LUKAŠENKOV SIN NA UDARU! On je nova meta Amerike i EU, namere su im jasne!
Lukašenko ne da na Belorusiju
Nove evropske sankcije Belorusiji pogodile su 17 lica optuženih za organizovanje ilegalne migracije, izjavio je novinarima zamenik poljskog ministra spoljnih poslova Marčin Pšidač. Istovremeno je i američko Ministarstvo finansija saopštilo da je uvelo Belorusiji novi paket sankcija.
Kardiolog upozorava: Ako imate jedan od ovih simptoma možete da doživite MOŽDANI I SRČANI UDAR, evo kako to da sprečite!
LUKAŠENKO SVE IZNENADIO: Putin i ja, mi smo rođena braća!
ANGELA ODLAZI, STIŽE NOVI KANCELAR: Svečana sednica zakazana za 8. decembar
- Dodatni element je 17 lica koja su učestovala u hibridnoj operaciji transporta migranata i njihovog prebacivanja do granice - rekao je Pšidač.
Na spisku su i lica odgovorna za kršenje ljudskih prava u Belorusiji, dodao je on. Istovremeno, Pšidač je istakao da ukoliko Belorusija bude primila k znanju zahteve Evropske unije, sankcije bi mogle biti ukinute.
- Sankcije, kako je gospodin ministar Rau (poljski ministar spoljnih poslova Zbignjev Rau) više puta naglašavao, nisu sam cilj. One su svojevrsni odgovor, kao i signal vlastima u Minsku da prekinu svoju agresivnu politiku - primetio je on.
- Prema njegovim rečima ukoliko bi beloruske vlasti promenile pristup, Evropska unija bi pokušala da osmisli druga rešenja, jer nam je glavni cilj da ta agresivna politika prestane - dodao je Pšidač.
Poljski političar je dodao i da se sankcije odnose na 11 privrednih subjekata. Kako je rekao, to su subjekti koji su neposredno učestvovali u prevozu migranata i njihovom gomilanju na teritoriji Belorusije.
Američke sankcije
U saopštenju objavljenom na sajtu američkog Ministarstva finansija navodi se da su i Sjedinjene Američke Držeave uvele novi paket sankcija Belorusiji. Prema navedenom spisku, nova ograničenja pogodila su 20 fizičkih lica, 12 organizacija i tri aviona. Na sankcionom spisku američkog Ministarstva nalazi se i Dmitrij Lukašenko, biznismen i srednji sin beloruskog predsednika Aleksandra Lukašenka.
Migrantska kriza na granici Belorusije sa Letonijom, Litvanijom i Poljskom, kuda su se od početka godine uputili migranti, zaoštrila se 8. novembra. Nekoliko hiljada migranata došlo je do belorusko-poljske granice i ne napušta pograničnu zonu. Neki od njih pokušali su da uđu u Poljsku razbijajući ogradu od bodljikave žice. Zemlje Evropske unije optužuju Minsk za namernu eskalaciju krize i pozivaju na uvođenje sankcija.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko smatra da su za ovu situaciju krive same zapadne zemlje, zbog čijih dejstava ljudi beže od rata.
U poslednje vreme Litvanija, Letonija i Poljska javljaju o rastu broja privedenih ilegalnih migranata iz zemalja Bliskog istoka i Afrike na granici sa Belorusijom i optužuju Minsk za stvaranje migrantske krize. Minsk demantuje sve optužbe. Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je da Minsk više neće sprečavati priliv ilegalnih migranata u zemlje EU – zbog sankcija Zapada za to nema ni novca ni snage.