NAJTRAŽENIJA RELIKVIJA NA SVETU: Za koplje koje je ubilo Isusa verovalo se da ima čudesnu moć, pred njim je drhtao i Hitler
Tri pretendenta na unikatni primerak, umešanost Stefana Nemanje, Hitlerova obuzetost i Konstantinova opsesija dovoljno govore o traženosti primerka za koji se veruje da donosi prevlast u svetu
Koplje kojim je na Golgoti ubijen razapeti Isus Hrist gotovo dve hiljade godine kasnije izaziva pometnju u tajnim društvima i među vladarima opijenim idejom moći koju sa sobom nosi ovaj talisman.
KIJEV PONOVO "ROVARI" U DONBASU: Skovali pakleni plan protiv Rusa, podršku im pružaju Pariz i Berlin
LITVANCI OTVORILI VATRU NA BELORUSKOJ GRANICI! Lukašenko zagrmeo, nazvao ih "fašistima" (VIDEO)
LOVIO BIN LADENA, A SADA JE NA NOVOJ MISIJI: CIA angažovala najboljeg obaveštajca da ispita misterioznu bolest
Kult Longinovog koplja na ovim prostorima oživeo je Dragan Bjelogrlić, u prvoj sezoni serije “Senke nad Balkanom”, u kojoj se odvija hajka baš za ovim talismanom za kojim je tragao čitav svet.
Postoji verovanje da ova relikvija donosi moć, da je onaj ko je poseduje zapravo vladar sveta, a mnogi državnici, kao i tajna društva bili su opsednuti potragom za kopljem, kako bi ga pronašli i demonstrirali svoju posebnost i nadmoć nad ostalima.
Ko je bio Longin?
Gaj Kasije Longin bio je rimski centurion koji je kopljem ubio razapetog Isusa Hrista, ubodom između četvrtog i petog rebra. Iz zadate rane, krv je krenula da teče i poprskala je lice svetog Longina. Pošto je bio poluslep, kada je krv došla do očiju, u trenutku je progledao. Kasnije, Longin je prešao u hrišćanstvo, a danas je se slavi kao svetac i u pravoslavnoj i u katoličkoj crkvi.
Gde je koplje danas?
To se sa sigurnošću ne može utvrditi, put od dva milenijuma kroz istoriju bio je buran, koplje je menjalo posed, a danas postoje tri potencijalne lokacije na kojima se nalazi, i svaka od njih za sebe tvrdi da je originalna.
Jedna od verzija je da se sveto koplje u čuva u Vatikanu ispod kupole Bazilike Svetog Petra, druga tvrdi da se čuva u Beču, u palati Hofburg, dok se treće koplje navodno nalazi u jermenskom Vagaršapatu.
Vladari opčinjeni bodežom
Mnogi državnici bili su opsednuti ovom relikvijom, a smatrali su da ona sa sobom nosi neverovatnu moć, kao i prestiž, zbog kog su sebe doživljavali liderima čitavog sveta.
Koplje je posedovao i rimski car Justinijan, zatim franački kralj Karlo Veliki, kao i Fridrih Barbarosa, kom je prema jednoj legendi u Nišu Longinov mač dao Stefan Nemanja, međutim ne postoje nikakvi dokazi o ovom poklonu srpskog velikog župana.
Omađijani Hitler
I sam Adolf Hitler osećao je katarzu pred bodežom kojim je ubijen Isus, a trenutak kada je otišao u Beč, gde se nalazilo koplje i stao pred njega, opisao je sledećim rečima.
-Odmah sam znao da je ovo bio važan trenutak u mom životu, ali ipak nisam mogao da kažem zašto je jedan hrišćanski simbol ostavio takav utisak na mene. Stajao sam tako i nekoliko minuta netremice zurio u njega potpuno nesvestan zbivanja oko sebe. Izgleda da je nosio neko skriveno unutarnje značenje koje sam osećao u sebi, znam, a ipak nisam mogao da ga prizovem u svest - rekao je firer nacističke Nemačke.
Koplje iz Beča je tokom Drugog svetskog rata osvojio američki general Džordž Smit Paton, i nekoliko meseci kasnije vratio u prestonicu Austrije, da bi ubrzo i poginuo u nedovoljno razrešenoj saobraćajnoj nesreći. Mnogi tu smrt povezuju upravo sa moći koje je koplje imalo, dok drugi veruju u njegov sukob sa američkim političarima.
Potraga za relikvijama
Vladar za kog se Longinovo koplje najviše vezuje je rimski car Konstantin, koji se od njega nije odvajao nikada. Proglasio ga je talismanom moći, a pomogao mu je i u bici posle koje je Hrišćanstvo postalo zvanična religija tada najmoćnijeg carstva sveta.
Uz pomoć svoje majke Jelene krenuo je u pohod na druge relikvije, za koje je verovao da su vesnici čudesnih događaja. Našao je krst i klinove kojim je Isus razapet i od jednog od tih klinova napravio je novi vrh za Longinovo koplje. Tri veka kasnije, Persijanci su došli u posed koplja, i prema navodima polomili ga na dva dela, što možda i opravdava današnje tri verzije talismana.
Ima li bodež tajnu moć?
Ono u šta niko ne može posumnjati je činjenica da su vladari koji su ga posedovali osećali nadmoć i činili sve da ostane u njihovom posedu. Čuveni tebanski legionar osuđen na smrt, Mauricijus, umro je držeći u rukama koplje, dok je Adolf Hitler izvršio samoubistvo svega jedan sat posle saznanja da je relikvija pala u ruke Amerikanaca.
Takođe, dok se nalazilo u njihovom posedu, ova zemlja izvršila je dva napada atomskim bombana na Japan, čime su potvrdili status najmoćnije države sveta.
Naučnici, istoričari i kriminolozi širom sveta ne mogu da se usaglase oko toga koje koplje je unikatno, najveće šanse za to ima ono stacionirano u Jermeniji, pošto se za koplja u Beču i Vatikanu veruje da potiču iz sedmog veka. Ono šta se sa sigunošću može tvrditi je to da i dalje postoji veliki broj okultnih društava koje žele prisvojiti ovu svetinju.