MAĐARSKA ZAPRETILA BUGARSKOJ! Bugari odmah ukinuli porez na tranzit ruskog plina
Zapadnoevropske zemlje uložile su velike napore u smanjenje zavisnosti o ruskom plinu.
Bugarska, koja se nada da će napokon ući u šengenski prostor nakon godina čekanja, prihvatila je danas mađarski zahtev da ukine poseban porez na tranzit ruskog plina prema Mađarskoj i Srbiji. Bugarski parlament izglasao je danas ukidanje te mere koja je uvedena 13. oktobra. Porez je iznosio 10 evra po MWh plina koji se prenosi plinovodom Turski tok.
SADA I ZVANIČNO: Putin podneo kandidaturu za predsedničke izbore (VIDEO)
PUTINOV POGLED LEDI KRV U ŽILAMA: Pogledajte kako bi izgledali svetski lideri kao osobe suprotnog pola (VIDEO)
TUGA DO NEBA! Pet mališana izgorelo u porodičnoj kući nakon STRAVIČNOG požara - Ugušili se u plamenu (VIDEO)
Reč je u početku bila o tome da se "smanji profit" Gazpromu, no sprovođenje mere pokazala se složenom i ruski div nikada nije isplatio traženi novac. Budimpešta i Beograd, koji zavise o ruskim energentima i žele sačuvati veze s Kremljom, ocenili su da je reč o "neprijateljskoj meri koja ugrožava njihovo energetsko snadbevanje".
Mađarski ministar zapretio je da će blokirati ulazak Bugarske u šengenski prostor
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Szijarto zapretio je da će blokirati ulazak Bugarske u šengenski prostor ako porez ostane na snazi. -Ako Mađarska poštuje ono što je obećala, veto mora biti odmah ukinut - rekao je bugarski premijer Nikolaj Denkov za bugarsku televiziju.
Holandija je prošle nedelje ocenila da Sofija ispunjava sve uslove za ulazak u šengenski prostor, a Austrija je poručila da je spremna popustiti, ali samo kad je reč o vazdušnom prometu sa Bugarskom i Rumunijom, i to pod uslovom da se pojača sigurnost na spolnjim granicama EU.
Zapadnoevropske zemlje žele smanjiti zavisnost o ruskom plinu
Zapadnoevropske zemlje uložile su velike napore u smanjenje zavisnosti o ruskom plinu, a Mađarska, zemlja bez izlaza na more, uglavnom preko Bugarske i Srbije godišnje nabavlja 4.5 milijardi kubnih metara plina iz Rusije, prema ugovoru potpisanom 2021.
Bugarski zastupnici su takođe usvojili odluku o zabrani izvoza goriva proizvedenog od ruske nafte od 1. januara 2024. i okončanju prerade nafte poreklom iz Rusije u rafineriji nafte Lukoil Neftoćim Burgas pod ruskom kontrolom, od 1. marta 2024., prenosi agencija BTA.
Time je okončano izuzeće Bugarske od embarga EU na uvoz nafte iz Rusije koje je Evropska komisija odobrila 2022. zbog njene specifične geografske izloženosti.
(Srbija Danas/Index.hr)