MARS U 2022 GODINI? Milijarderev san će se ostvariti - prvo lansiranje u orbitu planete
San Ilona Maska o odlasku na Mars mogao bi ove godine da bude za jedan korak bliže ostvarenju, kada njegova kompanija "Spejs-iks" bude lansirala raketu "Staršip" po prvi put u orbitu.
Biće to najmoćnija raketa ikada lansirana u orbitu, sposobna da generiše više nego dvostruko veći potisak od rakete "Saturn V", koja je odvela astronaute na Mesec pre pola veka, prenosi BBC.
"Spejs-iks" je već izvršio nekoliko suborbitalnih probnih letova i Mask se nada da će prvi orbitalni let, koji će obaviti "Staršip SN20", biti u januaru.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/07/20/profimedia-0449436903.jpg?itok=wVzdaG2w)
ELON MUSK VEĆ TRLJA RUKE: NASA će od privatnih kompanija kupovati materijal sa Meseca
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/12/08/profimedia-0646852376.jpg?itok=DiyYQhLT)
BAJDEN I PUTIN RAZGOVARALI SKORO SAT VREMENA: Rusija pokušava da smiri situaciju i tenziju - da li je Amerika spremna na mir?
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/25/si_djiping_vojska_1_foto_profimedia_1.jpg?itok=diILkpAW)
ZA DLAKU IZBEGLI SUDAR: Kineska svemirska stanica sprovodila manevre kako se ne bi ZAKUCALA u Starlink Ilona Maska
- Postoji veliki rizik u vezi sa ovim prvim lansiranjem, tako da nisam uveren da će sve verovatno biti uspešno, ali ćemo sigurno mnogo napredovati - poručio je Mask na forumu svemirskih naučnika u novembru.
Vozilo je dvostepena raketa, donji deo je moćni buster nazvan „Super Hevi“, a na vrhu se nalazi svemirska letelica od 50 metara pod nazivom "Staršip" i sve to zajedno čini da raketa bude dugačka 120 metara.
"Spejs-iks" je razvio sopstveni motor pod nazivom "Raptor" i takvih 29 će pokretati "Super Hevi", dok će "Starship" imati šest, a sve to zajedno treba da bude dovoljno da ponese 100 tona tereta u svemir.
- Starship će biti transportni sistem za višekratnu upotrebu, što ga u teoriji čini jeftinijim“, izjavio je za BBC Simion Barber, viši naučni saradnik na Otvorenom univerzitetu u Londonu, koji je radni vek proveo razvijajući instrumente za rad u svemiru.
On je pojasnio da je želja "Spejs-iksa" da letelicu u budućnosti dopune gorivom u Zemljinoj orbiti, gde je već oslobođena gravitacije planete i gde bi se svaki litar goriva mogao iskoristiti za transport tereta ili ljudi na Mars, a jedan od planova je i da se dopuna goriva za povratak na Zemlju obavlja na Marsu.
- Ovo bi po meni bila prava promena u pristupu, to je način da se krećete oko Solarnog sistema, a da ne vučete ogroman rezervoar za gorivo iza - zaključuje Barber.