Moguće je da ispadnuti zubi ponovo izrastu?! Evo o kakvoj vrsti leka je reč
Gubitak zuba je sastavni deo u razvoju deteta, ali je daleko manje poželjan kod starijih.
Samim tim, to zahteva skupe stomatološke alternative poput implantata ili proteza, ali to bi moglo uskoro da se promeni.
Japanski startap je spreman da pokrene ljudska ispitivanja kako bi testirao lek koji bi mogao da omogući ponovni rast zuba.
Toregram Biofarma, povezan sa Univerzitetom u Kjotu koji je stvorio ovaj tretman, ima za cilj da ga uvede na tržište do 2030. godine.
Lek je namenjen pacijentima koji nemaju zube od rođenja zbog stanja poznatog kao anodontija, koja se javlja kod otprilike 0,1% opšte populacije, kao i onima koji su izgubili zube kasnije u životu.
Lek sadrži antitela koja ciljno deluju na protein poznat kao uterinski senzitizirajući gen-1 (USAG-1), koji sprečava rast zuba.
Kada je testiran na miševima 2018. godine, izazvao je formiranje novih zuba, stimulišući razvoj pupoljaka zuba u njihovim vilicama.
Većina ljudi već ima pupoljke zuba, koji imaju potencijal da stvaraju nove zube. Obično, ovi pupoljci ne razvijaju se i potom nestaju, izveštava Japan Times.
U drugom testiranju na feretima, koji takođe imaju trajne i privremene zube poput ljudi, stimulisan je rast novih zuba bez ozbiljnih nuspojava.
Obično, oni koji su izgubili zube ili imaju kongenitalnu anodontiju koriste implantate ili proteze, a nijedno trenutno lečenje ne rešava problem sam.
- Želimo da ovo bude treća opcija - rekao je Katsu Takahaši, suosnivač Toregrama, čija se istraživanja zasnivaju na ovom leku, za Nikei.
Putovanje ovog startupa zapravo je inspirisano ličnim iskustvom predsednice kompanije Honoke Kiso.
Ona je na njihovom sajtu napisala kako je izgubila zube kao tinejdžerka zbog poremećaja kostiju.
- Želela sam da istražim uzrok svoje bolesti i kako regenerisati izgubljene zube. Toregram Biofarma prvo želi da leči pacijente sa gubitkom zuba koji ne razvijaju trajne pupoljke zuba zbog genetskih uzroka. Naš krajnji cilj je da ponudimo napredna i naučno vođena klinička rešenja za rast zuba iz njihovih vlastitih tkiva- napisala je.
U 2025. godini, počeće ispitivanja faze 2, koja će se posebno baviti pacijentima uzrasta od 2 do 7 godina sa anodontijom.
Njima će biti ubrizgana jedna doza kako bi se podstakao rast zuba.
Startap planira da cenu postavi na 1,5 miliona jena (oko 8 lakh rs), a nadaju se da će na kraju biti pokriveno zdravstvenim osiguranjem.
Treće ispitivanje će se fokusirati na starije odrasle osobe koje su izgubile zube zbog faktora iz okoline kao što su karijes.
- Nedostatak zuba kod deteta može uticati na razvoj njegove kosti vilice“, rekao je Takahaši, koji je ujedno i šef stomatologije i oralne hirurgije u bolnici Kitano u Osaki, za Japan Times.
- Nadamo se da će ovaj lek biti ključ za rešavanje tih problema - rekao je.