MISTERIJA UOKVIRENA TEORIJAMA ZAVERE Zašto su saveznici mislili da je Hitler POBEGAO u Argentinu
Šta je istina?
Iako je zvanična verzija da je nacistički lider Adolf Hitler izvršio samoubistvo u svom bunkeru u Berlinu 1945, teorije zavere tvrde da je pobegao u Argentinu zajedno sa Evom Braun i da ih je štitila tamošnja vlada.
Pročitajte i:
“…Tvrdnje da je pomogao šestorici vrhovnih argentinskih zvaničnika u skrivanju Adolfa Hitlera po njegovom dolasku u Argentinu podmornicom. Hitler se krije u podnožju južnih Anda…” – tako počinje beleška na zvaničnom FBI memorandumu datiranom 21. septembra 1945.
U belešci se dalje opisuju detalji susreta između dva muškarca koji se dogodio u Holivudu, Kalifornija, 28. jula 1945, od kojih je jedan opisao susret sa Hitlerom u Argentini nekoliko nedelja ranije.
Problem je u tome što je Hitler umro tri meseca pre tog susreta.
Nacistički lider ubio se 30. aprila 1945. iz pištolja, zajedno sa Evom Braun koja je popila cijanid. U skladu sa firerovom poslednjom željom i testamentom, tela su izneta i zapaljena, a ostaci čuvani na tajnoj lokaciji do 1970, kad su kremirani, a pepeo rasut.
Priča o smrti najomraženijeg čoveka u istoriji je dobro poznata, ali gde je tu istina? Misterija živi i 73 godine nakon njegove smrti. Nedavno su se pojavile teorije da je Hitler sa Evrom pobegao iz Nemačke i potražio azil u Argentini, gde je živeo do kraja života zaštićen tamošnjim vlastima, piše portal All-that-is-interesting.com.
Spekulacije, podstaknute objavom zvaničnih beleški sa zaglavljem FBI, govore da je nacistički tandem izlažirao samoubistvo, da bi potom pobegao u Južnu Ameriku.
Tramp o princu Hariju i Megan Markl: Ipak se nadam da su srećni
Prema jednom dokumentu, FBI je registrovao podmornicu koja putuje ka obali Argentine, gde je ostavila visoke nacističke zvaničnike. Ostatak informacija je iz druge ruke, koje su agenti FBI dobili u zamenu za politički azil neimenovanih izvora.
Jedan od njih je tvrdio da zna da je Hitler živeo u Argentini. Rekao je da je bio jedan od četvorice koji su sačekali njegovu podmornicu i da su bile ne jedna, već dve podmornice. U prvoj su bili nacistički zvaničnici, a u drugoj Hitler i Eva.
Ovaj izvor je dodao da ne samo što ih je argentinska vlada prihvatila, dočekala ih je otvorenih ruku, garantujući im punu zaštitu. Izvor je opisao sela u koja su vodili Hitlera i pružio fizičke dokaze o samom fireru.
Uprkos kredibilnosti svedoka, čije je ime redigovano na svim zvaničnim dokumentima, FBI nikad nije pratio ove tragove, dajući teorijama zavere još više maha.
Tilerson opet luduje: SAD protiv gasovoda Severni tok 2
Takođe, reakcije različitih vlada na novosti o Hitlerovoj smrti su dodatno uvećale navode da je živ.
Prvi čovek koji je objavio Hitlerovu smrt bio je onaj koji je imenovan za njegovog naslednika. Drugim rečima, kolega nacista. On je imao mnogo razloga za tu objavu – bez Hitlera, saveznici će biti voljni da pregovoraju o predaju i oslobađanju nemačkih zatvorenika.
Tu je i činjenica da saveznici nikad nisu videli Hitlerovo telo – ono je spaljeno i nije se moglo identifikovati. Staljin je tražio da se telo preda, međutim, kad se to nije dogodilo poslao je vojnike u bunker da ga potraže. Tamo su u malom ulegnuću ispred ulaza otkrili spaljene ostatke dva tela, navodno Hitlera i Braunove, ali je Staljin bio ubeđen da to nije firer.
Čak i kad ga je tadašnji predsednik SAD Hari Truman pitao da li je Hitler mrtav, Staljin je odgovorio kratko: “Ne.”
Ruska vojska NIKAD JAČA: Šojgu oduševljeno objavio kojim novinama raspolažu
List “Stars end strajps” je 1945. pisao da je i general Ajzenhauer verovao u mogućnost da Hitler živi u Argentini. Sama vlada je objavila fotografije Hitlera u raznim maskirnim varijantama, da bi pokazali svetu kako bi nacistički lider mogao da izgleda u slučaju da je preživeo.
Jedna zvanična verzija i dalje govori o dvostrukom samoubistvu u Hitlerovom bunkeru, a postoji niz teorija o tome da je preživeo, gde je otišao i slično. Iako priča o bekstvu u Argentinu deluje kao ratna misterija uokvirena teorijama zavere, činjenica da FBi nikada nije istražio tragove navodi na pomisao da je bilo sumnji u zvaničnu verziju.