MOSKVA UPOZORAVA: NATO se sprema za sukob OGROMNIH razmera sa Rusijom, pomenuta i Jugoslavija!
Razmeštaju ogromne vojne snage blizu granica Rusije
Moskva je izrazila zabrinutost zbog koncentracije raketnih sistema zapadne alijanse, trupa, ratnih brodova i aviona u blizini ruskih granica i decenijama dugog širenja NATO-a na istok. Ovog meseca, rusko ministarstvo spoljnih poslova je formalno signaliziralo da smatra Ukrajinu "crvenom linijom" za Moskvu koju se NATO-u snažno savetuje da ne prelazi.
LUKAŠENKO PODNOSI OSTAVKU? Odluka pada u februaru, predsednik Belorusije odlazi zbog ovog dokumenta (FOTO)
RUSKI STRUČNJAK NAVEO UŽASAN SCENARIO ZA SVET: Posle pandemije, dolazi glad - potom RAT kakav istorija NE PAMTI
ERDOGAN UPUTIO OŠTRU PORUKU SVETU! "Želimo da promenimo svetski poredak"
NATO se sprema za oružani sukob velikih razmera sa Rusijom, u suprotnosti sa Rimskom deklaracijom iz 2002. godine, izjavio je zamenik ruskog ministra odbrane Aleksandar Fomin.
- Vojna konstrukcija bloka je potpuno preorijentisana na pripremu za oružani sukob velikih razmera visokog intenziteta sa Rusijom - rekao je Fomin na vojno-diplomatskom brifingu u Moskvi u ponedeljak, prenosi Sputnik International.
Fomin je istakao da je u nedavnim doktrinarnim dokumentima koje je objavio savez Rusija identifikovana, "bez ikakve suptilnosti, kao glavni izvor pretnji bezbednosti alijanse". Istovremeno, rekao je on, Rimska deklaracija iz 2002. godine, u kojoj se navodi da Rusija i zapadna alijansa ne smatraju jedna drugu protivnicima, ostaje na snazi, pri čemu je ovaj stav ponovljen na samitu saveta Rusija-NATO u Lisabonu 2010. godine.
Zamenik ministra odbrane je upozorio da napori NATO-a da proširi i ojača svoju vojnu infrastrukturu na svom istočnom krilu negativno utiču na bezbednosnu arhitekturu celog evropskog kontinenta i da je to jedna od višestrukih akcija koje je Alijansa preduzela tokom decenija.
- U Jugoslaviji je 1999. godine izvedena vojna operacija koju nisu odobrile Ujedinjene nacije. Bombardovanje Beograda je ubilo nevine civile, a ekonomija zemlje je narušena. Raspad Jugoslavije doveo je do novog kružnog širenja bloka i uključivanja Albanije, Hrvatske i Crne Gore, a nakon toga i Severne Makedonije - rekao je Fomin.
Istovremeno, primetio je, "zapadni partneri" su nastavili da uveravaju Moskvu "u odsustvo agresivnih planova protiv Rusije" i da Rusija veruje ovim izjavama, uprkos zamrzavanju interakcije sa NATO-om 1999. godine u vezi sa jugoslovenskom krizom.
Fomin je podsetio da se najznačajnije širenje NATO-a na istok dogodilo 2004. godine, kada su se bloku pridružile baltičke države Letonija, Litvanija i Estonija, kao i Bugarska, Rumunija, Slovačka i Slovenija.
Ovaj i drugi talasi širenja značajno povećavaju vojni potencijal alijanse na njenom istočnom krilu, rekao je on, ističući da su se granice NATO-a pomerile za više od 1.000 kilometara na istok, pružajući joj mogućnost da koristi nestrateško oružje za napad na ciljeve unutar Rusije.
- Na primer, minimalno vreme leta od vazdušnih baza u Estoniji do Sankt Peterburga smanjeno je na nekoliko minuta. Veći deo Kalinjingradske oblasti je u udarnom dometu samo artiljerijskih sistema... Značajan broj delova infrastrukture je NATO-u na raspolaganju, proširujući mogućnost za raspoređivanje i prebacivanje trupa - rekao je Fomin.