intenzivnije istraživanje Merkura obavila je letelica "MESSENGER" lansirana 2004. godine koja je obišla Merkur čak više od 4.000 puta! Na kraju je srušena na površinu same planete 30. aprila 2015. godine.
To je to, za sada, ali nakon dve američke, odnosno NASA-ine letelice, prema Merkuru je već krenula i letelica pod nazivom "BepiColombo" - reč je o zajedničkom projektu Evropske svemirske agencije (ESA) i Japanske agencije za svemirsko istraživanje (JAXA). Letelica "BepiColombo" lansirana je 20. oktobra 2018. godine i očekuje se da će, nakon što dva puta obleti Veneru, stići do Merkura u decembru 2025. godine.